Srážka pandurů s autem stála armádu téměř 100 milionů korun

Srážka pěti obrněných vozidel Pandur s osobním vozem stála armádu 95 milionů korun. U poničených vozidel, které do sebe vzájemně narazily, musely být vyměněny korby. Poslední opravený vůz si vojáci převzali na konci března. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Pět pandurů a osobní auto havarovaly 4. listopadu 2016 v Táboře Čekanicích. Hlavní příčinou nehody bylo podle policie nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi vozidly. Tři vojáci za to dostali pokutu 2000 korun.

Poničeno bylo pět armádních obrněných vozidel. Čtyři musela opravit firma Tatra Defence Vehicle, která pandury v Česku vyrábí a má na starosti i jejich servis. Škody na pátém byly menší a vojáci ho opravili sami.

"Celková cena opravy čtyř vozidel je 95 milionů korun," uvedla Dvořáková. Cena podle ní zahrnuje jak opravu, tak i takzvanou defektaci, tedy činnost, která zahrnuje odbornou prohlídku a podrobné zdokumentování opravovaných dílů. "Termín dokončení oprav byl dán defektací a jejím následným vyhodnocením a opravami techniky, které byly realizovány v běžných lhůtách stanovených pro mírové podmínky," dodala mluvčí.

Podotkla, že pandury jsou "sofistikovanou bojovou technikou, která je specificky vybavená k vedení soudobé bojové činnosti v zahraničních operacích". Při defektaci byly zjištěny deformace korby, které ovlivňovaly balistickou ochranu osádky. "Proto bylo rozhodnuto, že nejvhodnějším způsobem opravy bude vyrobit nové korby a osadit je z části původními a z části novými prvky," uvedla Dvořáková.

Armáda má ve výzbroji 107 pandurů. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojová vozidla pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny jsou obojživelné.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky kauza nákupu transportérů Pandur Dopravní nehody

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy