PŮVODNÍ ZPRÁVA | Bude Česko kvůli rozpočtu měnit sazby DPH? Strategie musí být jasná a smysluplná

Česká vláda rozjela naplno snahu o výrazné snížení zadluženosti domácí ekonomiky. Statistická data totiž hovoří jasně – hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci března 2023 deficitem ve výši 166,2 miliardy korun. Když se vezme v úvahu očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 156,8 miliard korun. Jenže i tak jde o nejhorší výsledek hospodaření státu za první čtvrtletí od vzniku ČR. Loni byl ve stejném období schodek státního rozpočtu o poznání nižší ‒ 59,1 miliardy korun. Politika ale může vnést do reálného požadavku na snížení dluhu země nechtěné výsledky.

Vláda proto hledá nejrůznější cesty, jak výše uvedená čísla změnit. Mezi řadou „pracovních návrhů“, jak označují tuzemská média materiály, které počítají se změnami daní, odpočtů a dalších položek, které přináší či odnášejí peníze ze státního rozpočtu, je i ten, který počítá se změnou systému daně z přidané hodnoty (DPH). Podstata plánu je v tom, že by Česko mělo mít místo tří sazeb DPH pouze dvě. Ta základní by měla být ve stejné výši jako ta dosavadní, tedy 21 procent, a pak už jen jedna snížená sazba ve výši 14 procent. Nahradit by měly současné sazby ve výši 21, 15 a 10 procent.  
 
Reforma DPH, jak jí označují česká média, je součástí vládního plánu na snížení schodku státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun v příštím roce. Otázkou ale je, zda úmysl změnit systém DPH je správným krokem k tomu, aby se snížilo zadlužení státu. „Z pohledu ekonomiky je dlouhodobě žádoucí mít předvídatelný, srozumitelný daňový systém, který odpovídá udržitelným potřebám veřejných výdajů. Z tohoto pohledu opravdu nedává smysl mít až tři sazby DPH,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Kryštof Míšek, analytik Argos Capital. 
 
Podle něj by byla vhodnější pro přehlednost a férovost podnikatelského prostředí jediná sazba DPH. „To je ale nyní politicky neprůchodné. Sociální rozměr snížené sazby u daně z přidané hodnoty je pro řadu politiků důležitý. Vzniká zde příležitost pro ‘uplácení’ voličů nebo zájmových skupin, které jsou dostatečně hlasité ve veřejném prostoru. V případě, že tedy přikročíme ke zjednodušení sazeb, dává smysl, aby jedna byla výrazně vyšší – klidně 23 až 25 procent, a ta druhá zaměřená na skutečně nezbytné statky (základní potraviny, léky, dětské pleny apod.) by měla např. 10 až 12 procent,“ vysvětlil analytik. 
 
Analytici a ekonomové se shodují v jednom: Vzhledem k tomu, že příjmy z DPH tvoří ve veřejných rozpočtech až 20 procent, je naprosto nutné správně propočítat rozpočtové dopady, aby výsledek byl přinejmenším rozpočtově neutrální. Jak ale připomíná analytik Kryštof Míšek z Argos Capital, v současné politické krizi kolem konsolidace veřejných rozpočtů by bylo lepší, kdyby rozpočtový dopad byl jednoznačně pozitivní v řádech desítek miliard korun ročně. „Politici napříč politickým spektrem by se pak mohli zavázat, že po určité době (dva až tři roky) nejvyšší sazbu sníží (za situace např. trvalého snížení výdajů na dotace, zbytečné agendy, úředníky, transfery apod.). Ostatně viděli jsme to už v roce 2012, kdy jsme bojovali s dopady tehdejší finanční recese a Nečasova vláda přistoupila právě ke zvýšení DPH, aby zvýšila rozpočtové příjmy. Tentokrát to navíc lze udělat sociálně citlivěji,“ dodal pro EuroZprávy.cz. 
 
Je tak jasné, že diskuze v pětikoalici nebudou jednoduché. Na druhou stranu má, nejen z pohledu ekonomů a analytiků, snaha upravit systém DPH s výhledem na výrazné oddlužení českého státu své oprávnění. Jak totiž vyplývá z veřejně dostupných informací, loni se na ní vybralo 536,2 miliardy korun a do státního rozpočtu přispěla DPH 345,2 miliardami korun. Z vybrané DPH získává 64,38 procenta státní rozpočet, 25,84 procenta připadá na obce a 9,78 procenta na kraje. Není snad proto nutné dodávat, že smysluplné úpravy, které by posílily příjmy nejen příjmy státního rozpočtu, jsou tedy na místě. 

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

Ministerstvo financí Daně státní rozpočet Vláda ČR Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy