Česko by mohlo mít až 12 malých modulárních reaktorů, které by měly v budoucnu nahradit výrobu elektřiny z uhelných elektráren. Stavět by se mohly začít nejdříve za 12 let. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po návštěvě Elektrárny Dětmarovice. Právě tam by podle společnosti ČEZ mohl jeden takový reaktor vzniknout.
Stát s modulárními reaktory počítá jako s důležitou součástí svého přechodu na bezemisní energetiku. "Malé modulární reaktory jsou trend, který sleduje ČEZ i vláda. Myslíme si, že to může být budoucnost jaderné energetiky. Podle předběžných odhadů by takových zdrojů mohlo v Česku být deset až 12. A je logické, že zvažujeme lokality, kde už nyní elektrárny fungují. Především kvůli rozvodům vyrobené elektrické energie," řekl.
Podle Stanjury zatím není jasné, kdo by do země měl takovou technologii dodávat. "Prototypů vzniká po světě více. Budeme jednat s těmi, které budou perspektivní," uvedl s tím, že toto řešení bude důležité pro zajištění stability dodávek elektřiny v Česku.
ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci v malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Na rozvoji technologie chce spolupracovat i Moravskoslezský kraj, Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava a společnosti Veolia Energie ČR a Witkowitz Atomica.
Witkowitz Atomica do vývoje investovala nižší stovky milionů korun a zatím projekt financuje z privátních zdrojů. Reaktor, který vyvíjí, má stanoven výkon na 175 megawattů tepelné energie, což odpovídá zhruba 50 megawattům elektrické energie. To odpovídá používanému výkonu v běžných teplárnách u středních měst.
Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím jasná není, závislá bude na řadě podmínek.
Člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač už dříve uvedl, že malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren.
Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, která je jedinou černouhelnou elektrárnou v Česku, bude využívat uhlí déle, než se předpokládalo. Skupina ČEZ, která elektrárnu provozuje, tam původně chtěla tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 megawattů odstavit nejpozději po letošní topné sezoně. Vzhledem k situaci na energetických trzích ale jejich provoz prodloužila. "Nyní minimálně o rok," řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.
V elektrárně pracuje 200 lidí. Všech by se ale ztráta pracovního místa netýkala. Tři desítky lidí by zůstaly v sekci zabývající se výrobou tepla. Podobný počet zaměstnanců by měl na starost likvidace uzavřených bloků. Pro ostatní se společnost bude snažit uplatnění jinde.
Související

Stanjura zažil nepříjemnost na mítinku. Důchodce o něj rozbil vejce

Dva nové bloky v Dukovanech postaví Korejci. Vláda s nimi podepsala smlouvu
Zbyněk Stanjura , jaderné elektrárny , ČEZ
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Trumpovi dochází trpělivost s Putinem, tvrdí šéf diplomacie Rubio
před 1 hodinou

Tragická letecká nehoda na Slovensku. Senior v kokpitu nepřežil
před 2 hodinami

Počasí dnes: Na jednom místě už spadlo přes sto milimetrů srážek
před 3 hodinami

Rychlovlak uvízl v tunelu u Vídně. Cestující trpěli několik hodin ve tmě a horku
před 4 hodinami

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
před 4 hodinami

Televize reaguje na úmrtí Jiřího Krampola. Večerní program se mění
před 5 hodinami

Česká radost ve Spa: Roman Staněk slaví další pódium v F2 a píše první zářez v hlavním závodě
před 5 hodinami

Střelba vyděsila lidi v Chomutově. Podezřelý měl podomácku vyrobenou zbraň
před 6 hodinami

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Motoristé zůstávají pod pěti procenty
před 7 hodinami

Nevyzpytatelné počasí: Prší více, než se čekalo. Hladiny řek už stoupají
před 8 hodinami

Staré svatební pověry. Proč měla nevěsta plakat a co přinášel novomanželům déšť?
před 8 hodinami

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén
před 9 hodinami

Zemřel legendární herec Jiří Krampol
před 10 hodinami

Izraelci místy pozastaví boje v Gaze. Palestincům slibují další humanitární pomoc
před 10 hodinami

Hasiči zasahovali v hospici v Čerčanech. Došlo i k evakuaci klientů
před 11 hodinami

Deštivé počasí překvapuje svou intenzitou. Meteorologové aktualizovali výstrahu
před 12 hodinami

Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů
včera

Je to místo od místa. Meteorologové prozradili, jak rostou houby
včera

Fotbalisty Plzně trápila koncovka. Ženevě stačila k vítězství jedna akce
včera
Udělal to pro děti. Princ Harry se vydal ve stopách princezny Diany
Princ Harry se opět vydal ve stopách zesnulé maminky, princezny Diany. V africké Angole navštívil charitu, která odstraňuje miny. Ty jsou pozůstatkem občanské války a za necelé dvě dekády kvůli nim přišly o život desítky tisíc lidí.
Zdroj: Lucie Podzimková