Policii důvěřuje 72 procent lidí v Česku, nejvíc za 22 let, ukázal průzkum agentury STEM. V roce 1997 to byla čtvrtina. Armádě podle červnového průzkumu věří 75 procent a městské policii 59 procent lidí. Severoatlantické alianci důvěřuje 60 procent dotázaných, což je proti loňsku také zvýšení.
"Téměř tříčtvrtinová většina českých občanů důvěřuje Armádě ČR a Policii ČR, tyto instituce patří k nejdůvěryhodnějším institucím (a míra jejich důvěryhodnosti je téměř dvojnásobně vyšší než důvěra v instituce zákonodárné a výkonné politické moci)," napsali autoři průzkumu.
U policie je patrný postupný růst důvěry zejména od roku 2007, červnových 72 procent je navíc nejvyšší údaj v časové řadě STEM od dubna 1997. Loni v červnu policii věřilo 65 procent. "Ke zvýšení podílu důvěřujících (vůči policii) došlo hlavně mezi mladými lidmi do 29 let a pak také ve věkové skupině 30 až 44 let," uvedl STEM.
Nad polovinu se důvěra v policii poprvé dostala v roce 2001, poté se od roku 2004 držela u 40 procent. Výrazněji znovu začala růst koncem minulé dekády.
Důvěryhodnost české armády v čase rovněž posilovala, v roce 1997 byla třetinová. Od roku 2013 je na stabilní úrovni zhruba tříčtvrtinového podílu důvěřujících, uvedl STEM. Na nynějších 75 procent vzrostla od loňska o tři procentní body. Důvěra v městskou policii je těsně pod 60 procenty od roku 2014, na letošních 59 procent se od loňska zvýšila o procentní bod.
Do Vyškova právě nastoupilo 142 budoucích záložníků a dobrovolníků na šestitýdenní výcvik.Všem přejeme hodně štěstí a pevnou vůli!Další příležitost budete mít znova na podzim. Přidejte se k nám!#ArmadaCR #Pridejseknam #AktivniZaloha pic.twitter.com/aZalYeEhOb
— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) July 23, 2019
V míře důvěry v armádu, policii a městskou policii nejsou podle autorů průzkumu významné rozdíly v závislosti na pohlaví, věku či vzdělání. "Pouze v případě městské policie je míra důvěry vyšší mezi ženami (64 procent) než mezi muži (54 procent)," dodali. Ze stoupenců politických stran armádě poněkud méně často důvěřují sympatizanti TOP 09, SPD a KSČM, policie má nízkou důvěru mezi stoupenci Pirátů a TOP 09.
Důvěra v NATO v českém veřejném mínění podle výzkumů STEM neprochází výraznými výkyvy, stabilně se pohybuje na mírně nadpolovičním podílu. Šedesát procent letos v červnu je nárůst z loňských 57 procent. Důvěra v NATO je od roku 2009 trvale vyšší než důvěra v Evropskou unii, upozornil STEM.
Severoatlantické alianci výrazně víc než ostatní skupiny podle vzdělání věří vysokoškoláci, z hlediska věku je mírně nižší, i když stále nadpoloviční, podíl důvěřujících mezi lidmi nad 60 let. Jasná většina věří NATO mezi sympatizanty Pirátů, ODS, lidovců, STAN a TOP 09, naopak nedůvěra jasně převažuje u stoupenců KSČM a SPD.
Průzkumu STEM se mezi 14. a 30. červnem 2019 zúčastnilo 1004 lidí starších 18 let.
Související
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
Policie ČR , Armáda České Republiky , NATO , průzkumy
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
před 2 hodinami
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
před 3 hodinami
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
před 4 hodinami
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
před 6 hodinami
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
před 7 hodinami
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
před 8 hodinami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
Uzavření prozatímní dohody mezi Spojenými státy a Íránem vyvolalo v Izraeli vlnu rozhořčení a obav. Mnozí Izraelci vnímají tento krok jako zradu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa a domnívají se, že dohoda zanechala zemi v izolaci vůči hrozbám z okolí.
Zdroj: Libor Novák