České tanky a stíhačky dosluhují. Armáda zvažuje nákup americké techniky

Vedení armády zřídilo odborné týmy, které se zabývají budoucností tanků či stíhacích letounů v českém vojsku. ČTK to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Nahradit v současné době užívané tanky T-72 a letadla Gripen bude muset armáda za několik let. Půjde o investice, které se budou pohybovat v řádu mnoha miliard korun.

Podle Opaty je potřeba vývoj vojenské techniky a technologií neustále sledovat. "Když si vezmete, jak se rychle a významně za uplynulých deset let změnila bezpečnostní situace ve světě, tak je víc než důležité přemýšlet do budoucna," řekl. Armádní plánovači podle něj proto vyhlížejí i za horizont roku 2030. Do té doby rozvoj armády určuje nedávno přijatá koncepce výstavby armády (KVAČR).

Vedení armády podle Opaty již zřídilo týmy, které se zabývají budoucností nadzvukového letectva i náhradou tanků. Oboje bude muset armáda a ministerstvo obrany vyřešit v příštích několika letech. "Je to cesta dlouhá, protože musíme zvažovat všechny možnosti," poznamenal Opata.

Česká armáda má nyní tři desítky modernizovaných T-72M4CZ, k dispozici má i starší typy T-72, část z nich je zakonzervována ve skladech. Modernější verzi tanku čekají další úpravy, dostane nové přístroje a systémy, vyměněny budou třeba termovizní kamery. "Po modernizaci nám bude sloužit až za hranici roku 2025, což znamená, že máme vytvořeny podmínky pro to, abychom našli to nejvhodnější řešení pro náhradu tanku," řekl Opata.

Nové stroje, které by si armáda mohla pořídit ve druhé polovině dvacátých let, budou podle předpokladů sloužit dalších 20 až 30 let. Proto si musí armáda podle Opaty stanovit, jak by měly vypadat. Zda je bude například řídit lidská posádka, nebo jestli budou využívat zbraňový systém na bázi nanotechnologií. "K tomu se teď vedou debaty. Určitě nejsme jediná armáda, která toto koncepční myšlení vede," podotkl.

Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie Radomíra Jahody se diskuse vede například o případném zapojení do francouzsko-německého projektu nového tanku. O tématu mluvili i ministři zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Dalším velkým projektem bude budoucnost nadzvukového letectva. Česko si v současné době pronajímá od Švédska 14 strojů Gripen, jejich pronájem skončí v roce 2027. Podle KVAČR musí být nejpozději do roku 2025 rozhodnuto o dalším pronájmu nebo nákupu stíhaček. Zároveň by mělo vedení obrany a armády určit, zda se jejich počet zvýší. Podle odborníků je totiž současný počet i ve srovnání s podobně velkými armádami nedostatečný. "Když se za toto volební období podaří zanalyzovat, dokončit a rozhodnout, kterou cestou půjdeme, tak bude dobře. Ale na rovinu říkám, nemyslím si, že bude rozhodnuto," řekl ČTK k výběru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Server Aktuálně.cz minulý týden uvedl, že Česko by mohlo uvažovat o dalším pronájmu gripenů nebo o nákupu strojů z USA. Američané podle serveru "aktivně sondují", zda by mělo ČR zájem o jejich stíhací letouny F-16, nebo dokonce F-35. Metnar při nedávné návštěvě USA jednal se zástupci tamních zbrojních firem. Byla mezi nimi i společnost Lockheed Martin, která stíhací letouny F-16 a F-35 vyrábí.

Související

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky F-16 F-35 Joint Strike Fighter Lockheed Martin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy