Máme letouny CASA za 3,5 miliardy. Využijeme je vůbec?

Praha - Vojáci z 20 milionů korun kompenzací za nefunkční systém pasivní ochrany dopravních letadel CASA dosud v náhradních dílech vyčerpali asi třetinu. Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant.

Ministr obrany Vlastimil Picek dnes nevyloučil, že armádní CASA bude brzy nasazena v některé z rizikových oblastí světa. "Máme mimořádně funkčně zdařilý systém, a já doufám, že bude využíván pro naše potřeby v případném nasazení v zahraničních operacích nebo nebezpečných prostorech," řekl ministr. Obrana nyní uvažuje o možném nasazení letounu. "Vojáci si nevymýšlejí akce, je to vždy podle dané potřeby," podotkl ministr.

Systém, s jehož problematickým fungováním se odborníci z letectva, firmy Omnipol i koncernu EADS potýkali dva roky, složil vojskové zkoušky v pátek 12. července, uvedl ministr obrany Picek.

Podle Tomáše Souška z časopisu Letectví a kosmonautika jednotlivé komponenty systému vlastní obrany v zásadě fungovaly, systém ale nebyl dostatečně stabilní. „Pokud tento systém bude fungovat a pokud bude oznámeno, že všechny vojskové zkoušky dopadly dobře, tak si myslím, že je letoun připraven plnohodnotně plnit celé spektrum úkolů, ke kterým ho celá armáda chce využívat," domnívá se Soušek.

„Systém je navržen relativně unikátně pro potřeby českého letectva. Je sice sestaven z moderních komponentů, ale jejich kombinace je vlastně unikátní, a tudíž odladění systému trvalo takovou dobu," vysvětluje Soušek, podle nějž problémy se systémem svědčí o nezodpovědnosti výrobce, který přislíbil letouny dodat v termínu, v němž nestihl dořešit všechny technické problémy.

Mnozí odborníci nákup strojů CASA kritizovali. Některým vadila údajně příliš vysoká cena, podle jiných zase nebyly letouny pro českou armádu vhodné. Proti jejich nákupu byl zpočátku také současný ministr obrany Vlastimil Picek, píše rozhlas.cz.

„Ano, je pravda, že v určité fázi, když se dělaly různé studie, tak jsme doporučovali jiný typ letounů, ale voják pracuje do té doby, dokud rozhodne politik. Politik rozhodl, vláda rozhodla, že se nakoupí letouny CASA. Asi k tomu měla vážný důvod včetně ekonomického," řekl ještě jako náčelník generálního štábu v České televizi.

Letouny CASA i přes špatně fungující systém už za působení v armádě nalétaly přes 3500 letových hodin a podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla létaly nejen v Evropě, ale také v Asii, včetně Afghánistánu, či v Africe. Nyní se armáda z Afghánistánu stahuje, a není tak příliš pravděpodobné, že by stroje ještě sloužily v této oblasti.

Pavel dnes naznačil, že stroje s pasivní ochranou by mohly být v budoucnu využity například v případě "extrakce" českých občanů z nějaké krizové oblasti.

Související

Ilustrační foto

Nová děla či protiraketový komplet SHORAD. Českou armádu čeká další modernizace

Armádu a ministerstvo obrany čekají příští rok změny v misi v Afghánistánu, velení misi v Mali nebo další výrazné modernizační projekty za desítky miliard korun. Bude pokračovat nábor nových vojáků i příslušníků aktivní zálohy. Od začátku roku se armáda vrátí ke třístupňovému systému velení a řízení a pokročí také v budování nových jednotek.

Více souvisejících

C-295M CASA ministerstvo obrany Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy