Praha - Operátoři zřejmě budou muset znovu povinně uchovávat údaje o tom, kdo, odkud, s kým a po jakou dobu komunikoval, a to půl roku zpětně. Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích, kterou ve středu poslanci schválili ve třetím čtení.
Navrhovaná úprava je rozdělena do pěti částí. Zákon o elektronických komunikacích novelizuje první z nich. Operátorům se má vrátit povinnost uchovávat a oprávněným orgánům poskytovat provozní a lokalizační údaje o elektronické komunikaci jejich zákazníků. Data o provozu na síti jsou přitom zásadní například při prokazování počítačové kriminality. Údaje o poloze můžou pak posloužit během pátrání po majiteli mobilního telefonu, který je podezřelý z trestné činnosti. Operátoři budou muset nově ale také zavést přísnější technicko-organizační opatření k ochraně těchto citlivých informací. Druhá část novelizuje ustanovení trestního řádu, které s elektronickou komunikací souvisí. Změna má zpřísnit podmínky pro získání povolení k zjištění provozních a lokalizačních údajů. Zavádí také povinnost zpětného informování operátorů, což funguje už například u odposlechů. Bez zákonné úpravy by kriminalistům a dalším subjektům k 30. září letošního roku možnost požadovat takové údaje skončila. Původní ustanovení totiž Ústavní soud právě k tomuto datu ruší. Soudci měli za to, že podmínky pro získávání dat jsou definované jen obecně, proto se bude upravený paragraf vztahovat například jen na trestné činy se sazbou od tří let vězení výše. "Pokud by nedošlo k nápravě, dostali bychom se do situace, kdy by bylo ohroženo vyšetřování. Je tedy nezbytné tuto situaci řešit a umožnit příslušným orgánům přístup k těmto údajům," řekl během diskuse ve druhém čtení poslanec ČSSD Roman Váňa.
Jeho kolegové však v souvislosti s novou úpravou vyzývali k obezřetnosti.
"V porovnání s ostatními evropskými státy jsme měli desetinásobné využití těchto údajů. Já jsem proto rád, že ministerstvo vnitra přichází s touto novelou, diskusi si ale ještě zaslouží rozsah trestných činů, u kterých má být použití těchto zvláštních metod. Ono totiž zdaleka nejde pouze o výpis z telefonu, komu jste volali," uvedl poslanec Marek Benda (ODS) s tím, že operátoři například umí několik měsíců zpětně zjistit, kde přesně a kdy se člověk pohyboval. "Měli bychom také mít na mysli, že na jednoho potenciálního pachatele připadá asi tisíc sledovaných nepachatelů," doplnil.
Ještě dále šel ve svém příspěvku před časem v současnosti vazebně stíhaný poslanec David Rath, který v odkazu na román 1984 George Orwella mluvil například o tom, že by se lidem v budoucnu mohly při narození implantovat čipy a stát by tak neustále věděl, co jeho občané dělají.
"Nedělejme si iluze, žijeme v Čechách. Bezpečnostní agentury tyto informace koupí od operátorů a pak samozřejmě záleží na kreativitě, co všechno tím chcete dokázat. Můžete tím dokázat například různé vztahy, nevěry," prohlásil například Rath a pokračoval: "Žijeme v zemi, kde nejtěžší činnost páchají policisté. Já s nadsázkou říkám, že kdyby se zrušila policie, sníží se nejzávažnější trestná činnost na polovinu." Třetí a pátá část novely se týkají zákonného vymezení pravomocí Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství. Norma doplňuje a zpřesňuje oprávnění zpravodajských služeb požadovat provozní a lokalizační údaje. Agenti by je měli nově dostávat za podmínek shodných s odposlechy. Mezi pasáže věnované zpravodajským službám je vklíněná úprava zákona o dohledu v oblasti kapitálového trhu. Její součástí je přesnější vymezení účelu, pro který je Česká národní banka (ČNB) při výkonu dohledu nad kapitálovým trhem oprávněná požadovat provozní a lokalizační údaje. Autoři normy tu promítají princip proporcionality a subsidiarity, které vyžadoval Ústavní soud. ČNB má nově navíc žádat o písemný souhlas k poskytnutí dat předsedu senátu pražského vrchního soudu. Pro přijetí návrhu ve středu hlasovalo 154 poslanců, proti nebyl žádný.
Novelu připravilo ministerstvo vnitra, kterému asistovaly rezorty spravedlnosti a průmyslu a obchodu. Norma teď míří do Senátu, pokud zdárně projde celým legislativním procesem, má platit od 1. října 2012.
21. prosince 2024 8:21
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
Související
Konec lístků a karet? V Praze můžete cestovat mobilem
Britský operátor BT prožívá krušné časy. Zruší 13.000 pracovních míst a opustí Londýn
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 1 hodinou
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 2 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 6 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek