Útokům na hlídkující vojáky se nedá zabránit, říká vojenský analytik

Praha - Útoky na hlídkující vojáky jsou v Afghánistánu poměrně časté, úplně zabránit se jim vzhledem k jejich charakteru nedá. ČTK to v reakci na dnešní úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu řekl vojenský analytik František Šulc. Podle jednoho z vojáků, který v zemi dvakrát v české misi působil, se vojáci musí vyhnout rutinně a při patrole nesmějí opakovat svůj postup.

Povstalci podle vojáka, který nechtěl zveřejnit své jméno, zkoumají postup jednotky a útoky plánují individuálně. "Nemělo by se proto nic dělat dvakrát," poznamenal. Patrola by tak měla například vždy zastavovat na jiných místech a měnit svůj postup.České jednotky vyjíždějí do několikakilometrové vzdálenosti od základny Bagrám, za úkol mají monitorovat situaci, demonstrovat sílu i například zabránit odpalování povstaleckých raket. "Když jste uzavřeni na základně, nemáte kontrolu nad okolím," poznamenal.Při patrole je důležitá bezpečnost vojáků, ti ale zároveň musí udržovat styky s místními, od kterých získávají informace o nebezpečí útoků a o aktuální situaci. "Nesmí se proto postupovat moc agresivně," poznamenal voják. V minulosti například podle něj jednotky při přesunu po hlavních silnicích měly nakázáno kvůli bezpečnosti vytlačovat z cesty auta místních obyvatel kvůli obavě, aby nešlo o sebevražedného útočníka. Takový postup ale obyčejné Afghánce popouzel, vojáci s tím proto přestali.Šulc předpokládá, že se po útoku objeví hlasy požadující stažení českých vojáků z vojenských misí. Podobné úvahy ale považuje za nesmyslné. "Je nutné dodělat, co bylo rozděláno," zdůraznil. Vládní politici, kteří se k neštěstí vyjádřili, dnes pokračování mise podpořili.Podobný útok podle Šulce vždy jednotkou otřese, o vojáky se nyní proto pravděpodobně bude ve zvýšené míře starat psycholog i kaplan. "Předpokládám, že někdo na místo vyrazí i z Čech," dodal. Bývalý příslušník vojenské mise ČTK řekl, že vojáci nemají obavy z přímého střetu s protivníkem, protože vědí, že během něj by měli navrch. Největší starosti jim dělají útoky ze zálohy.Většinu vojenské základny v Bagrámu nyní hlídají příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Na místě působí od loňského října, střídají se v půlročních intervalech. Současné stopadesátičlenná jednotka je na místě od dubna. Doplňují je vojáci z dalších devíti útvarů a zařízení české armády. Představitelé české armády jejich činnost často vyzdvihují, oceňují ji prý i spojenci.Čtyři čeští vojáci zahynuli dnes ráno při patrole v okolí základny Bagrám ve východoafghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Další český voják byl těžce raněn. Při výbuchu zahynulo i 11 afghánských školáků a dva afghánští policisté, oznámila místní média.

Související

Armáda ČR, ilustrační fotografie.

České armádě klesá důvěra mezi lidmi. U mladých má pozici lepší, ukazuje průzkum

Důvěra v armádu napříč populací postupně klesá už čtvrtý rok v řadě a v úvodu letošního roku dosáhla 62 %, což je nejméně od roku 2008. Mezi mladými lidmi ve věku 18-29 let je však důvěra v armádu výrazně vyšší a 79 % této instituci věří. Velkou podporu má nadále členství vSeveroatlantické alianci, do níž Česko vstoupilo před 25 lety. Souhlas se členstvím v NATO vyslovilo dokonce 70 % dotázaných. 

Více souvisejících

Čeští vojáci Afghanistán

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 2 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 8 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 8 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy