Postoj stran k armádě? Před volbami slibují modernizaci i zajištění financování

Politické strany před sněmovními volbami slibují zajištění financování armády, pokračování v modernizačních projektech i další nábor vojáků. Většina stran trvá na dalším členství v NATO, komunisté by naopak alianci opustili. Vyplývá to z programů a zásad, které dosud politické strany zveřejnily.

Mezi politiky převládá přesvědčení, že do armády je nutné i v dalších letech výrazně investovat. Neshodnou se ale na výši potřebných investic. Zatímco koalice Spolu, stejně jako koalice Pirátů a Starostů, slibují do konce volebního období navýšení výdajů na obranu na dvě procenta z HDP, ke kterým se ČR v NATO zavázala, například sociální demokracie považuje za dlouhodobě udržitelnou výši výdajů 1,4 procenta HDP.

Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, chce výdaje ve výši dvou procent HDP uzákonit. Za hlavní bezpečnostní garanci pro ČR považuje NATO a odmítá vznik evropské armády. Slibuje také pokrok v modernizaci armády, plánuje obnovit úřad pro vyzbrojování nebo vytvořit pozici národního bezpečnostního poradce.

Obranu Česka chce na členství v NATO postavit i koalice Pirátů a Starostů. Slibuje vytvořit armádu, která bude schopná reagovat na tradiční i nové hrozby včetně hybridních a kybernetických. Financování armády plánuje stabilizovat zavedením víceletého finančního rámce. Podporuje členství v NATO, prohloubit chce ale i obrannou spolupráci v EU. Podporu slibuje, stejně jako koalice Spolu, také aktivní záloze. Dále slibuje například vyslání české družice na oběžnou dráhu.

S podobným plánem počítá i současný premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho strana volební program zatím nezveřejnila, Babiš ale sepsal knihu, ve které některé vize na příští roky nastiňuje. Armádu v ní chválí za pomoc při pandemii či povodních nebo za nasazení v misích. Zmiňuje také vojenské projekty, při kterých do dvou let vojáci vyšlou 25 kilometrů nad zemský povrch tzv. pseudosatelit v podobě velkého balónu, který bude sloužit pro pozorování pozemních cílů. Slibuje také investice do výroby družice.

Modernizovat armádu chce i sociální demokracie, výzbroj vojáků podle ČSSD musí odpovídat současným hrozbám a aliančním standardům. Armádě chce dát 1,4 procenta HDP, tuto výši považuje za dlouhodobě udržitelnou "vzhledem ke schopnosti armády efektivně nakupovat". Sociální demokracie slibuje podporu českému obrannému a bezpečnostnímu průmyslu a chce členství ČR v NATO.

Vystoupení ze Severoatlantické aliance naopak plánuje KSČM, která nabízí obnovu "všestranných vztahů s Ruskem a Čínou". Roli armády vidí v zajištění obrany země a bezpečnosti českých občanů. KSČM by obnovila systém civilní ochrany obyvatel a české vojáky by stáhla z vojenských misí.

Ukončení zahraničního působení vojáků na misích bez mandátu OSN požaduje i SPD, podle které by se vojáci měli "neodkladně začít připravovat k obraně země". Hnutí chce podpořit posílení systému aktivních záloh a zapojit občany do obrany země. Jako nezbytnou vidí novou koncepci české armády.

Související

Vláda Petra Fialy

Vláda oznámila miliardové úspory v energetice. Vojáci zůstávají v povodňových oblastech

Vláda chce v příštím roce vydat na podporované zdroje energie jen 8,5 miliardy korun. Na středečním jednání odsouhlasila čtyři úsporná opatření, která navrhla ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Státnímu rozpočtu mají do dalších let ušetřit desítky miliard korun. Odsouhlasila také prodloužení doby nasazení příslušníků Armády ČR na pomoc s odstraňováním následků povodní či dotační program na pořízení náhradních ubytovacích a výukových prostor náhradou za zničené či poškozené živelní pohromou.

Více souvisejících

Armáda České Republiky politici

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy