BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) bylo Rusko v roce 2023, stejně jako v předchozích letech, největší hrozbou pro bezpečnost České republiky. BIS se zaměřovala především na aktivity Ruska, kybernetické hrozby a rizika spojená s novými technologiemi. Zpráva rovněž upozornila na nedostatky ve státní připravenosti a hrozby ze strany Číny.

Ředitel BIS Michal Koudelka zdůraznil, že Rusko usiluje o přetvoření globální geopolitiky a budování „nového světového řádu,“ což představuje hlavní hrozbu pro mezinárodní bezpečnost. Kromě války na Ukrajině vede Rusko hybridní útoky proti České republice a dalším západním demokraciím, při nichž stále častěji využívá moderní technologie.

Rusko se podle BIS snaží destabilizovat západní společnosti šířením dezinformací a polarizací veřejnosti. Tyto aktivity jsou považovány za zásadní bezpečnostní hrozby, kterým se ČR bude muset nadále věnovat. BIS také informovala o pokusech Ruska obnovit svou špionážní síť pod diplomatickým krytím, zejména po zmenšení diplomatické mise v Česku v letech 2021 a 2022.

Kromě ruské hrozby se BIS zaměřila i na další globální bezpečnostní rizika, jako jsou aktivity Číny, islamistický terorismus a extremismus. Čína představuje podle BIS druhou nejvýznamnější bezpečnostní výzvu pro Česko, přičemž její snahy se soustřeďují především na hospodářskou špionáž a technologický vývoj.

Ve zprávě BIS také upozorňuje na narůstající kybernetické hrozby, které jsou stále častěji využívány jak Ruskem, tak dalšími státy k destabilizaci mezinárodního prostředí. BIS zmiňuje využívání moderních technologií, včetně umělé inteligence, k tvorbě a šíření dezinformací, což představuje nové výzvy pro bezpečnostní složky. BIS se také zabývala personálními problémy ve státní správě, které mohou oslabit schopnost státu efektivně reagovat na nové bezpečnostní výzvy.

Pokud jde o migraci, BIS ve své zprávě uvádí, že nezískala žádné informace, které by migraci označovaly za přímou bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Přesto však upozorňuje na dlouhodobé trendy, které směřují k nárůstu počtu migrantů přicházejících do Evropy. Podle BIS mohou administrativní omezení legální migrace vést k tomu, že se cizinecká agenda přesune do nelegální sféry, kde ji budou využívat různé zprostředkovatelské agentury a společnosti, které na migrantech parazitují.

Tajná služba také varuje, že i přes snahy o regulaci migrace budou na Evropu nadále působit dlouhodobé faktory, jako je nestabilita v zemích původu migrantů, válečné konflikty, náboženské střety a politické tlaky. Na druhé straně faktory jako politická stabilita, ekonomická prosperita a vysoká kvalita života v evropských zemích budou nadále působit jako magnet na migranty.

BIS ve své zprávě rovněž varuje, že Rusko se snaží obnovit svou špionážní síť v Česku, kterou provozuje pod diplomatickým krytím. Po výrazném zmenšení ruské diplomatické mise v České republice v letech 2021 a 2022, kdy byli vyhoštěni ruští diplomaté zapojení do špionážních aktivit, se Rusko snaží tyto kapacity obnovit. K tomu využívá jak dlouhodobé diplomatické akreditace, tak krátkodobá víza. BIS také upozorňuje na zvýšené riziko pro české občany cestující do Ruska, kteří by se mohli stát terčem snah ruských tajných služeb o jejich verbování ke špionáži.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS Česká republika Rusko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 6 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 6 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 8 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 11 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 13 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka

Smrt papeže Františka otřásla nejen katolickým světem, ale i širokou veřejností napříč kontinenty. V úterý ráno se ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby v 9:00 rozhodli o datu pohřbu a dalších podrobnostech posledního rozloučení s hlavou katolické církve.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy