Útokům na hlídkující vojáky se nedá zabránit, říká vojenský analytik

Praha - Útoky na hlídkující vojáky jsou v Afghánistánu poměrně časté, úplně zabránit se jim vzhledem k jejich charakteru nedá. ČTK to v reakci na dnešní úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu řekl vojenský analytik František Šulc. Podle jednoho z vojáků, který v zemi dvakrát v české misi působil, se vojáci musí vyhnout rutinně a při patrole nesmějí opakovat svůj postup.

Povstalci podle vojáka, který nechtěl zveřejnit své jméno, zkoumají postup jednotky a útoky plánují individuálně. "Nemělo by se proto nic dělat dvakrát," poznamenal. Patrola by tak měla například vždy zastavovat na jiných místech a měnit svůj postup.České jednotky vyjíždějí do několikakilometrové vzdálenosti od základny Bagrám, za úkol mají monitorovat situaci, demonstrovat sílu i například zabránit odpalování povstaleckých raket. "Když jste uzavřeni na základně, nemáte kontrolu nad okolím," poznamenal.Při patrole je důležitá bezpečnost vojáků, ti ale zároveň musí udržovat styky s místními, od kterých získávají informace o nebezpečí útoků a o aktuální situaci. "Nesmí se proto postupovat moc agresivně," poznamenal voják. V minulosti například podle něj jednotky při přesunu po hlavních silnicích měly nakázáno kvůli bezpečnosti vytlačovat z cesty auta místních obyvatel kvůli obavě, aby nešlo o sebevražedného útočníka. Takový postup ale obyčejné Afghánce popouzel, vojáci s tím proto přestali.Šulc předpokládá, že se po útoku objeví hlasy požadující stažení českých vojáků z vojenských misí. Podobné úvahy ale považuje za nesmyslné. "Je nutné dodělat, co bylo rozděláno," zdůraznil. Vládní politici, kteří se k neštěstí vyjádřili, dnes pokračování mise podpořili.Podobný útok podle Šulce vždy jednotkou otřese, o vojáky se nyní proto pravděpodobně bude ve zvýšené míře starat psycholog i kaplan. "Předpokládám, že někdo na místo vyrazí i z Čech," dodal. Bývalý příslušník vojenské mise ČTK řekl, že vojáci nemají obavy z přímého střetu s protivníkem, protože vědí, že během něj by měli navrch. Největší starosti jim dělají útoky ze zálohy.Většinu vojenské základny v Bagrámu nyní hlídají příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Na místě působí od loňského října, střídají se v půlročních intervalech. Současné stopadesátičlenná jednotka je na místě od dubna. Doplňují je vojáci z dalších devíti útvarů a zařízení české armády. Představitelé české armády jejich činnost často vyzdvihují, oceňují ji prý i spojenci.Čtyři čeští vojáci zahynuli dnes ráno při patrole v okolí základny Bagrám ve východoafghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Další český voják byl těžce raněn. Při výbuchu zahynulo i 11 afghánských školáků a dva afghánští policisté, oznámila místní média.

Související

Armáda ČR, ilustrační fotografie.

České armádě klesá důvěra mezi lidmi. U mladých má pozici lepší, ukazuje průzkum

Důvěra v armádu napříč populací postupně klesá už čtvrtý rok v řadě a v úvodu letošního roku dosáhla 62 %, což je nejméně od roku 2008. Mezi mladými lidmi ve věku 18-29 let je však důvěra v armádu výrazně vyšší a 79 % této instituci věří. Velkou podporu má nadále členství vSeveroatlantické alianci, do níž Česko vstoupilo před 25 lety. Souhlas se členstvím v NATO vyslovilo dokonce 70 % dotázaných. 

Více souvisejících

Čeští vojáci Afghanistán

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 48 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy