Praha - Ministerstvo obrany bude kompenzovat vojákům příspěvek na bydlení, který má od nového roku podléhat zdanění. Armádu přijde opatření na 700 milionů korun, informoval ve čtvrtek Vladimír Lukovský, z tiskového odboru ministerstva.
O kompenzaci zdaněného příspěvku na bydlení pro příští rok rozhodl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). O tom, že vojákům jeho ministerstvo propad v příjmech nahradí, mluvil už v červnu. "Plním slib, který jsem dal vojákům, že nedopustím, aby se od příštího roku dále snižovaly jejich příjmy. Hrubý plat více než poloviny vojáků nedosahuje 23 tisíc korun a je tedy nižší než průměrná mzda v zemi," prohlásil Vondra. Počínaje 1. lednem 2012 bude vojákům zdaněn takzvaný přídavek na bydlení. To zasáhne především vojáky v nižších hodnostech, kterým se tak sníží plat až o tři a půl tisíce korun. Ministerstvo obrany chce proto motivovat stávající vojáky i zájemce o službu v armádě a pro rok 2012 vyčlení 700 milionů korun, kterými jim zmírní dopady zdanění přídavku na bydlení. Vojáci s platem do 23 tisíc korun dostanou měsíčně přidáno 3200 korun, s platem do 26 tisíc korun dostanou navíc měsíčně tři tisíce korun, s platem do 30 tisíc korun dostanou měsíčně o 2800 korun více a vojáci s platem nad 30 tisíc korun si polepší měsíčně o 2500 korun. Kompenzován příspěvek na bydlení bude vojákům jen v příštím roce. Od ledna 2013 totiž začnou platit pro jejich odměňování nová pravidla. "Velmi dobře si uvědomuji, že to není ideální řešení. Zároveň ale vím, že pokud bych dopustil snížení příjmů vojáků, zachoval bych se nezodpovědně nejenom vůči nim a ozbrojeným silám jako celku, ale potažmo i českému státu. Dobře vím, že úroveň příjmů je pro konkurenceschopnost ozbrojených sil na trhu práce klíčová," uvedl v souvislosti s přijatým rozhodnutím ministr Vondra. Ministerstvo zároveň upozornilo, že kdyby ke kompenzacím nepřistoupilo, průměrný příjem svobodníků a rotných by se v příštím roce snížil o více než tři tisíc korun oproti roku 2010 na 19 220 korun, respektive 22 984 korun. Původně chtěl ministr kompenzovat vojákům přídavek na bydlení jen 300 miliony korun ročně. Příspěvek na bydlení by sice podléhal zdanění, ale neodvádělo by se z něj zdravotní a sociální pojištění. Vojáci by tak přišli jen v průměru o 1500 korun a armáda by jim podle Vondry zdanění příspěvku kompenzovala z vlastního rozpočtu.
Související
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 1 hodinou
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 2 hodinami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 2 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 3 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 5 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.
Zdroj: Libor Novák