Barták se brání u soudu: O úplatek si mohl říct jen šílenec

Praha - Exministr obrany Martin Barták dnes u pražského městského soudu popřel vinu v kauze údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Obžalobu označil mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci. Zároveň odmítl odpovídat na otázky předsedy senátu ohledně svých současných příjmů, což zdůvodnil přítomností novinářů v soudní síni. Za nevinného se označil i druhý obžalovaný, zbrojař Michal Smrž.

O proces s bývalým ministrem a místopředsedou vlády Bartákem byl poměrně velký zájem, zahájení hlavního líčení sledovaly v jednací síni zhruba čtyři desítky lidí včetně Bartákových podporovatelů. "Činů, které jsou mi kladeny za vinu v dnes přednesené obžalobě, jsem se nedopustil a ani se nikdy nestaly. Pevně věřím, že tato skutečnost se v průběhu hlavního líčení prokáže v celém rozsahu," prohlásil Barták na úvod své výpovědi.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi pět milionů dolarů (tehdy přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany. Cabaniss a tehdejší manažer firmy Duncan Sellars údajně na Bartákův návrh nepřistoupili a z jednání odešli.

Barták tvrzení obžaloby odmítl. "Do delegace jsem byl zařazen až na poslední chvíli, o účast jsem neusiloval. Nemohl jsem si tudíž dopředu připravovat žádnou nabídku," prohlásil. S Cabanissem prý při setkání ve Spojených státech hovořil jen krátce, a to z protokolárních důvodů za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Při pětiminutové neformální konverzaci s Cabanissem údajně Topolánek vyjádřil svou nevoli a nespokojenost s tím, že Tatra opakovaně neplní závazky vůči českým firmám. "Nepadla žádná zmínka o penězích v žádné měně," zdůraznil Barták. Topolánek podle něho jen řekl, že by bylo dobré najít nějaké řešení, aby se českým firmám kompenzovaly ztráty ve výši desítek milionů. Hovořil při tom částečně anglicky, částečně česky, přičemž Barták mu prý volně tlumočil do angličtiny.

Na střelnici v Centreville byla podle Bartáka řada lidí. "V takovémto prostředí by korupční nabídku učinil snad jen šílenec nebo sebevrah," poznamenal. Jednání prý skončilo poklidně a bez kontroverzí. Upozornil, že zástupci Tatry učinili oznámení na policii "z neznámých pohnutek" až o tři roky později v Praze.

Žalobci Barták odmítl odpovídat

Ke svým současným poměrům uvedl, že se jako osoba samostatně výdělečně činná živí "poradenstvím v různých oblastech". Na výzvu soudce upřesnil, že jde například o zdravotnictví či obchod. Na otázku, kolik činí jeho měsíční příjem, však odpovědět nechtěl. Soudci řekl, že mu to sdělí písemně.

Stejně tak odmítl odpovídat na doplňující dotazy státního zástupce Dušana Táborského - prý kvůli tomu, co Táborský způsobil jeho rodině, a kvůli žalobcově "excesivní komunikaci s médii". Obdobně žalobcovy otázky ignoroval i Smrž.

Majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.

"Celou výpověď pana Adamse považuji za účelově křivou," řekl dnes. Obžalobu pak označil za naprosto absurdní konstrukci. "Nikdy jsem nikoho nepodvedl, ani banku, nikoho," podotkl muž, který ve své výpovědi opakovaně zdůraznil, že je poctivým a úspěšným podnikatelem. "Částka, o které se tady hovoří, by mě nezachránila ani nepoložila," dodal. Schůzky prý inicioval Adams, který chtěl ze Smrže udělat svého lobbistu.

Smrž také zpochybnil soudní překlad Adamsovy nahrávky z jejich schůzky. I soudní tlumočnice dnes ostatně připustila, že záznam je velmi nekvalitní a že mu na první poslech nerozuměla. Proto použila písemný přepis jiného překladatele.

Hlavní líčení bude pokračovat v úterý výslechem Adamse. Předseda senátu Stanislav Králík původně jednání nařídil i na středu a čtvrtek, kdy měli být vyslechnuti klíčoví svědci Cabaniss se Sellarsem. Oba se však soudu omluvili a zůstali ve Spojených státech. Králík dnes proto upozornil, že proces v tomto měsíci určitě neskončí.

Související

Martin Barták, exministr obrany

Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA

Praha - Exnáměstek ministryně obrany a pozdější šéf resortu Martin Barták dnes u soudu jako svědek hájil nákup letounů CASA. Obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě majetku čelí jeho někdejší nadřízená Vlasta Parkanová a šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Více souvisejících

Martin Barták soudy tatra

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 43 minutami

před 1 hodinou

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 1 hodinou

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy