V jihlavském Alzheimercentru začala pomáhat armáda, má zůstat dva týdny

Se zajištěním provozu jihlavského Alzheimercentra postiženém nákazou covidem-19 dnes začíná pomáhat 15 vojáků. Podle dosavadních předpokladů by měli zůstat dva týdny. Nákaza se v domově se zvláštním režimem prokázala minulý týden, čtyři senioři podle krajských hygieniků od té doby zemřeli. Centrum shánělo na výpomoc brigádníky.

Nemoc se zatím potvrdila u 41 klientů a 18 zaměstnanců, řekla dnes novinářům ředitelka Alzheimercentra Renata Horňáková.

Vojáci přijeli do centra před 10:00. Pomáhat podle ředitelky budou například při přemisťování klientů a zajišťování jejich hygieny nebo s roznášením jídla a odklízením odpadu. "Vždycky budou pracovat v tandemu s kvalifikovaným pracovníkem našeho zařízení," uvedla. Věkový průměr klientů domova je kolem 84 let. Jejich zdravotní stav je teď podle ředitelky stabilizovaný.

Vyrážíme. V Alzheimercentru Jihlava je polovina klientů nakažená koronavirem. Pozitivní testy mají i zaměstnanci. Od pátku proto nastoupíme do služby a s péčí o klienty pomůžeme. #JsmeArmada pic.twitter.com/QigxXJ43RP

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) July 29, 2020

Armáda do Jihlavy poslala 12 vojáků ze 42. mechanizovaného praporu Tábor a také tři vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. "Ti budou mít na starosti dezinfekce a další bezpečnostní opatření související s rozšířenou nákazou," řekl novinářům četař Jan Gross z táborského praporu. Jak uvedl, všichni vojáci před příjezdem absolvovali testy na covid-19.

Vojáci si do centra podle Grosse přivezli vlastní vybavení včetně ochranných štítů, respiračních masek a ochranných obleků. "Výpomoc v Alzheimercentru bude pro nás premiéra, přece jenom to není součást, řekněme, našeho denního výcviku," podotkl Gross.

Podle vládního usnesení z poloviny dubna může být armáda využita k záchranným pracím v souvislosti s bojem proti koronaviru. V uplynulých měsících vojáci vypomáhali i v dalších sociálních zařízeních, například v ostravském Alzheimercentru.

Na Vysočině začalo nemocných přibývat v posledním měsíci, nejrychleji na Jihlavsku. Od 3. července do čtvrtečního večera se v kraji podle krajských hygieniků počet potvrzených nákaz covidem-19 zvýšil na 384, tedy zhruba na dvojnásobek.

Na Vysočině musejí mít lidé od středy zakrytá ústa a nos ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Na Jihlavsku už jsou v platnosti přísnější nařízení od 14. července. Roušky tam jsou povinné i v obchodech a MHD.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky Jihlava Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy