Nova včera odvysílala poslední televizní předvolební debatu dvou kandidátů, kteří proti sobě stojí ve druhém kole volby hlavy státu pro příštích pět let. Ústní souboj měl oproti posledním dvěma týdnům velmi klidný průběh. Řeč ale poněkud nečekaně přišla i na osobní finanční záležitosti uchazečů o Pražský hrad.
Hned začátkem debaty moderátor Rey Koranteng četl vyjádření exministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába. „Až když se s prominutím chtějí vydrápat na post prezidenta republiky, tak se distancují a omluví se. Ano, omluvili se už dřív, protože se pohybovali na lukrativních pozicích demokratického režimu, který vyžadoval nějakou poloomluvu. Ale omlouvám-li se v souvislosti s tím, že chci získat další lukrativní post v řadě po lukrativních postech v bývalém socialismu, je to ještě něco úplně jiného.“
S tímto vyjádřením jedné z hlavních postav sametové revoluce konfrontoval moderátor oba kandidáty. Jako první Andreje Babiše.
„Já jsem šel do politiky bojovat proti korupci a chtěl jsem i projevit nějaký vděk naší zemi, kde jsem mohl podnikat a kde jsem byl přijat. Samozřejmě jsem neměl žádný lukrativní post, od vstupu do politiky jsem všechny příjmy poslal nadaci a taky pokud bych se stal prezidentem, tak všechny příjmy pošlu znovu samoživitelkám. Žádný lukrativní post za minulé doby jsem neměl, byl jsem pracovník zahraničního obchodu a tuto funkci dnes vykonávají lidi z Czech Trade nebo Czech Invest na velvyslanectvích,“ shrnul Babiš.
Babiš měl více než jen lukrativní post
Andrej Babiš podle magazínu Forbes od roku 2010 patří mezi dolarové miliardáře. V březnu 2010 se mezi ně dostal s majetkem odhadovaným na 18,1 miliardy korun. Sám uvádí, že všechny své příjmy odváděl na nadaci. Mezi lety 2020 a 2021 přitom jeho jmění vzrostlo o dalších 900 milionů korun na 74,9 miliard.
Než firmy odložil do svěřenských fondů, ovládal jako majitel především miliardový podnik Agrofert, pak například Dezu ve Valašském Meziříčí, Olmu, Lovochemii, Kostelecké uzeniny a mediální dům Mafra.
Podle webových stránek je svěřenská správa „forma správy majetku vyčleněného z vlastnictví zakladatele, a to za zachování plné anonymity“. Zakladatel neboli beneficient tohoto fondu si vybírá svěřenského správce a ten o majetek musí pečovat. Spravedlivý nárok na prospěch z tohoto majetku má výhradně určený beneficient.
Týdeník Euro v loňském roce majetek Andreje Babiše vyčíslil na 93 miliard, Forbes dokonce na 107,8 miliard korun. Podle těchto informací majetek poslance za ANO vzrostl mezi lety 2021 a 2022 o 32,9 miliard. Například premiér má přitom měsíční plat 243 800 a hlava státu 302 700 Kč, jak uvádí server Měšec.cz.
Babiš tedy uvádí, že všechny příjmy poslal nadaci, zřejmě ale myslel jen platy za výkon politických funkcí. Nárůst jeho majetku totiž jinak mluví přesně o opaku. Pokud jako premiér skutečně odváděl všechen svůj plat, dělá to jen malinký zlomek v jeho skutečných příjmech.
Generál vždy měl svůj běžný plat
Generál Pavel v reakci na totožné vyjádření Michaela Kocába uvedl, že se s Babišem „shodne“ a jeho posty nebyly nijak lukrativní. „Pět let jsem byl velitelem čety a roty i výsadkářů, což nebyla žádná lukrativní pozice. Ani v demokratickém režimu jsem nikdy neusiloval o žádný lukrativní post, já jsem sloužil. Sloužil jsem tam, kde bylo potřeba, a tam, kde jsem splnil předpoklady. Případně na to místo, kde jsem byl zvolen v tajné volbě,“ upřesnil bývalý předseda vojenského výboru NATO.
Informace o platu vojenských činitelů v NATO jsou těžko dohledatelné. V roce 2015 se základní měsíční služební tarif každého armádního generála v České republice zvýšil na
99 960 korun. Generál Pavel tedy jako náčelník Generálního štábu AČR bral ještě o něco méně, jelikož zvýšení platů vojáků ministerstvo obrany zavedlo až poté, co na této pozici skončil.
Jak zjistili reportéři serveru Seznam Zprávy, Petr Pavel zřejmě v tuto chvíli pobírá jen starobní důchod ve výši 29 tisíc korun a k tomu výsluhový příspěvek. Podle zjištění serveru by mohlo jít „zhruba o 50 tisíc čistého měsíčně“.
Generál nemá příjmy z žádného podnikání ani vedlejší výdělečné činnosti. Úspory a investice podle svých slov má v řádu jednotek milionů korun.
Související
Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů
Babiš má jednu výtku k seznamu vyznamenaných. Návrh podá i za rok
Andrej Babiš , Michael Kocáb , Petr Pavel
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 39 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě