PŮVODNÍ ZPRÁVA | Bude Česko kvůli rozpočtu měnit sazby DPH? Strategie musí být jasná a smysluplná

Česká vláda rozjela naplno snahu o výrazné snížení zadluženosti domácí ekonomiky. Statistická data totiž hovoří jasně – hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci března 2023 deficitem ve výši 166,2 miliardy korun. Když se vezme v úvahu očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 156,8 miliard korun. Jenže i tak jde o nejhorší výsledek hospodaření státu za první čtvrtletí od vzniku ČR. Loni byl ve stejném období schodek státního rozpočtu o poznání nižší ‒ 59,1 miliardy korun. Politika ale může vnést do reálného požadavku na snížení dluhu země nechtěné výsledky.

Vláda proto hledá nejrůznější cesty, jak výše uvedená čísla změnit. Mezi řadou „pracovních návrhů“, jak označují tuzemská média materiály, které počítají se změnami daní, odpočtů a dalších položek, které přináší či odnášejí peníze ze státního rozpočtu, je i ten, který počítá se změnou systému daně z přidané hodnoty (DPH). Podstata plánu je v tom, že by Česko mělo mít místo tří sazeb DPH pouze dvě. Ta základní by měla být ve stejné výši jako ta dosavadní, tedy 21 procent, a pak už jen jedna snížená sazba ve výši 14 procent. Nahradit by měly současné sazby ve výši 21, 15 a 10 procent.  
 
Reforma DPH, jak jí označují česká média, je součástí vládního plánu na snížení schodku státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun v příštím roce. Otázkou ale je, zda úmysl změnit systém DPH je správným krokem k tomu, aby se snížilo zadlužení státu. „Z pohledu ekonomiky je dlouhodobě žádoucí mít předvídatelný, srozumitelný daňový systém, který odpovídá udržitelným potřebám veřejných výdajů. Z tohoto pohledu opravdu nedává smysl mít až tři sazby DPH,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Kryštof Míšek, analytik Argos Capital. 
 
Podle něj by byla vhodnější pro přehlednost a férovost podnikatelského prostředí jediná sazba DPH. „To je ale nyní politicky neprůchodné. Sociální rozměr snížené sazby u daně z přidané hodnoty je pro řadu politiků důležitý. Vzniká zde příležitost pro ‘uplácení’ voličů nebo zájmových skupin, které jsou dostatečně hlasité ve veřejném prostoru. V případě, že tedy přikročíme ke zjednodušení sazeb, dává smysl, aby jedna byla výrazně vyšší – klidně 23 až 25 procent, a ta druhá zaměřená na skutečně nezbytné statky (základní potraviny, léky, dětské pleny apod.) by měla např. 10 až 12 procent,“ vysvětlil analytik. 
 
Analytici a ekonomové se shodují v jednom: Vzhledem k tomu, že příjmy z DPH tvoří ve veřejných rozpočtech až 20 procent, je naprosto nutné správně propočítat rozpočtové dopady, aby výsledek byl přinejmenším rozpočtově neutrální. Jak ale připomíná analytik Kryštof Míšek z Argos Capital, v současné politické krizi kolem konsolidace veřejných rozpočtů by bylo lepší, kdyby rozpočtový dopad byl jednoznačně pozitivní v řádech desítek miliard korun ročně. „Politici napříč politickým spektrem by se pak mohli zavázat, že po určité době (dva až tři roky) nejvyšší sazbu sníží (za situace např. trvalého snížení výdajů na dotace, zbytečné agendy, úředníky, transfery apod.). Ostatně viděli jsme to už v roce 2012, kdy jsme bojovali s dopady tehdejší finanční recese a Nečasova vláda přistoupila právě ke zvýšení DPH, aby zvýšila rozpočtové příjmy. Tentokrát to navíc lze udělat sociálně citlivěji,“ dodal pro EuroZprávy.cz. 
 
Je tak jasné, že diskuze v pětikoalici nebudou jednoduché. Na druhou stranu má, nejen z pohledu ekonomů a analytiků, snaha upravit systém DPH s výhledem na výrazné oddlužení českého státu své oprávnění. Jak totiž vyplývá z veřejně dostupných informací, loni se na ní vybralo 536,2 miliardy korun a do státního rozpočtu přispěla DPH 345,2 miliardami korun. Z vybrané DPH získává 64,38 procenta státní rozpočet, 25,84 procenta připadá na obce a 9,78 procenta na kraje. Není snad proto nutné dodávat, že smysluplné úpravy, které by posílily příjmy nejen příjmy státního rozpočtu, jsou tedy na místě. 

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

Ministerstvo financí Daně státní rozpočet Vláda ČR Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy