Česká armáda dnes ukončila půlroční velení výcvikové misi Evropské unie v Mali (EUTM). Funkci velitele předal generál František Ridzák svému španělskému nástupci brigádnímu generálovi Fernandu Luisovi Garciovi Herreizovi. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Česká armáda vedla spojeneckou misi prvně ve své historii. Podle Dvořákové byla mise úspěšně splněna navzdory pandemii koronaviru i vojenskému převratu.
"Podobný úkol jsme plnili poprvé a i přes překážky v podobě covid-19 a politické situace v Mali ho naši vojáci zvládli výborně," uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ridzákovi a jeho týmu za jejich práci poděkoval.
Ridzák velení nad asi sedmi stovkami vojáků převzal loni 12. června od portugalského předchůdce. Hlavním úkolem mise EUTM je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Česká republika do ní nyní přispívá 120 vojáky. Z nich se asi čtyři desítky podílely na velení misi, dalších více než 70 vojáků má na starosti ochranu velitelství a výcvikové základny Koulikoro. Výcvik malijských vojáků se v posledních týdnech začal přesouvat i do dalších částí země, kam čeští vojáci evropské instruktory doprovází. Česká armáda také do Mali vyšle speciální síly, které se pod francouzským velením zapojí do boje proti islámským radikálům. Operační úkol podle armády převezmou v prvním letošním čtvrtletí.
České velení misi zásadně zkomplikovala pandemie, kvůli které v dubnu asi polovina spojeneckých vojáků odcestovala domů. Podle Ridzáka tak bylo jedním z hlavních úkolů obnovení přerušeného výcviku do původního stavu, dalším zahájení nového mandátu schváleného Evropskou unií. Rozšířil se počet personálu i rozpočet mise, EUTM může nově poskytovat poradenství i dalším zemím z regionu. "Návrat vojáků do mise jsme pečlivě naplánovali, výcvik bylo nutné vhledem k úkolům obnovit. Nešlo čekat do úplného odeznění pandemie," uvedl Ridzák. Další překážku ve výcviku znamenal srpnový státní převrat.
Česká republika dnes po půl roce předala velení silám ve výcvikové misi @eutmmali1 Španělsku. Podobný úkol jsme plnili poprvé a i přes překážky v podobě covid-19 a politické situace v Mali ho naši vojáci zvládli výborně. Děkuji gen. Ridzákovi a jeho týmu! pic.twitter.com/nTMcD0IbOJ
— Lubomír Metnar (@metnarl) January 12, 2021
Během českého velení mise se změnil systém výcviku, nově budou instruktoři cvičit Malijce i v polních podmínkách ve střední části země. "Přizpůsobili jsme se potřebám a operačním cyklům malijské armády a budeme vojáky cvičit blíže k místu jejich nasazení," uvedl Václav Vlček, náčelník štábu velitelství mise v Bamako. Od loňského listopadu do konce ledna bude vycvičeno 600 malijských vojáků.
Převzetí velení misi v Mali bylo podle velitele operačního velitelství AČR Josefa Kopeckého logickým navázáním na získané zkušenosti české armády v Mali. "Naše velení misi EUTM-M nám umožnilo v rámci koalice prokázat nabyté schopnosti a zkušenosti příslušníků AČR a připravenost k převzetí velení i v dalších misích EU i NATO," poznamenal.
České velení mise iniciovalo během svého působení například rozsáhlou rekonstrukci poddůstojnické školy v Banankoro či střelnice poblíž výcvikové základny Koulikoro. Vojáci také zajistili přepravu humanitární pomoci od Člověka v tísni a hnutí Stonožka.
Související

Armáda má být atraktivnější. Vojáci si finančně polepší, rozhodla vláda

Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
před 44 minutami

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
před 1 hodinou

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
před 1 hodinou

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
před 1 hodinou

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
před 2 hodinami

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
před 2 hodinami

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
před 3 hodinami

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
před 3 hodinami

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
před 4 hodinami

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
před 5 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování
včera

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky
včera

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
včera

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
včera

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
včera

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
včera

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
včera

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži
včera

Fiala píše Ficovi. Slováky v dopise žádá o podporu protiruských sankcí
včera
Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga
Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.
Zdroj: David Holub