BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) bylo Rusko v roce 2023, stejně jako v předchozích letech, největší hrozbou pro bezpečnost České republiky. BIS se zaměřovala především na aktivity Ruska, kybernetické hrozby a rizika spojená s novými technologiemi. Zpráva rovněž upozornila na nedostatky ve státní připravenosti a hrozby ze strany Číny.

Ředitel BIS Michal Koudelka zdůraznil, že Rusko usiluje o přetvoření globální geopolitiky a budování „nového světového řádu,“ což představuje hlavní hrozbu pro mezinárodní bezpečnost. Kromě války na Ukrajině vede Rusko hybridní útoky proti České republice a dalším západním demokraciím, při nichž stále častěji využívá moderní technologie.

Rusko se podle BIS snaží destabilizovat západní společnosti šířením dezinformací a polarizací veřejnosti. Tyto aktivity jsou považovány za zásadní bezpečnostní hrozby, kterým se ČR bude muset nadále věnovat. BIS také informovala o pokusech Ruska obnovit svou špionážní síť pod diplomatickým krytím, zejména po zmenšení diplomatické mise v Česku v letech 2021 a 2022.

Kromě ruské hrozby se BIS zaměřila i na další globální bezpečnostní rizika, jako jsou aktivity Číny, islamistický terorismus a extremismus. Čína představuje podle BIS druhou nejvýznamnější bezpečnostní výzvu pro Česko, přičemž její snahy se soustřeďují především na hospodářskou špionáž a technologický vývoj.

Ve zprávě BIS také upozorňuje na narůstající kybernetické hrozby, které jsou stále častěji využívány jak Ruskem, tak dalšími státy k destabilizaci mezinárodního prostředí. BIS zmiňuje využívání moderních technologií, včetně umělé inteligence, k tvorbě a šíření dezinformací, což představuje nové výzvy pro bezpečnostní složky. BIS se také zabývala personálními problémy ve státní správě, které mohou oslabit schopnost státu efektivně reagovat na nové bezpečnostní výzvy.

Pokud jde o migraci, BIS ve své zprávě uvádí, že nezískala žádné informace, které by migraci označovaly za přímou bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Přesto však upozorňuje na dlouhodobé trendy, které směřují k nárůstu počtu migrantů přicházejících do Evropy. Podle BIS mohou administrativní omezení legální migrace vést k tomu, že se cizinecká agenda přesune do nelegální sféry, kde ji budou využívat různé zprostředkovatelské agentury a společnosti, které na migrantech parazitují.

Tajná služba také varuje, že i přes snahy o regulaci migrace budou na Evropu nadále působit dlouhodobé faktory, jako je nestabilita v zemích původu migrantů, válečné konflikty, náboženské střety a politické tlaky. Na druhé straně faktory jako politická stabilita, ekonomická prosperita a vysoká kvalita života v evropských zemích budou nadále působit jako magnet na migranty.

BIS ve své zprávě rovněž varuje, že Rusko se snaží obnovit svou špionážní síť v Česku, kterou provozuje pod diplomatickým krytím. Po výrazném zmenšení ruské diplomatické mise v České republice v letech 2021 a 2022, kdy byli vyhoštěni ruští diplomaté zapojení do špionážních aktivit, se Rusko snaží tyto kapacity obnovit. K tomu využívá jak dlouhodobé diplomatické akreditace, tak krátkodobá víza. BIS také upozorňuje na zvýšené riziko pro české občany cestující do Ruska, kteří by se mohli stát terčem snah ruských tajných služeb o jejich verbování ke špionáži.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS Česká republika Rusko

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy