České tanky a stíhačky dosluhují. Armáda zvažuje nákup americké techniky

Vedení armády zřídilo odborné týmy, které se zabývají budoucností tanků či stíhacích letounů v českém vojsku. ČTK to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Nahradit v současné době užívané tanky T-72 a letadla Gripen bude muset armáda za několik let. Půjde o investice, které se budou pohybovat v řádu mnoha miliard korun.

Podle Opaty je potřeba vývoj vojenské techniky a technologií neustále sledovat. "Když si vezmete, jak se rychle a významně za uplynulých deset let změnila bezpečnostní situace ve světě, tak je víc než důležité přemýšlet do budoucna," řekl. Armádní plánovači podle něj proto vyhlížejí i za horizont roku 2030. Do té doby rozvoj armády určuje nedávno přijatá koncepce výstavby armády (KVAČR).

Vedení armády podle Opaty již zřídilo týmy, které se zabývají budoucností nadzvukového letectva i náhradou tanků. Oboje bude muset armáda a ministerstvo obrany vyřešit v příštích několika letech. "Je to cesta dlouhá, protože musíme zvažovat všechny možnosti," poznamenal Opata.

Česká armáda má nyní tři desítky modernizovaných T-72M4CZ, k dispozici má i starší typy T-72, část z nich je zakonzervována ve skladech. Modernější verzi tanku čekají další úpravy, dostane nové přístroje a systémy, vyměněny budou třeba termovizní kamery. "Po modernizaci nám bude sloužit až za hranici roku 2025, což znamená, že máme vytvořeny podmínky pro to, abychom našli to nejvhodnější řešení pro náhradu tanku," řekl Opata.

Nové stroje, které by si armáda mohla pořídit ve druhé polovině dvacátých let, budou podle předpokladů sloužit dalších 20 až 30 let. Proto si musí armáda podle Opaty stanovit, jak by měly vypadat. Zda je bude například řídit lidská posádka, nebo jestli budou využívat zbraňový systém na bázi nanotechnologií. "K tomu se teď vedou debaty. Určitě nejsme jediná armáda, která toto koncepční myšlení vede," podotkl.

Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie Radomíra Jahody se diskuse vede například o případném zapojení do francouzsko-německého projektu nového tanku. O tématu mluvili i ministři zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Dalším velkým projektem bude budoucnost nadzvukového letectva. Česko si v současné době pronajímá od Švédska 14 strojů Gripen, jejich pronájem skončí v roce 2027. Podle KVAČR musí být nejpozději do roku 2025 rozhodnuto o dalším pronájmu nebo nákupu stíhaček. Zároveň by mělo vedení obrany a armády určit, zda se jejich počet zvýší. Podle odborníků je totiž současný počet i ve srovnání s podobně velkými armádami nedostatečný. "Když se za toto volební období podaří zanalyzovat, dokončit a rozhodnout, kterou cestou půjdeme, tak bude dobře. Ale na rovinu říkám, nemyslím si, že bude rozhodnuto," řekl ČTK k výběru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Server Aktuálně.cz minulý týden uvedl, že Česko by mohlo uvažovat o dalším pronájmu gripenů nebo o nákupu strojů z USA. Američané podle serveru "aktivně sondují", zda by mělo ČR zájem o jejich stíhací letouny F-16, nebo dokonce F-35. Metnar při nedávné návštěvě USA jednal se zástupci tamních zbrojních firem. Byla mezi nimi i společnost Lockheed Martin, která stíhací letouny F-16 a F-35 vyrábí.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky F-16 F-35 Joint Strike Fighter Lockheed Martin

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 36 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy