Česko zvýší částku do rozpočtu NATO, od roku 2021 by mělo posílat o 44 miliard víc

Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více než dosud. Zvýšení platby v pondělí projedná vláda. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

NATO
doporučujeme

Změna vychází z loňské dohody spojenců, podle které by se měl zvýšit příspěvek evropských členských států a snížit platby Spojených států. Severoatlantická aliance se na tom dohodla loni na summitu v Londýně.

Příspěvek České republiky do rozpočtu NATO se od roku 2021 zvýší ze stávajících 0,9788 procenta na 1,0558 procenta. Česko by tak mělo nově do Severoatlantické aliance posílat 22,39 milionu eur (asi 602,3 miliony korun), tedy o 1,63 milionu eur (asi 43,9 milionu korun) víc. Větší část z částky zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany, asi pěti miliony korun na zvýšenou platbu přispěje ministerstvo zahraničí.

Podle Fajnora se podíly příspěvků jednotlivých členských zemí do aliančního rozpočtu stanovují podle výkonnosti ekonomik. "Aktuální úprava národních podílů však vychází ze snahy navýšit evropský příspěvek ke sdílení nákladů na společnou obranu a snížit břemeno USA tak, aby se jejich podíl od roku 2021 rovnal podílu Německa, které je druhým největším přispěvatelem do společných rozpočtů NATO," uvedl Fajnor.

"Jedná se o vyjádření transatlantické solidarity a zodpovědnosti evropských spojenců za společnou obranu a také Česká republika podporuje vyváženější sdílení nákladů na společnou obranu mezi spojenci," dodal.

Kromě společného aliančního rozpočtu každá země platí své vlastní obranné výdaje. České ministerstvo obrany mělo letos hospodařit se 75,5 miliardy korun, kvůli krizi způsobené epidemií koronaviru do státního rozpočtu vrátilo 2,9 miliardy korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie vyšetřuje explozi na Opavsku, nikdo nebyl zraněn

09.07.2020 18:05 Několik domů poškodil dnes brzy ráno výbuch v obci na Opavsku. Exploze nastala mezi rodinnými domy,…

Samotné státy na ochranu hranic EU nestačí, ukázala analýza

07.07.2020 17:01 Bez celoevropského řešení nelze očekávat, že státy na hranicích Evropské unie zvládnou případnou…

Na mise má příští rok vyjet 900 českých vojáků, budou sloužit převážně v…

03.07.2020 12:47 Zahraničních misí by se příští rok mělo účastnit zhruba 900 českých vojáků, kteří budou sloužit…

Vojáci ČR absolvovali část afghánské mise v rouškách

02.07.2020 14:43 Logistická mise vojáků v Afghánistánu se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila za přísných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy