Bárta ukazuje na Kalouska: Byli zpravodajci zneužiti i jinde?

Praha - Podle stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství stojí za zneužitím rozvědky ke sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) selhání jednotlivců. Ke kauze přispělo i selhání kontroly činnosti armádní rozvědky, uvedla komise po dnešním zasedání. Podle jejího člena poslance Jana Vidíma (ODS) bude patrně nutné provést změny v zákoně o Vojenském zpravodajství.

Na jednání komise dnes do Poslanecké sněmovny dorazil ministr obrany Vlastimil Picek spolu s nynějším šéfem Vojenského zpravodajství Rostislavem Pilcem. "Stálá komise na základě informace podané panem ministrem a panem generálem Pilcem konstatuje, že v případě nezákonného sledování osob Vojenským zpravodajstvím v letech 2012 až 2013 došlo k selhání jednotlivců," řekla novinářům členka komise Ivana Řápková (ODS).

Vidím upozornil, že jednání komise podléhá utajení. "Ale z toho, co říkali (Picek a Pilc), nám jednoznačně vyplývá, že se skutečně jednalo jak o selhání jednotlivce, tak o selhání vnitřního kontrolního mechanismu. Čili tam je zapotřebí najít hlídače, který hlídá hlídače," uvedl Vidím.

Podle členů kontrolního orgánu je třeba změnit zákonnou úpravu pro činnost vnitřní kontroly armádní rozvědky. "Patrně to bude muset být v zákoně o Vojenském zpravodajství. Přímo v tom speciálním zákoně pro tuto službu," upřesnil Vidím.

Záležitost ale nedá spát véčkařům. "Věci veřejné vyzývají politické kluby v Parlamentu ČR, aby se zabývaly činností Vojenského zpravodajství, zda ho nebylo zneužito i v jiných kauzách," nabádal na briefingu předseda strany Vít Bárta. Upozornil, že Vojenské zpravodajství bylo aktivní i při řešení kauzy s letouny CASA, která se dotýká Vlasty Parkanové i Miroslava Kalouska. "V kontextu nových událostí je potřeba se ptát, zda nedošlo k jeho zneužití a záměrné diskreditaci podplukovníka Daňhela," dodal Bárta.

Server E15.cz získal a zveřejnil usnesení o trestním stíhání trojice bývalých poslanců Marka Šnajdra, Ivana Fuksy, Petra Tluchoře, šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové a Romana Bočka, z něhož vyplývá, že ministerský předseda Petr Nečas pomáhal zajistit poslancům funkce v dozorčích radách polostátních firem. Olomoucký zástupce Ivo Ištván k tomu v rozhovoru říká:

Z tohoto usnesení je patrné, že se premiér Petr Nečas zúčastnil aktivně vyjednávání o získání postů v dozorčích radách pro rebelující poslance za to, že složí svůj mandát. Je tomu tak?

To nebudu komentovat.

A plánujete...

To, co plánujeme, veřejnosti nesdělujeme. Informujeme pouze o krocích, které jsme již učinili.

A už jste tedy předali předsedkyni Poslanecké sněmovny žádost o vydání některého z poslanců k trestnímu stíhání?

To nebudu komentovat, pokud k takovému kroku sáhneme, tak se to veřejnost jistě dozví.

Lidé se asi oprávněně ptají, proč je vůči Nečasovi postupováno jinak?

Ať se ptají, já k tomu v tuto chvíli nemám žádný komentář.

(Zdroj: iHned.cz)

Související

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1

Picek vypovídal v kauze Nagyová: Kdo dal sledovat Radku Nečasovou?

Praha - Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek dnes soudu v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby řekl, že v roce 2012 nevěděl o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase. Pokyn k údajnému sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky ani pracovníků úřadu vlády nepodepsal. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra. Hlavní líčení bude pokračovat 18. května.

Více souvisejících

Vlastimil Picek Vít Bárta

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy