Nova včera odvysílala poslední televizní předvolební debatu dvou kandidátů, kteří proti sobě stojí ve druhém kole volby hlavy státu pro příštích pět let. Ústní souboj měl oproti posledním dvěma týdnům velmi klidný průběh. Řeč ale poněkud nečekaně přišla i na osobní finanční záležitosti uchazečů o Pražský hrad.
Hned začátkem debaty moderátor Rey Koranteng četl vyjádření exministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába. „Až když se s prominutím chtějí vydrápat na post prezidenta republiky, tak se distancují a omluví se. Ano, omluvili se už dřív, protože se pohybovali na lukrativních pozicích demokratického režimu, který vyžadoval nějakou poloomluvu. Ale omlouvám-li se v souvislosti s tím, že chci získat další lukrativní post v řadě po lukrativních postech v bývalém socialismu, je to ještě něco úplně jiného.“
S tímto vyjádřením jedné z hlavních postav sametové revoluce konfrontoval moderátor oba kandidáty. Jako první Andreje Babiše.
„Já jsem šel do politiky bojovat proti korupci a chtěl jsem i projevit nějaký vděk naší zemi, kde jsem mohl podnikat a kde jsem byl přijat. Samozřejmě jsem neměl žádný lukrativní post, od vstupu do politiky jsem všechny příjmy poslal nadaci a taky pokud bych se stal prezidentem, tak všechny příjmy pošlu znovu samoživitelkám. Žádný lukrativní post za minulé doby jsem neměl, byl jsem pracovník zahraničního obchodu a tuto funkci dnes vykonávají lidi z Czech Trade nebo Czech Invest na velvyslanectvích,“ shrnul Babiš.
Babiš měl více než jen lukrativní post
Andrej Babiš podle magazínu Forbes od roku 2010 patří mezi dolarové miliardáře. V březnu 2010 se mezi ně dostal s majetkem odhadovaným na 18,1 miliardy korun. Sám uvádí, že všechny své příjmy odváděl na nadaci. Mezi lety 2020 a 2021 přitom jeho jmění vzrostlo o dalších 900 milionů korun na 74,9 miliard.
Než firmy odložil do svěřenských fondů, ovládal jako majitel především miliardový podnik Agrofert, pak například Dezu ve Valašském Meziříčí, Olmu, Lovochemii, Kostelecké uzeniny a mediální dům Mafra.
Podle webových stránek je svěřenská správa „forma správy majetku vyčleněného z vlastnictví zakladatele, a to za zachování plné anonymity“. Zakladatel neboli beneficient tohoto fondu si vybírá svěřenského správce a ten o majetek musí pečovat. Spravedlivý nárok na prospěch z tohoto majetku má výhradně určený beneficient.
Týdeník Euro v loňském roce majetek Andreje Babiše vyčíslil na 93 miliard, Forbes dokonce na 107,8 miliard korun. Podle těchto informací majetek poslance za ANO vzrostl mezi lety 2021 a 2022 o 32,9 miliard. Například premiér má přitom měsíční plat 243 800 a hlava státu 302 700 Kč, jak uvádí server Měšec.cz.
Babiš tedy uvádí, že všechny příjmy poslal nadaci, zřejmě ale myslel jen platy za výkon politických funkcí. Nárůst jeho majetku totiž jinak mluví přesně o opaku. Pokud jako premiér skutečně odváděl všechen svůj plat, dělá to jen malinký zlomek v jeho skutečných příjmech.
Generál vždy měl svůj běžný plat
Generál Pavel v reakci na totožné vyjádření Michaela Kocába uvedl, že se s Babišem „shodne“ a jeho posty nebyly nijak lukrativní. „Pět let jsem byl velitelem čety a roty i výsadkářů, což nebyla žádná lukrativní pozice. Ani v demokratickém režimu jsem nikdy neusiloval o žádný lukrativní post, já jsem sloužil. Sloužil jsem tam, kde bylo potřeba, a tam, kde jsem splnil předpoklady. Případně na to místo, kde jsem byl zvolen v tajné volbě,“ upřesnil bývalý předseda vojenského výboru NATO.
Informace o platu vojenských činitelů v NATO jsou těžko dohledatelné. V roce 2015 se základní měsíční služební tarif každého armádního generála v České republice zvýšil na
99 960 korun. Generál Pavel tedy jako náčelník Generálního štábu AČR bral ještě o něco méně, jelikož zvýšení platů vojáků ministerstvo obrany zavedlo až poté, co na této pozici skončil.
Jak zjistili reportéři serveru Seznam Zprávy, Petr Pavel zřejmě v tuto chvíli pobírá jen starobní důchod ve výši 29 tisíc korun a k tomu výsluhový příspěvek. Podle zjištění serveru by mohlo jít „zhruba o 50 tisíc čistého měsíčně“.
Generál nemá příjmy z žádného podnikání ani vedlejší výdělečné činnosti. Úspory a investice podle svých slov má v řádu jednotek milionů korun.
Související
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš
Andrej Babiš , Michael Kocáb , Petr Pavel
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 36 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera