Co bude dál s Kovandou a vojenským zpravodajstvím? Ministr Picek nastínil plán

Praha - Ministr obrany Vlastimil Picek si neumí představit, že by se bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, který je postaven mimo službu, vrátil do vedení rozvědky. Picek to dnes řekl v České televizi.

Jestli a v jaké míře Kovanda porušil zákon, rozhodne podle Picka až soud. "Já si to představit nedovedu, ale nechci předjímat záležitostem, které teprve nastanou," řekl nicméně ministr na otázku, zda by Kovanda mohl pokračovat v čele Vojenského zpravodajství. Výběr nového šéfa armádní rozvědky se ale prý zatím nekoná. Kovanda nyní pracuje na ministerstvu obrany v přímé Pickově podřízenosti a je zcela odtržen od Vojenského zpravodajství, dodal ministr.

Uvedl také, že po rozpuštění orgánu vnitřní kontroly Vojenského zpravodajství se připravuje nová organizační struktura. "Připravujeme návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství, který se týká kontrolní činnosti," řekl Picek. Vnitřní kontrola armádní rozvědky dosud podléhala jen šéfovi Vojenského zpravodajství. "Bude posílena kontrola nejenom komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu Vojenského zpravodajství, ale také bude posílena kontrola ze stupně ministra obrany," uvedl ministr.

Milan Kovanda je od počáku vypuknutí aféry vyšetřován na svobodě, protože se doznal k činům, z nichž je obviněn. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měl dopustit tím, že na žádost vrchní ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové nechal sledovat několik lidí, aniž by nejprve požádal o souhlas ministra obrany. Mezi sledovanými byla i manželka premiéra Radka Nečasová.

Kovanda za důvod sledování Nečasové před policií a při vazebním jednání označil bezpečnost a obranu státu. Podle kriminalistů v případu sledování vojenskou kontrarozvědkou jsou klíčové přátelské vztahy a loajalita. Jana Nagyová měla vždy blízko k bývalému šéfovi Vojenského zpravodajství Ondreji Páleníkovi, ten zase k současnému řediteli rozvědky Milanu Kovandovi. On nakonec také dal zelenou ke sledování tří lidí včetně premiérovi ženy. "Vliv Páleníka tam je zcela určitě a poměrně dost významný, bez toho by to určitě neudělal, tak jak já znám generála Kovandu," komentoval v rozhovoru pro ČT situaci Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.

Související

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1

Picek vypovídal v kauze Nagyová: Kdo dal sledovat Radku Nečasovou?

Praha - Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek dnes soudu v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby řekl, že v roce 2012 nevěděl o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase. Pokyn k údajnému sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky ani pracovníků úřadu vlády nepodepsal. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra. Hlavní líčení bude pokračovat 18. května.

Více souvisejících

Vlastimil Picek Milan Kovanda ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy