Islamisté jsou hrozbou pro Afriku. Zapojí se čeští vojáci do operace Barkhane?

Až 60 českých vojáků by mohlo působit v protiteroristické operaci v Mali, Nigeru a Čadu. Návrh ministerstva obrany, který je v meziresortním připomínkovém řízení, ale musí schválit vláda a Parlament. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes řekl, že přesný počet vojáků bude ještě předmětem jednání. Operace Barkhane byla zahájena 1. srpna 2014. Česká republika společně s dalšími evropskými zeměmi obdržela nabídku Francie, jež ji vede, k vojenské účasti.

V operaci spolupracuje Francie s hlavními zeměmi sahelsko-saharského pásma, tedy s Mauritánií, Mali, Nigerem, Čadem a Burkinou Faso. V celém Sahelu operují militantní islamistické skupiny, které nachází útočiště právě v Mali a dalších zemích regionu.

"Cílem těchto ozbrojených skupin je ovládnout vojensky část území v těchto státech, eliminovat státní správu a vytvářet vlastní správní a společenskou strukturu, založenou na radikálním výkladu koránu," píše se v předkládací zprávě.

Operace Barkhane vytvoří úkolové uskupení evropských států Takuba. Účastníci budou poskytovat poradenství a asistenci malijským jednotkám a společně s nimi plnit úkoly při bojových činnostech při speciálních operacích proti teroristickým skupinám v severovýchodním Mali a na hranicích s Nigerem.

"Vše je a ještě bude předmětem jednání. Materiál dosud nebyl projednán vládou a Parlamentem. Obecně lze konstatovat, ze cílem případného nasazení dalších českých vojáků v oblasti Sahelu by bylo zajištění větší podpory malijským ozbrojeným silám v rámci boje proti terorismu a nelegální migraci," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Vojáci by v regionu při operaci měli být ode dne schválení Parlamentem do konce roku 2022. Náklady ministerstvo odhadlo minimálně na 598 milionů korun, hrazeny mají být z rozpočtu úřadu.

Česko má nyní v Mali zhruba 120 vojáků. Letos česká armáda převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM Mali), vojáci budou mít půlroční velitelskou zodpovědnost. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Ministr Metnar dříve uvedl, že v ní slouží přes 600 vojáků z více než 20 zemí.

Souběžně s misí EU má v Mali také svou misi MINUSMA Organizace spojených národů (OSN). Klade si za cíl zajistit bezpečnost a vytvořit podmínky pro další humanitární a politickou asistenci malijské vládě. Česká armáda v ní má pět vojáků. Na rozdíl od operace Barkhane ale mise nevedou aktivní operace v boji proti teroristickým skupinám, píše se v materiálu.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Lubomír Metnar Mali

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy