Česko při vedení Evropské unie obstálo lépe, než se mnozí diplomaté domnívali před půl rokem na začátku předsednictví. Většina z nich oceňuje, že se Češi snažili téměř za všech okolností hledat jednomyslný souhlas všech 26 dalších zemí. V rozhovoru s ČTK to řekla česká velvyslankyně při EU Edita Hrdá, podle níž předsednický tým splnil klíčový úkol a udržel jednotu unijních zemí v otázce další pomoci Ukrajině a tlaku na Rusko. Za zklamání naproti tomu považuje neshodu na rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko.
Českému předsednictví se podařilo dovést evropský blok ke shodě na třech balíčcích sankcí proti ruskému režimu i ke schválení finanční pomoci pro Ukrajinu v celkové výši 18 miliard eur (asi 440 miliard korun). Jednání o těchto tématech byla podle Hrdé velmi složitá, ukázala však zároveň, že členské země mají přes různé postoje k detailům sankcí dále zájem pevně stát na straně Ukrajiny.
"Je velká vůle pokračovat. Všichni víme, že dokud prezidenta (Vladimira) Putina nezastavíme, nemůžeme umdlévat. Je pár nápadů, co by ještě mělo smysl udělat a ta příprava probíhá průběžně," řekla česká diplomatka. Pokud se situace na Ukrajině výrazně nezmění, je podle ní téměř jisté, že EU se na desáté sadě sankcí shodne nejpozději do konce února, kdy válka vstoupí do druhého roku.
Právě v jednání o tématech spojených s válkou se projevila česká schopnost hledat řešení přijatelné pro všechny země. Snaha najít konsenzus byla podle Hrdé asi vůbec nejoceňovanější charakteristikou českého předsednictví.
"My jsme hleděli na to, aby se členské státy cítily komfortně, abychom nikoho do ničeho netlačili přes míru, protože to je potom kontraproduktivní," prohlásila s odkazem na vyjednávání o sankcích proti Rusku. Ty se Čechům podařilo prosadit včetně omezení dovozu ruské ropy, které zpočátku nemělo podporu některých států.
Konsenzus se českým vyjednavačům předsednictví povedlo najít i u přijetí Chorvatska do bezhraničního schengenského prostoru. Naproti tomu Bulharsko a Rumunsko kvůli vetu ze strany Rakouska a Nizozemska neuspěly. "To mě osobně velmi mrzí. Vypadalo to nadějně a pak to najednou nedopadlo," posteskla si. K přesvědčení skeptických zemí možná podle ní bylo potřeba víc času.
Praha vyhradila na předsednictví výrazně méně peněz, než v prvním případě v roce 2009. Někteří diplomaté mluvili o tom, že zvládnout vedení EU bude s bruselským týmem čítajícím kolem 250 lidí velmi těžké, když například předchozí francouzské předsednictví mělo několikanásobný rozpočet i personální kapacity. Čeští vyjednavači přitom zvládli dohodnout podrobnosti několika stěžejních norem z klíčového klimatického balíku nebo strop na ceny plynu, přičemž různá vyjednávání probíhala často v jednom dni.
"Byly momenty, kdy jsme byli vyčerpaní a skoro nespali a další den museli řídit schůze," popsala. Prozradila při tom, že ji zlý sen o těžkém vyjednávání několik dní v řadě budil ze spaní kolem čtvrté hodiny ráno. Předsednictví se podle ní povedlo Česku zvládnout díky flexibilitě a velkému nasazení všech lidí z předsednického týmu včetně šesti desítek stážistů.
"Myslím si, že bruselská administrativa je překvapená tím, jak kvalitní úředníky a diplomaty máme," řekla velvyslankyně, podle níž předsednický půlrok v metropoli unijních institucí výrazně zviditelnil českou diplomacii. Mnoha kolegům může úspěch pomoci prosadit se do Evropské komise či parlamentu, stážistům se zase cenná zkušenost může hodit ve státní správě a možná při příštím předsednictví za 13 let, soudí.
"Bude jen na nás, jak s tím naložíme," dodala zkušená diplomatka, která končící předsednictví označila za vrchol své dosavadní kariéry.
Související
Předsednictví unii zvládneme, je přesvědčena velvyslankyně při EU
Novou velvyslankyní při EU je Edita Hrdá, její předchůdce se dostal do sporu s Babišem
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
před 1 hodinou
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
před 1 hodinou
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
před 2 hodinami
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
před 3 hodinami
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 4 hodinami
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
před 4 hodinami
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
před 5 hodinami
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
před 5 hodinami
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
před 6 hodinami
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
před 7 hodinami
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 7 hodinami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 8 hodinami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 8 hodinami
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 9 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 11 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
před 11 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 13 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
Členské státy Severoatlantické aliance řeší, jak nastavit hranici výdajů na obranu. Podle lídrů zemí na východním křídle totiž dvě procenta nejsou dostačující. Některé státy však mají vážné problémy, byť jen s dosažením této původní hranice, komplikované je hlavně financování obranných výdajů.
Zdroj: Jakub Jurek