Bendův návrh nižší daně pro loterie dostal od výboru negativní stanovisko

Sněmovní rozpočtový výbor dnes zaujal negativní postoj k návrhu Marka Bendy (ODS) snížit sazbu daně z loterií z 35 na 23 procent. Ministerstvo financí sice zaujalo kladný postoj, ale vládní koalice se na podpoře návrhu neshodla. Očekává se, že Benda svůj návrh stáhne.

Rozpočtový výbor se zabýval pozměňovacími návrhy k takzvanému vládnímu daňovému balíčku, do nějž chtěl Benda svůj návrh vložit. Jde o novelu zákona o dani z přidané hodnoty a dalších zákonů, ke které chce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připojit návrh na daň z neočekávaných zisků pro energetické firmy a banky.

Pro kladné stanovisko k Bendovu návrhu nezvedl ruku žádný člen rozpočtového výboru. Nesouhlasné stanovisko naopak podpořilo 16 přítomných poslanců. Benda ve zdůvodnění svého návrhu uvedl, že platná úprava zvýhodňuje provozovatele jiných hazardních her, přestože některé z nich jsou pro společnost nebezpečnější a ziskovější.

O jeho návrhu jednaly v úterý špičky vládní pětikoalice, ale ke shodě nedospěly. "Ze včerejšího (úterního) jednání bylo zřejmé, že nebude shoda na pozměňovacím návrhu pana poslance Bendy, který se týkal sazby u loterií. Ten by měl ten pozměňovací návrh stáhnout. O ostatních budeme ještě jednat,“ řekl dnes ČTK předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Někteří koaliční partneři podle něj vznesli proti Bendovu návrhu námitky.

Jakob před hlasováním o postojích k pozměňovacím návrhům před poslanci řekl, že tam, kde nemá koalice shodu, se koaliční poslanci ve výboru zdrží hlasování. Shodu chce podle něj koalice nalézt do pátku, kdy má Sněmovna vládní návrh schvalovat. "V pátek je třetí čtení a koalice nemá jasno," kritizovala to předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. Klub ANO má o balíčku jednat ve čtvrtek.

Výbor nepřijal stanovisko k návrhu předsedy Jakoba, který chtěl, aby se sazba daně z mimořádných příjmů snížila od roku 2024 a dále na z vládu navrhovaných 60 na 40 procent. Návrh ministra Stanjury počítá se stabilní sazbou daně 60 procent. Jakob se stranickým kolegou Michalem Kučerou také navrhli zúžit okruh těžařských nebo energetických firem, na které by daň měla dopadnout.

Jejich návrh se má podle nich týkat hlavně zemědělských podniků, které provozují vlastní bioplynové stanice a má zamezit tomu, aby i na ně dopadla daň z neočekávaných zisků. Obavy z toho, že by daň dopadla i na zemědělské podniky, vyjadřovali hlavně zástupci opozice. Náměstek ministra financí Stanislav Kouba se je snažil rozptýlit. Podle názoru ministerstva se daň na takové zemědělské podniky vztahovat nebude. S Koubou o tom má ještě ve čtvrtek jednat vedení zemědělského výboru.

Výbor nezaujal stanovisko ani k návrhům předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka, který snižoval práh pro vstup bank do systému daně. Michálek navrhl snížit vstupní práh z vládou navrhovaného čistého úrokového výnosu šesti miliard na dvě miliardy a alternativně na tři miliardy Kč.

Výbor naopak doporučil schválit pozměňovací návrh Schillerové, který umožní vracet část zaplaceného pojistného na zdravotní a sociální pojištění. Půjde o případy, kdy se poplatník v paušálním režimu přihlásí do určitého pásma paušální daně, která mají být nově tři. Pokud ale pro něj nedosáhne na konci zdaňovacího období patřičných příjmů, pak se mu část zaplacené daně vrací, ale už se mu nevrací pojistné. Návrh má proto umožnit vracení pojistného.

Výbor proti tomu nepřijal stanovisko k návrhu Jany Mračkové Vildumetzové (ANO), která usiluje o to, aby část výnosů z nově zavedené daně dostávaly i kraje a obce podle rozpočtového určení daní. Stanjurův návrh naproti tomu počítá s tím, že celý výnos daně dostane státní rozpočet.

Související

Marek Benda

Sněmovní výbor odložil projednání změn ve vysílání vojáků do zahraničí

Sněmovní ústavně-právní výbor odložil projednání navrhované širší pravomoci vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení. Koalice potřebuje ke schválení změny ústavy podporu aspoň části opozice, kterou zatím nemá. Výbor proto vládní předlohu z programu dnešní schůze na návrh Marka Bendy (ODS) vyřadil, vyčká na závěry debaty ve sněmovní ústavní komisi.

Více souvisejících

Marek Benda Poslanecká sněmovna Daně EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 43 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy