Česko nebude mít zmocněnce pro euro, koalice se ale dohodla na dalším postupu

Česko nakonec nebude mít zmocněnce pro přijetí eura, oznámil premiér Petr Fiala (ODS) po úterním koaličním jednání. Ekonoma Petra Zahradníka původně jmenoval do zmíněné funkce ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Zahradník bude nadále jeho poradcem. 

Podle Fialy se koaliční strany shodly na tom, že by se neměly vzájemně překvapovat a zároveň oslabovat důvěru mezi sebou i u voličů. "Výsledkem jednání je, že ministr pro evropské záležitosti nebude mít zmocněnce pro euro a ekonom Zahradník bude nadále působit jako jeho poradce," napsal premiér na síti X. 

Vláda se podle něj domluvila na tom, že Národní ekonomická rada vlády (NERV) do října vypracuje analýzu výhodnosti vstupu do mechanismu ERM II (evropský mechanismus směnných kurzů). Legislativní rada vlády zároveň vyhodnotí s tím spojené legislativní otázky. "Vláda rozhodne o dalším postupu na základě těchto analýz a ekonomických výsledků v roce 2024," dodal Fiala.

Dvořák o jmenování zmocněnce pro přijetí eura a vstup do ERM II informoval v pondělí na sociální síti X. Při té příležitosti zmínil, že vládní hnutí Starostové a nezávislí dokonce dlouhodobě usiluje o jmenování národního koordinátora pro přijetí eura. 

Hlavní agendou zmocněnce mělo být zapojení do veřejné diskuse o plnění maastrichtských kritérií a dalších krocích, které připraví Česko na případné přijetí jednotné unijní měny. "Jsem přesvědčen o tom, že ekonom Petr Zahradník je člověk na svém místě a že právě on dodá debatě o euru potřebnou dynamiku," dodal Dvořák.

Ekonom Zahradník je expertem specializujícím se na problematiku Evropské unie. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, působil i na prestižních zahraničních univerzitách. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) či EuroTeamu při Evropské komisi. 

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Martin Dvořák EUR nerv

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 32 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy