Konečně úspěch? Vláda odklepla prodej bitevníků L-159 do USA

Praha - Vláda dnes schválila prodej nepotřebných bitevníků L-159 americké firmě Draken International. Novinářům to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Smlouvu se společností Aero Vodochody, která obchod zprostředkovává, podle něj stát podepíše 14. července a Aero následně uzavře kontrakt s americkým odběratelem. Ten za zhruba čtvrt miliardy korun získá 14 strojů a opci na dalších 14 letounů. Množství strojů v případné druhé dodávce ale ČR může snížit, pokud by se dohodla na prodeji L-159 ještě s Irákem, což Stropnický dnes nevyloučil.

Ministerstvo obrany se letadla L-159 snaží neúspěšně prodat už řadu. let. "Já snad budu mít to štěstí, že se mi to povede realizovat," poznamenal Stropnický.

Pokračuje tak proces odprodeje až 28 dlouhodobě uložených letounů L-159 americké společnosti Draken International, Inc., která poskytuje služby Ozbrojeným silám USA. Letouny budou dodány v takovém stavu, v jakém se nacházejí, hlavní podmínkou odprodeje jsou provozuschopné motory u letounů, určených k uvedení do provozu. Konečnou cenu ovlivní i technický stav jejich klíčových agregátů.

Zároveň vláda zohlednila potřebu Irácké republiky, která začátkem letošního roku projevila zájem o pořízení až 15 letounů L-159, z toho 11 dlouhodobě uložených strojů. V případě realizace tohoto obchodu by proto byl celkový počet letounů ve prospěch společnosti Draken International, Inc. ponížen na 21 letounů.

Společnost Draken je připravena závazně objednat v první fázi 14 letounů L-159. Ministerstvo obrany odprodej podpoří testováním provozuschopnosti motorů na technickém zařízení Vzdušných sil AČR v počtu nejméně šesti motorů ročně a ověřením technického stavu klíčových agregátů (radiolokátoru, radiolokačního výstražného přijímače). První fáze tedy bude realizována v průběhu dvou let od nabytí účinnosti smluv, stojí ve zprávě Ministerstva obrany ČR.

Ve druhé fázi společnost Draken na základě smluvní opce a za stejných podmínek může odkoupit až 14 dalších uložených letounů L-159. Ministerstvo obrany má však podle nové smlouvy právo jejich počet snížit.

Výnos z prodeje nepotřebných letounů dosáhne stovek milionů korun. V případě první fáze půjde o 217 až 250 mil. Kč v závislosti na funkčnosti radiolokačního zařízení, v případě realizace kontraktu v plném rozsahu (28 strojů) půjde až o 516 milionů korun. Získané prostředky budou využity k rozvoji schopností Vzdušných sil AČR.

S ohledem na právní řád ČR se odprodej letounů uskuteční prostřednictvím společnosti Aero Vodochody AEROSPACE a. s., která zároveň zajistí jejich uvedení do provozuschopného stavu. Společnost Aero Vodochody, která je držitelem povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem, odkoupí letouny L-159 od ministerstva obrany a následně zajistí jejich odprodej společnosti Draken. Veškeré práce a náklady spojené s uvedením do provozu přitom bude společnost Aero Vodochody účtovat přímo společnosti Draken, a to nad rámec výše uvedené prodejní ceny.

„V současné době již nic nebrání tomu, abychom se společností Aero Vodochody podepsali příslušnou smlouvu. Ta se bude týkat první fáze odprodeje a její podpis se uskuteční 14. července," uvádí ministr obrany Martin Stropnický.

Ministerstvo obrany má v současné době k dispozici 36 nadpočetných letounů L-159. Letouny postupně stárnou a jejich tržní cena v důsledku toho dramaticky klesá. Ministerstvo zároveň vynakládá 10 mil. Kč ročně na jejich řádné uložení tak, aby případný odprodej nebyl zcela vyloučen. Dosavadní úsilí státu i výrobce o jejich odprodej nebylo přes desítky jednání s potencionálními zájemci úspěšné, stejně jako obchodní veřejná soutěž z roku 2012, v jejímž rámci byla maximální nabídka za jeden dlouhodobě uložený letoun L-159 necelých 6 mil. Kč. Cena nabídnutá společností Draken je vyšší než nově zpracované znalecké posudky na ocenění odprodávaných letounů.

Související

Armáda

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení životnosti nahradit drony

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jiří Táborský. Pokud si Česká republika ze Spojených států zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35, sníží se podle něj počet strojů L-159 o jednu letku.

Více souvisejících

L159 Alca ministerstvo obrany Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy