Členové vládního kabinetu se na spolupráci s Pavlem těší. Pro EZ popsali, co si od ní slibují

Vysoce postavení čeští politici v čele s předsedou vlády Petrem Fialou se při odpovědích na dotazy redakce EuroZprávy.cz shodli, že se na nového prezidenta Petra Pavla těší a mají od spolupráce s ním velká očekávání. „Pro mě osobně i Piráty je zásadní, aby nový prezident funkci vrátil důstojnost a reprezentoval naši zemi, jak je odpovídající,“ popsal například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Předseda vlády Petr Fiala pro EuroZprávy.cz zopakoval, že vyhrál občanský kandidát spolu s hodnotami, které reprezentoval. „To je mimořádně důležitá zpráva v této mezinárodně i ekonomicky složité době. Na Pražském hradě bude prezident, který si vytkl za cíl spojovat názory a postoje, zklidňovat konflikty,“ nastínil.

„Předpokládám, že se budeme pravidelně scházet a projednávat spolu důležitá témata. Pan Pavel má diplomatické zkušenosti a těším se, že je bude využívat ve prospěch České republiky,“ dodal Fiala pro EuroZprávy.cz. 

Na budoucí spolupráci s prezidentem Petrem Pavlem se podle mluvčího Poslanecké sněmovny Martina Churavého těší také její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. „Od něj si slibuje mimo jiné pozvednutí úrovně politické kultury na Pražském hradě,“ popsal pro EuroZprávy.cz.

Pozor na Kreml a zájmové skupiny na Hradě

Na pozvednutí úrovně politické kultury v ČR se s ní shoduje i ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. „Je zásadní, aby se snažil lidi spojovat a ne rozeštvávat, ctil Ústavu i naše zákony,“ nastínil pro EuroZprávy.cz.

Podle něj je podstatné, aby se Pavel obklopil důvěryhodnými pracovníky, a nikoliv figurkami nastrčenými Kremlem či zájmovými skupinami. „To by byla po 10 hubených letech příjemná změna a naše země a lidé si ji zaslouží. Věřím, že Petr Pavel tuto změnu přinese,“ pokračoval Bartoš.

„Nastupující pan prezident již také před volbami avizoval, že chce vyvíjet řadu iniciativ, na kterých s ním budeme rádi spolupracovat, protože se i Piráti těmto tématům dlouhodobě věnují. Jde například o rychlejší digitalizaci státu, rozvoj dlouho opomíjených regionů, ochranu životního prostředí i rozvoj obnovitelných zdrojů, boj proti sexuálnímu a domácímu násilí či zlepšování kvality českého školství a dialogu s občany,“ vyjmenoval šéf resortu pro místní rozvoj.

Stejně jako Pekarová Adamová se Bartoš na spolupráci těší a je rád, že počítá s účastí na některých zasedáních vlády. Váží si Pavlovy ochoty ještě před inaugurací zahájit cestu po krajích. „Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj jsou regiony, které jsou nejvíce postiženy ekonomickou transformací, čemuž se intenzivně věnuji na Ministerstvu pro místní rozvoj a máme konkrétní plán, jak zde postupně zlepšovat kvalitu životní úrovně a lidi podpořit, což rád s panem prezidentem prodiskutuji.“

Tyto oblasti si podle Bartoše zaslouží daleko více pozornosti a péče. „Je potřeba znovu otevřít a upravit programy v Modernizačním fondu, kde jsou desítky miliard na rozvoj regionů. Postižené regiony nově zohledníme i v národních dotačních programech, které má Ministerstvo pro místní rozvoj na starost. Rozvoj regionů je dlouhodobá práce, kde se prolíná místní, regionální, národní i evropská úroveň,“ shrnul místopředseda vlády.

„Proto je velmi důležité předávat si navzájem zkušenosti s tímto procesem a příklady dobré praxe. Řeším to i s Evropskou komisí,“ upozornil Bartoš.

Jako hlavní úkol pro nového prezidenta Bartoš vnímá zmírnění napětí a strachu ve společnosti, které tu zanechala lživá a agresivní kampaň Andreje Babiše. „Musíme dokázat tyto příkopy postupně překonávat, protože všichni žijeme v jedné zemi a vzájemně se potřebujeme, pokud se má Česko rozvíjet, být silné a prosperovat. Je taky potřeba přenastavit fungování Kanceláře prezidenta. Její současné vedení nefungovalo tak, jak mělo, Kancelář ztrácela důvěryhodnost a respekt, které si věřím získá zpět.“

Bek očekává proevropské a prozápadní postoje

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek se připojil k Adamové a Bartošovi s tím, že by rád s prezidentem úzce spolupracoval v oblastech evropské politiky. „Očekávám jasně prozápadní a proevropská stanoviska v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině i v dalších oblastech zahraniční politiky. Na domácí politické scéně v něm vidím stoupence kultivovaného politického dialogu, který by zajistil korektní vztahy mezi prezidentem, vládou a Parlamentem při řešení závažných problémům, kterým země čelí,“ vyjmenoval Bek pro EuroZprávy.cz.

Na agresivním působení Andreje Babiše se Bek s Bartošem shodne. „Zklidnění domácí politické scény, která byla v poslední době mimořádně konfliktní díky agresivnímu působení Andreje Babiše a jeho politického hnutí, jejich nadbíhání extremismu a koketování s neliberálními politickými proudy v zahraničí.“

Související

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

Více souvisejících

Petr Pavel Petr Fiala (ODS) Markéta Pekarová Adamová Ivan Bartoš (Piráti)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy