Praha - Operátoři zřejmě budou muset znovu povinně uchovávat údaje o tom, kdo, odkud, s kým a po jakou dobu komunikoval, a to půl roku zpětně. Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích, kterou ve středu poslanci schválili ve třetím čtení.
Navrhovaná úprava je rozdělena do pěti částí. Zákon o elektronických komunikacích novelizuje první z nich. Operátorům se má vrátit povinnost uchovávat a oprávněným orgánům poskytovat provozní a lokalizační údaje o elektronické komunikaci jejich zákazníků. Data o provozu na síti jsou přitom zásadní například při prokazování počítačové kriminality. Údaje o poloze můžou pak posloužit během pátrání po majiteli mobilního telefonu, který je podezřelý z trestné činnosti. Operátoři budou muset nově ale také zavést přísnější technicko-organizační opatření k ochraně těchto citlivých informací. Druhá část novelizuje ustanovení trestního řádu, které s elektronickou komunikací souvisí. Změna má zpřísnit podmínky pro získání povolení k zjištění provozních a lokalizačních údajů. Zavádí také povinnost zpětného informování operátorů, což funguje už například u odposlechů. Bez zákonné úpravy by kriminalistům a dalším subjektům k 30. září letošního roku možnost požadovat takové údaje skončila. Původní ustanovení totiž Ústavní soud právě k tomuto datu ruší. Soudci měli za to, že podmínky pro získávání dat jsou definované jen obecně, proto se bude upravený paragraf vztahovat například jen na trestné činy se sazbou od tří let vězení výše. "Pokud by nedošlo k nápravě, dostali bychom se do situace, kdy by bylo ohroženo vyšetřování. Je tedy nezbytné tuto situaci řešit a umožnit příslušným orgánům přístup k těmto údajům," řekl během diskuse ve druhém čtení poslanec ČSSD Roman Váňa.
Jeho kolegové však v souvislosti s novou úpravou vyzývali k obezřetnosti.
"V porovnání s ostatními evropskými státy jsme měli desetinásobné využití těchto údajů. Já jsem proto rád, že ministerstvo vnitra přichází s touto novelou, diskusi si ale ještě zaslouží rozsah trestných činů, u kterých má být použití těchto zvláštních metod. Ono totiž zdaleka nejde pouze o výpis z telefonu, komu jste volali," uvedl poslanec Marek Benda (ODS) s tím, že operátoři například umí několik měsíců zpětně zjistit, kde přesně a kdy se člověk pohyboval. "Měli bychom také mít na mysli, že na jednoho potenciálního pachatele připadá asi tisíc sledovaných nepachatelů," doplnil.
Ještě dále šel ve svém příspěvku před časem v současnosti vazebně stíhaný poslanec David Rath, který v odkazu na román 1984 George Orwella mluvil například o tom, že by se lidem v budoucnu mohly při narození implantovat čipy a stát by tak neustále věděl, co jeho občané dělají.
"Nedělejme si iluze, žijeme v Čechách. Bezpečnostní agentury tyto informace koupí od operátorů a pak samozřejmě záleží na kreativitě, co všechno tím chcete dokázat. Můžete tím dokázat například různé vztahy, nevěry," prohlásil například Rath a pokračoval: "Žijeme v zemi, kde nejtěžší činnost páchají policisté. Já s nadsázkou říkám, že kdyby se zrušila policie, sníží se nejzávažnější trestná činnost na polovinu." Třetí a pátá část novely se týkají zákonného vymezení pravomocí Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství. Norma doplňuje a zpřesňuje oprávnění zpravodajských služeb požadovat provozní a lokalizační údaje. Agenti by je měli nově dostávat za podmínek shodných s odposlechy. Mezi pasáže věnované zpravodajským službám je vklíněná úprava zákona o dohledu v oblasti kapitálového trhu. Její součástí je přesnější vymezení účelu, pro který je Česká národní banka (ČNB) při výkonu dohledu nad kapitálovým trhem oprávněná požadovat provozní a lokalizační údaje. Autoři normy tu promítají princip proporcionality a subsidiarity, které vyžadoval Ústavní soud. ČNB má nově navíc žádat o písemný souhlas k poskytnutí dat předsedu senátu pražského vrchního soudu. Pro přijetí návrhu ve středu hlasovalo 154 poslanců, proti nebyl žádný.
Novelu připravilo ministerstvo vnitra, kterému asistovaly rezorty spravedlnosti a průmyslu a obchodu. Norma teď míří do Senátu, pokud zdárně projde celým legislativním procesem, má platit od 1. října 2012.
1. listopadu 2024 20:41
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Související
Konec lístků a karet? V Praze můžete cestovat mobilem
Britský operátor BT prožívá krušné časy. Zruší 13.000 pracovních míst a opustí Londýn
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě