Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) bylo Rusko v roce 2023, stejně jako v předchozích letech, největší hrozbou pro bezpečnost České republiky. BIS se zaměřovala především na aktivity Ruska, kybernetické hrozby a rizika spojená s novými technologiemi. Zpráva rovněž upozornila na nedostatky ve státní připravenosti a hrozby ze strany Číny.
Ředitel BIS Michal Koudelka zdůraznil, že Rusko usiluje o přetvoření globální geopolitiky a budování „nového světového řádu,“ což představuje hlavní hrozbu pro mezinárodní bezpečnost. Kromě války na Ukrajině vede Rusko hybridní útoky proti České republice a dalším západním demokraciím, při nichž stále častěji využívá moderní technologie.
Rusko se podle BIS snaží destabilizovat západní společnosti šířením dezinformací a polarizací veřejnosti. Tyto aktivity jsou považovány za zásadní bezpečnostní hrozby, kterým se ČR bude muset nadále věnovat. BIS také informovala o pokusech Ruska obnovit svou špionážní síť pod diplomatickým krytím, zejména po zmenšení diplomatické mise v Česku v letech 2021 a 2022.
Kromě ruské hrozby se BIS zaměřila i na další globální bezpečnostní rizika, jako jsou aktivity Číny, islamistický terorismus a extremismus. Čína představuje podle BIS druhou nejvýznamnější bezpečnostní výzvu pro Česko, přičemž její snahy se soustřeďují především na hospodářskou špionáž a technologický vývoj.
Ve zprávě BIS také upozorňuje na narůstající kybernetické hrozby, které jsou stále častěji využívány jak Ruskem, tak dalšími státy k destabilizaci mezinárodního prostředí. BIS zmiňuje využívání moderních technologií, včetně umělé inteligence, k tvorbě a šíření dezinformací, což představuje nové výzvy pro bezpečnostní složky. BIS se také zabývala personálními problémy ve státní správě, které mohou oslabit schopnost státu efektivně reagovat na nové bezpečnostní výzvy.
Pokud jde o migraci, BIS ve své zprávě uvádí, že nezískala žádné informace, které by migraci označovaly za přímou bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Přesto však upozorňuje na dlouhodobé trendy, které směřují k nárůstu počtu migrantů přicházejících do Evropy. Podle BIS mohou administrativní omezení legální migrace vést k tomu, že se cizinecká agenda přesune do nelegální sféry, kde ji budou využívat různé zprostředkovatelské agentury a společnosti, které na migrantech parazitují.
Tajná služba také varuje, že i přes snahy o regulaci migrace budou na Evropu nadále působit dlouhodobé faktory, jako je nestabilita v zemích původu migrantů, válečné konflikty, náboženské střety a politické tlaky. Na druhé straně faktory jako politická stabilita, ekonomická prosperita a vysoká kvalita života v evropských zemích budou nadále působit jako magnet na migranty.
BIS ve své zprávě rovněž varuje, že Rusko se snaží obnovit svou špionážní síť v Česku, kterou provozuje pod diplomatickým krytím. Po výrazném zmenšení ruské diplomatické mise v České republice v letech 2021 a 2022, kdy byli vyhoštěni ruští diplomaté zapojení do špionážních aktivit, se Rusko snaží tyto kapacity obnovit. K tomu využívá jak dlouhodobé diplomatické akreditace, tak krátkodobá víza. BIS také upozorňuje na zvýšené riziko pro české občany cestující do Ruska, kteří by se mohli stát terčem snah ruských tajných služeb o jejich verbování ke špionáži.
Související

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
BIS , Česká republika , Rusko
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 1 hodinou

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
před 2 hodinami

Trump se snaží přepsat americkou ekonomiku i dějiny. Tvrdí, že školy učí nesmysly
před 3 hodinami

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera
Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
Obchodní válka mezi USA a zbytkem světa vyvolává obavy z recese, což se dramaticky odráží na cenách ropy. Brent crude dnes propadl o 5,8 % na 70,61 USD za barel, zatímco americká ropa WTI klesla o 6 % na 67,34 USD za barel.
Zdroj: Libor Novák