Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepředpokládá, že bude prodloužen současný mandát působení české armády ve výcvikové misi Evropské unie v Mali. Z regionu Sahelu, kam Mali spadá, by ale podle ní česká armáda odcházet neměla. Zda bude dále působit v Mali nebo další sahelské zemi, se bude teprve rozhodovat. Názor Černochové je, že se čeští vojáci přesunou do jiného státu. Řekla to dnes na jednání sněmovního branného výboru.
Česká armáda nyní může v Mali nasadit do výcvikové mise Evropské unie (EUTM) až 120 vojáků, misi v současné době do poloviny prosince velí. Aktuální mandát schválený vládou a Parlamentem je platný do konce roku. Vládní návrh na zahraniční mise české armády v následujících dvou letech působení v Mali neobsahuje, ministerstvo ale avizovalo, že případně se na poslance a senátory obrátí s dodatečným požadavkem.
V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012. V současnosti v ní vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Junta se poté odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři tzv. Wagnerovy armády. Paříž kvůli rozkolu ze země stáhla své vojáky a o stažení mluví i další země.
O budoucnosti mise v úterý na neformálním setkání v pražském Kongresovém centru jednali i ministři obrany členských zemí EU. Shodli se, že Evropská unie musí své angažmá v Mali uzpůsobit nové situaci, kdy je tamní vojenská junta pod ruským vlivem. V bezpečnostním zájmu Evropy ale je, aby se v oblasti Sahelu nadále angažovala, uvedlo ministerstvo obrany.
Podobně se dnes vyjádřila na jednání výboru, který projednával plán misí na příští dva roky, i Černochová. "V tuto chvíli nepočítám s prodloužením mandátu," řekla ministryně. Uvedla, že na konci září se uskuteční evropská konference, která se bude zabývat snížením počtu vojáků v této misi. Nyní v ní působí asi 900 vojáků. "My počkáme, jakým způsobem se do dotkne České republiky," poznamenala Černochová s tím, že je Česko v současné době velitelskou zemí. "Samozřejmě nám záleží na tom, abychom tam ty úkoly splnili a nezpůsobili tam nikomu žádné problémy," uvedla.
Řekla, že se zároveň očekává, jaký bude další vývoj ohledně junty v Mali. Černochová zdůraznila, že ze Sahelu, do kterého kromě Mali patří Mauritánie, Senegal, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie, by se podle ní ale EU stahovat neměla. Jestli Česko bude působit z Mali nebo jiné země, se podle ní v současné době projednává. Osobní názor ministryně je, že to bude z jiné země.
Připustila také, že by v Sahelu mohli být nasazeni i čeští vojenští policisté nebo armádní speciální síly. Ty již v Mali působily do poloviny letošního roku v rámci mise Takuba. Po sporech Francie a malijské junty ale byla tato operace ukončena. Náčelník generálního štábu Karel Řehka dnes řekl, že z vojenského hlediska malijské ozbrojené síly zapojení evropských speciálních sil oceňovaly. Jednotkám se podle něj podařilo zatlačit teroristické skupiny do jiných oblastí.
Česko má také několik vojáků v misi Spojených národů MINUSMA. V ní chce i nadále působit v současných počtech, řekla ministryně.
Související

Armáda má být atraktivnější. Vojáci si finančně polepší, rozhodla vláda

Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let
Armáda České Republiky , Jana Černochová , Mali
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 1 hodinou

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 1 hodinou

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 2 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 2 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 3 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 3 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 3 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 5 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera
Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.
Zdroj: Jakub Jurek