Útokům na hlídkující vojáky se nedá zabránit, říká vojenský analytik

Praha - Útoky na hlídkující vojáky jsou v Afghánistánu poměrně časté, úplně zabránit se jim vzhledem k jejich charakteru nedá. ČTK to v reakci na dnešní úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu řekl vojenský analytik František Šulc. Podle jednoho z vojáků, který v zemi dvakrát v české misi působil, se vojáci musí vyhnout rutinně a při patrole nesmějí opakovat svůj postup.

Povstalci podle vojáka, který nechtěl zveřejnit své jméno, zkoumají postup jednotky a útoky plánují individuálně. "Nemělo by se proto nic dělat dvakrát," poznamenal. Patrola by tak měla například vždy zastavovat na jiných místech a měnit svůj postup.České jednotky vyjíždějí do několikakilometrové vzdálenosti od základny Bagrám, za úkol mají monitorovat situaci, demonstrovat sílu i například zabránit odpalování povstaleckých raket. "Když jste uzavřeni na základně, nemáte kontrolu nad okolím," poznamenal.Při patrole je důležitá bezpečnost vojáků, ti ale zároveň musí udržovat styky s místními, od kterých získávají informace o nebezpečí útoků a o aktuální situaci. "Nesmí se proto postupovat moc agresivně," poznamenal voják. V minulosti například podle něj jednotky při přesunu po hlavních silnicích měly nakázáno kvůli bezpečnosti vytlačovat z cesty auta místních obyvatel kvůli obavě, aby nešlo o sebevražedného útočníka. Takový postup ale obyčejné Afghánce popouzel, vojáci s tím proto přestali.Šulc předpokládá, že se po útoku objeví hlasy požadující stažení českých vojáků z vojenských misí. Podobné úvahy ale považuje za nesmyslné. "Je nutné dodělat, co bylo rozděláno," zdůraznil. Vládní politici, kteří se k neštěstí vyjádřili, dnes pokračování mise podpořili.Podobný útok podle Šulce vždy jednotkou otřese, o vojáky se nyní proto pravděpodobně bude ve zvýšené míře starat psycholog i kaplan. "Předpokládám, že někdo na místo vyrazí i z Čech," dodal. Bývalý příslušník vojenské mise ČTK řekl, že vojáci nemají obavy z přímého střetu s protivníkem, protože vědí, že během něj by měli navrch. Největší starosti jim dělají útoky ze zálohy.Většinu vojenské základny v Bagrámu nyní hlídají příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Na místě působí od loňského října, střídají se v půlročních intervalech. Současné stopadesátičlenná jednotka je na místě od dubna. Doplňují je vojáci z dalších devíti útvarů a zařízení české armády. Představitelé české armády jejich činnost často vyzdvihují, oceňují ji prý i spojenci.Čtyři čeští vojáci zahynuli dnes ráno při patrole v okolí základny Bagrám ve východoafghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Další český voják byl těžce raněn. Při výbuchu zahynulo i 11 afghánských školáků a dva afghánští policisté, oznámila místní média.

Související

Armáda ČR, ilustrační fotografie.

České armádě klesá důvěra mezi lidmi. U mladých má pozici lepší, ukazuje průzkum

Důvěra v armádu napříč populací postupně klesá už čtvrtý rok v řadě a v úvodu letošního roku dosáhla 62 %, což je nejméně od roku 2008. Mezi mladými lidmi ve věku 18-29 let je však důvěra v armádu výrazně vyšší a 79 % této instituci věří. Velkou podporu má nadále členství vSeveroatlantické alianci, do níž Česko vstoupilo před 25 lety. Souhlas se členstvím v NATO vyslovilo dokonce 70 % dotázaných. 

Více souvisejících

Čeští vojáci Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy