Paměť národa dnes odhalí v Brně tři pamětní desky výsadkáři Adolfu Opálkovi

Organizace Paměť národa dnes odhalí v Brně tři pamětní desky, které budou připomínat jednoho z hrdinů protinacistického odboje Adolfa Opálku.

Jde o muže, který velel výsadku Out Distance na území protektorátu a po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se skrýval s dalšími výsadkáři v pražském pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje. V něm po nerovné bitvě s nacisty 18. června 1942 spáchal v bezvýchodné situaci sebevraždu. Opálka v Brně studoval a poté zde také působil v armádě.

Ve 12:00 bude odhalena první pamětní deska ve vestibulu obchodní akademie v Kotlářské ulici, kde v roce 1936 ve 21 letech maturoval. Poté se stal vojákem 43. pěšího pluku v Brně, než se o rok později v pozici četaře přesunul do Hranic. U židenických kasáren bude pamětní deska odhalena v 16:00. Ve 14:00 bude odhalena ještě pamětní deska na domě číslo 25 ve Štefánikově ulici. Ve 13:00 je v plánu položení květin u památníku Adolfa Opálky před Masarykovým studentským domovem v Cihlářské ulici.

Letos uplynulo 27. května 80 let od atentátu na Heydricha, při němž čeští odbojáři odstranili nacistického pohlavára, který Čechy nenáviděl. Po atentátu nacisté rozpoutali teror a mimo jiné vyhladili Lidice a Ležáky. Atentátem si však Češi zvýšili reputaci mezi spojenci, kteří bojovali společně v protihitlerovské koalici.

Opálka byl rodákem z Rešic u Moravského Krumlova. Odešel do exilu ještě v červnu 1939 před zahájením druhé světové války. Nejprve do Polska a pak vstoupil do cizinecké legie ve Francii. Po okupaci Francie byl evakuován do Velké Británie, kde prodělal výcvik, který mu umožnil velet paravýsadku. Na území protektorátu byl s kolegy vysazen 28. března 1942.

Související

Národní divadlo v Praze

Ceny Paměti národa získá pět osobností z Česka i Slovenska

Ceny Paměti národa, kterými obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje pamětníky zlomových momentů minulého století, letos získá pět osobností z Česka i Slovenska. Mezi nimi je třeba židovská lékařka, která se v Osvětimi starala jako vychovatelka o malé děti, nebo žena, která po únoru 1948 pomohla několika lidem přes hranice.
Česko si připomnělo 70. let od popravy Milady Horákové

Horáková se postavila komunistické obludě. Hrdinství není kýč, zaznělo při pietě

Politička Milada Horáková dokázala, že hrdinství není kýč a je zásadní trvat na svobodě, řekli dnes při pietě u jejího pomníku ve Sněmovní ulici v Praze zástupci organizace Post Bellum. Památku Horákové, která se stala před 70 lety obětí justiční vraždy, a dalších obětí komunistického režimu tam dnes uctilo asi 50 lidí. Zazněla také společná modlitba a státní hymna.

Více souvisejících

Post Bellum Adolf Opálka atentát na Heydricha (1942)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy