Česká armáda koupí dva nové letouny CASA. Kolik budou stát?

Zástupci ministerstva obrany dnes podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů. Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, za úpravu vybavení současných letadel zhruba 360 milionů korun bez DPH.

Cena letounů měla být podle původních předpokladů asi o 300 milionů korun vyšší, obraně se ji podařilo podle náměstka ministra pro vyzbrojování a akvizice Filipa Říhy snížit díky rychlejšímu vyjednávání.

Obě zakázky již v minulosti ministerstvo obrany předložilo vládě. Součástí tendru na dva nové stroje je i pořízení operačního vybavení, náhradních dílů nebo pozemního vybavení. "Armáda potřebuje rozšířit kapacity vojenského letectva, protože (letadla) máme plně využity," řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) novinářům.

Uzavřená cena je nižší, než jakou úřad při přípravě akvizice uváděl. Když ministerstvo se zakázkou seznamovalo vládu, předpokládalo, že za nová letadla zaplatí 2,29 miliardy korun bez DPH, výsledná hodnota zakázky je o 350 milionů korun nižší. S DPH obrana zaplatí 2,34 miliardy. "Podařilo se nám vyjednat lepší cenu, a to z toho důvodu, že došlo k urychlení vyjednávání," řekl ČTK Říha. Obrana podle něj udělala maximum pro uzavření smlouvy ještě letos.

Po vrtulnících následují casy. Další kontrakt na dva taktické transportní letouny CASA C-295MW podepsán. Zároveň projdou modernizací čtyři dosud používané letouny. Dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. #JsmeArmada #VimeCoChceme pic.twitter.com/YdeSvJJWL8

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) December 16, 2019

"Kdybychom to vyjednávání časově ještě vedli dál, tak španělská strana tuto cenu držet nemohla," dodal. Podle Metnara je vyjednaná cena asi o 500 milionů korun nižší oproti současným cenám. Zdůraznil, že cenu odsouhlasil znalecký posudek. Splátkový kalendář bude rozložen do několika let, první platba je v plánu ještě letos.

Dva nové stroje armáda dostane v letech 2020 a 2021, podle původního akvizičního předpokladu ministerstva se tak mělo stát až v letech 2023 a 2024. Nahradí menší letouny Jak-40, které budou podle ministra příští rok vyřazeny z provozu a nabídnuty k prodeji. Armáda stroje CASA používá pro výcvik, přepravu materiálu, vojáků i ústavních činitelů, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

Nyní používané letouny CASA čeká modernizace, při níž do roku 2021 dostanou nové komunikační, navigační a avionické systémy. Součástí zakázky je podle Metnara i dodávka náhradních dílů. Ministerstvo za ni zaplatí 360,3 milionů korun, původně obrana počítala s pořizovací cenou asi 200 milionů korun.

Smlouvy dnes za ministerstvo obrany podepsal Říha, za španělského výrobce letounů Airbus Defence and Space generální ředitel její divize Military Aircrafts Alberto Gutierrez Moreno.

O nákupu čtyř letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se dosud zabývá soud.

Letouny CASA podle ministerstva nalétaly ve službách české armády téměř 15.000 letových hodin a přepravily přes 65.000 lidí.

Související

Ilustrační foto

Nová děla či protiraketový komplet SHORAD. Českou armádu čeká další modernizace

Armádu a ministerstvo obrany čekají příští rok změny v misi v Afghánistánu, velení misi v Mali nebo další výrazné modernizační projekty za desítky miliard korun. Bude pokračovat nábor nových vojáků i příslušníků aktivní zálohy. Od začátku roku se armáda vrátí ke třístupňovému systému velení a řízení a pokročí také v budování nových jednotek.

Více souvisejících

C-295M CASA ministerstvo obrany Armáda České Republiky Lubomír Metnar

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy