Praha - Vedení armády čekají od začátku srpna personální změny. Ve funkcích končí dva ze tří současných náměstků náčelníka generálního štábu (NGŠ) české armády Aleš Opata a Miroslav Žižka, Česko budou nově zastupovat ve strukturách NATO. Na jejich pozicích je vystřídají Jiří Baloun a Josef Bečvář, kteří dosud působili v alianci. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Obsazena opět bude i pozice čtvrtého zástupce NGŠ.
Dosavadní první zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Miroslav Žižka odchází do Bruselu, kde bude od 1. srpna zastávat post vojenského představitele České republiky při NATO a EU. Vystřídá zde generálmajora Jiřího Balouna, který se vrací zpět do České republiky a bude zařazen na pozici zástupce NGŠ - ředitele Společného operačního centra MO, kterou doposud zastával generálmajor Aleš Opata. Ten ve stejném termínu zamíří do belgického Monsu na pozici národního vojenského představitele České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE).
Zde vystřídá generálmajora Čestmíra Tesaříka, který po téměř čtyřiceti letech služby v armádě končí ve služebním poměru vojáka z povolání a odchází do zálohy. Generál Tesařík strávil většinu své vojenské kariéry jako aktivní pilot na různých typech vrtulníků, na kterých nalétal více než 3500 hodin. Svou dlouhou a úspěšnou kariéru završil v pozici zástupce NGŠ - Inspektora AČR a následně národního vojenského představitele České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE). Svou aktivní službu v AČR končí 31. července 2014.
V pozici prvního zástupce NGŠ AČR vystřídá generála Žižku generálmajor Josef Bečvář, který se vrací do České republiky z Francie, kde působil ve vojenské diplomacii na postu přidělence obrany ČR. Před svým odchodem do Francie již zastával post zástupce NGŠ - náčelníka štábu.
Dále od 1. září bude na pozici zástupce NGŠ - Inspektora AČR zařazen generálmajor Jaroslav Kocián, který se po třech letech vrací do České republiky z místa ředitele sekce v mezinárodním vojenském štábu NATO v Bruselu, informuje v tiskové zprávě acr.army.cz.
Související
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Armáda České Republiky , Armáda
Aktuálně se děje
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
29. dubna 2026 19:56
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě