Poprava Heliodora Píky. Česko si připomíná 71 let od justiční vraždy spáchané komunisty

Armáda i politici si dnes před budovou generálního štábu v Praze připomněli památku generála Heliodora Píky, oběti komunistické justiční vraždy. Od popravy československého vojáka a legionáře dnes ráno uplynulo 71 let. Pietního aktu se zúčastnili příbuzní Píky, zástupci ministerstva obrany a armády, Senátu či pražských městských částí.

Na shromáždění, kde zástupci několika institucí u pamětní desky umístěné na budově generálního štábu položili věnce a květiny, vystoupil mimo jiné vnuk bratrance generála Píky Jan Píka. Svého příbuzného označil za hrdinou osobnost českého národa. "Připomínejme si hrdiny, nechceme-li ztratit svou národní identitu a chceme-li obstát před pokušením svůdné cesty k průměrnosti, vnitřní korupci a zbabělosti," řekl.

Od popravy generála Heliodora Píky uplynulo 71 let. Před budovou GŠ AČR jej uctili náměstkyně ministra obrany Kateřina Blažková a generál Jaromír Zůna.Čest jeho památce! pic.twitter.com/Wbk6CXobbe

— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) June 19, 2020

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jaromíra Zůny Píka slouží jako příklad osobní statečnosti v době, kdy se lámou charaktery. Poukázal na to, že popravený generál své názory hájil za každých okolností, a to i pod tlakem komunistického režimu. "Plným právem považujeme generála Píku za hrdinu," řekl. Dodal, že Píka byl nejvýznamnější obětí komunistických politických procesů z řad velení tehdejší československé armády.

Náměstkyně ministra obrany Kateřina Blažková vyzdvihla, že mezi ctnosti Píky patřila vojenská hrdost, statečnost a smysl pro čest. "Nebál se mluvit pravdu. Vždy se hlásil k demokratickým tradicím," podotkla.

Píka se narodil v roce 1897 ve Štítině na Opavsku. Jako příslušník československých legií se během první světové války zúčastnil bojů na francouzské frontě, ve Francii později i studoval. Během druhé světové války vytvořil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec vlády i jako náčelník vojenské mise v Sovětském svazu. Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu. Už v této době byl ale sledován. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl z armády propuštěn a posléze uvězněn.

V prosinci 1948 byl mimo jiné obžalován z vojenské zrady a ze zločinu zneužití úřední moci. V lednu 1949 byl v tajném přelíčení odsouzen k trestu smrti. Jeho proces je označován za první justiční vraždu v Československu. Popraven byl 21. června ve věznici v Plzni-Borech. Teprve v roce 1968 byl zproštěn viny.

Související

Heliodor Píka jako francouzský legionář v období 1. světové války

Komunisti před 70 lety popravili generála Píku, z jeho dopisu před smrtí běhá mráz po zádech

Desítky lidí si dnes před známou borskou věznicí v Plzni připomněly osobnost generála Heliodora Píky, který byl před 70 lety popraven právě na dvoře na Borech. Poté společně položili věnce k jeho čestnému hrobu na ústředním hřbitově. Píka, československý voják, legionář, významný představitel zahraničního protinacistického odboje a diplomat, byl popraven 21. června 1949 v 06:10.

Více souvisejících

Heliodor Píka Armáda České Republiky Komunismus život ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy