Hasiči v Praze čelí těžké zkoušce. Už 13 nakažených, desítky dalších v karanténě

Počet pražských hasičů nakažených koronavirem dnes stoupl z 11 na 13 případů. Celkem 79 hasičů je v karanténě. Otestováno bylo 120 hasičů. Informaci uvedli hasiči na svém twitterovém účtu. Počet nakažených hasičů se za poslední dva dny více než zdvojnásobil, když ve středu hlásili pět případů. Počet lidí v karanténě se od středy asi zčtyřnásobil. V Praze slouží přes 850 hasičů.

Hlinovský ráno na tiskové konferenci řekl, že hasiči čelí asi nejtěžší zkoušce v historii sboru. "Pro nás to znamená významným způsobem zasáhnout do našeho fungování, zejména do služeb, které máme," řekl.

Můj “říďa” @HasiciPraha je generál @RHlinovsky a dneska mluvil na tiskovce. Máme to teď všichni u sboru těžký, tak nám držte palce. pic.twitter.com/FkZ1eZGWhD

— Martin Kavka (@MartinKavka) March 20, 2020

Snížen byl počet hasičů ve směně. Jednu jich v obvyklém provozu slouží asi 180. V současné době jich je ve směně 121 a dalších 60 je připraveno v záloze. Z celkem deseti stanic pak musela být jedna uzavřena a vydezinfikována. Jde o stanici v Krči, která bude znovu v provozu od sobotních 7:00. "Zároveň jsme omezili styk mezi našimi stanicemi na nezbytně nutné minimum," řekl Hlinovský. Již minulý týden byly uzavřeny areály stanic veřejnosti. Čištěny a dekontaminovány jsou také vozy.

Odděleno je operační středisko. Nyní vedení hasičů jedná s magistrátem o způsobu dezinfekce střediska, aby mohla být prováděna bez omezení jeho fungování.

O vybavení hasiči jednají s městem i státem. "Ve středu jsem přivezl 7000 roušek, takže nějakou zásobu na nejbližší dny máme. Máme slíbeny další dodávky," řekl Hlinovský. Hasiče prý podporují i soukromé firmy, které jim poskytují jídlo a nápoje.

V souvislosti ze zavedením bezpečnostních opatření včetně zákazu volného pohybu osob zaznamenali hasiči úbytek výjezdů. "Týká se to hlavně technických zásahů, protože dvě třetiny zásahů nejsou požáry, ale technické zásahy. Sami vidíte, že provoz v Praze je výrazně menší," řekl Hlinovský.

První dva případy nákazy ve sboru pražští hasiči ohlásili minulý týden v pátek, jeden hasič byl ze směny ze stanice Satalice, druhý ze strojní služby ve Strašnicích. Nakazili se při soukromé nebo sportovní aktivitě.

Související

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

Více souvisejících

Hasiči Praha Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Chlapec na videu plivl ukrajinské spolužačce do tváře.

Školák poplival Ukrajinku a ještě se tím chlubil. Rakušan chování odsoudil

Ukrajinská dívka si natočila video, na němž ji skupinka českých dětí slovně a fyzicky napadá kvůli jejímu původu. Agresivní chlapec na snímku vychvaloval Rusko a jakmile se ohradila, plivl jí do tváře. Video sdílené na Twitteru získalo pozornost ministra vnitra Rakušana i školství Beka. Matce dítěte se podařilo získat právníka, který situaci bude řešit.

před 29 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 59 minutami

před 1 hodinou

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

Zelenskyj: Kyjev nevěděl nic o plánu souvisejícím s výbuchy ropovodů Nord Stream

Kyjev nevěděl nic o plánu souvisejícím s výbuchy ropovodů Nord Stream. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu poté, co se začaly hromadit zprávy, že za výbuchy stojí Ukrajina. Uvedl to magazín Bild.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy