Letouny CASA byly dány do pucu, mohou do boje

Praha - Ochranný systém letadel CASA je funkční. Pasivní ochrana, známá pod zkratkou DAS, úspěšně absolvovala armádní zkoušky. Španělská dopravní letadla tak může vojenské letectvo v případě potřeby nasadit i do válečných zón, uvedly zdroje ČTK z ministerstva obrany.

"Ano, systém je bez závad," informoval ČTK zdroj obeznámený s výsledkem testů. "Jak to čtu v médiích, tak asi ano," odpověděl na dotaz, jestli systém DAS funguje, generální ředitel Omnipolu Michal Hon. Jeho společnost nákup letadel pro ministerstvo obrany zprostředkovala. "V pondělí to bude oficiální," dodal Hon. Na začátku nového pracovního týdne se uskuteční tisková konference, kde obrana spolu s Omnipolem výsledky testů zveřejní.

Podle České pozice nyní Omnipol přestane obraně vyplácet pokutu za nefunkční systém, která činila asi milion korun měsíčně. Server uvedl, že společnost úřadu takto zaplatila více než 20 milionů. "Nešlo však o kompenzaci v hotovosti, nýbrž o dodávku náhradních dílů na Casy," informovala Česká pozice.

Vojáci nechtěli letadla posílat například do Afghánistánu, dokud systém vlastní ochrany plně nefungoval. Omnipol se řadu měsíců bránil tvrzením, že jiné armády používají stejné stroje bez tohoto systému i v zahraničních bojových operacích. Nefunkčnost systému nebránila běžnému provozu dopravních strojů. Vojenští piloti na nich nalétali několik tisíc hodin. Stroje používali například při transportu vojáků do mise v Kosovu.

Ať už to byly španělské stroje CASA nebo srovnatelná konkurenční letadla italské Alenie, Polsko či Litva je koupily výrazně levněji než Česko. Důvodem je skutečnost, že bývalá vláda Mirka Topolánka nevypsala výběrové řízení a přímo oslovila evropský koncern EADS zastupovaný v tuzemsku Omnipolem.

Polsko zaplatilo za deset strojů C-295M v přepočtu něco přes sedm miliard korun, jeden tedy stál asi 700 milionů. Česko objednalo čtyři dopravní letadla, za tři zaplatilo téměř 3,6 miliardy a čtvrtý vyměnilo za pět bitevníků L-159. Rozdíl oproti Polákům vychází na 1,5 miliardy.

Podobně dopadne také srovnání s Litvou. Ta nakoupila dohromady tři italské stroje Spartan 75 milionů euro, tedy necelé dvě miliardy korun. Lidové noviny s odvoláním na ročenku The Military Balance, kterou vydává londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia, napsaly, že Portugalsko objednalo dvanáct letadel C-295M. V tomto případě je cena zdaleka nejnižší, protože portugalská armáda za jedno zaplatilo 27 milionů dolarů (zhruba 420 milionů korun).

České ministerstvo obrany tvrdí, že jím pořízené stroje mají jiné specifikace, tedy lepší vybavení. I výcvik pilotů a pozemního personálu je prý komfortnější. Jenže výcvik je součástí balíku takzvané servisní podpory, za nějž Omnipol dodatečně inkasoval další bez mála jednu miliardu. Smlouva byla uzavřena na období 2010 až 2013. To znamená, že účet za logistiku není konečný, protože životnost každého letadla je zpravidla 20 až 30 let.

(Zdroj: apuen.cz)

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky C-295M CASA

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy