Členové vládního kabinetu se na spolupráci s Pavlem těší. Pro EZ popsali, co si od ní slibují

Vysoce postavení čeští politici v čele s předsedou vlády Petrem Fialou se při odpovědích na dotazy redakce EuroZprávy.cz shodli, že se na nového prezidenta Petra Pavla těší a mají od spolupráce s ním velká očekávání. „Pro mě osobně i Piráty je zásadní, aby nový prezident funkci vrátil důstojnost a reprezentoval naši zemi, jak je odpovídající,“ popsal například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Předseda vlády Petr Fiala pro EuroZprávy.cz zopakoval, že vyhrál občanský kandidát spolu s hodnotami, které reprezentoval. „To je mimořádně důležitá zpráva v této mezinárodně i ekonomicky složité době. Na Pražském hradě bude prezident, který si vytkl za cíl spojovat názory a postoje, zklidňovat konflikty,“ nastínil.

„Předpokládám, že se budeme pravidelně scházet a projednávat spolu důležitá témata. Pan Pavel má diplomatické zkušenosti a těším se, že je bude využívat ve prospěch České republiky,“ dodal Fiala pro EuroZprávy.cz. 

Na budoucí spolupráci s prezidentem Petrem Pavlem se podle mluvčího Poslanecké sněmovny Martina Churavého těší také její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. „Od něj si slibuje mimo jiné pozvednutí úrovně politické kultury na Pražském hradě,“ popsal pro EuroZprávy.cz.

Pozor na Kreml a zájmové skupiny na Hradě

Na pozvednutí úrovně politické kultury v ČR se s ní shoduje i ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. „Je zásadní, aby se snažil lidi spojovat a ne rozeštvávat, ctil Ústavu i naše zákony,“ nastínil pro EuroZprávy.cz.

Podle něj je podstatné, aby se Pavel obklopil důvěryhodnými pracovníky, a nikoliv figurkami nastrčenými Kremlem či zájmovými skupinami. „To by byla po 10 hubených letech příjemná změna a naše země a lidé si ji zaslouží. Věřím, že Petr Pavel tuto změnu přinese,“ pokračoval Bartoš.

„Nastupující pan prezident již také před volbami avizoval, že chce vyvíjet řadu iniciativ, na kterých s ním budeme rádi spolupracovat, protože se i Piráti těmto tématům dlouhodobě věnují. Jde například o rychlejší digitalizaci státu, rozvoj dlouho opomíjených regionů, ochranu životního prostředí i rozvoj obnovitelných zdrojů, boj proti sexuálnímu a domácímu násilí či zlepšování kvality českého školství a dialogu s občany,“ vyjmenoval šéf resortu pro místní rozvoj.

Stejně jako Pekarová Adamová se Bartoš na spolupráci těší a je rád, že počítá s účastí na některých zasedáních vlády. Váží si Pavlovy ochoty ještě před inaugurací zahájit cestu po krajích. „Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj jsou regiony, které jsou nejvíce postiženy ekonomickou transformací, čemuž se intenzivně věnuji na Ministerstvu pro místní rozvoj a máme konkrétní plán, jak zde postupně zlepšovat kvalitu životní úrovně a lidi podpořit, což rád s panem prezidentem prodiskutuji.“

Tyto oblasti si podle Bartoše zaslouží daleko více pozornosti a péče. „Je potřeba znovu otevřít a upravit programy v Modernizačním fondu, kde jsou desítky miliard na rozvoj regionů. Postižené regiony nově zohledníme i v národních dotačních programech, které má Ministerstvo pro místní rozvoj na starost. Rozvoj regionů je dlouhodobá práce, kde se prolíná místní, regionální, národní i evropská úroveň,“ shrnul místopředseda vlády.

„Proto je velmi důležité předávat si navzájem zkušenosti s tímto procesem a příklady dobré praxe. Řeším to i s Evropskou komisí,“ upozornil Bartoš.

Jako hlavní úkol pro nového prezidenta Bartoš vnímá zmírnění napětí a strachu ve společnosti, které tu zanechala lživá a agresivní kampaň Andreje Babiše. „Musíme dokázat tyto příkopy postupně překonávat, protože všichni žijeme v jedné zemi a vzájemně se potřebujeme, pokud se má Česko rozvíjet, být silné a prosperovat. Je taky potřeba přenastavit fungování Kanceláře prezidenta. Její současné vedení nefungovalo tak, jak mělo, Kancelář ztrácela důvěryhodnost a respekt, které si věřím získá zpět.“

Bek očekává proevropské a prozápadní postoje

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek se připojil k Adamové a Bartošovi s tím, že by rád s prezidentem úzce spolupracoval v oblastech evropské politiky. „Očekávám jasně prozápadní a proevropská stanoviska v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině i v dalších oblastech zahraniční politiky. Na domácí politické scéně v něm vidím stoupence kultivovaného politického dialogu, který by zajistil korektní vztahy mezi prezidentem, vládou a Parlamentem při řešení závažných problémům, kterým země čelí,“ vyjmenoval Bek pro EuroZprávy.cz.

Na agresivním působení Andreje Babiše se Bek s Bartošem shodne. „Zklidnění domácí politické scény, která byla v poslední době mimořádně konfliktní díky agresivnímu působení Andreje Babiše a jeho politického hnutí, jejich nadbíhání extremismu a koketování s neliberálními politickými proudy v zahraničí.“

Související

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.
Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Více souvisejících

Petr Pavel Petr Fiala (ODS) Markéta Pekarová Adamová Ivan Bartoš (Piráti)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Francouzská policie, ilustrační foto

Demonstrace ve Francii pokračují. Po zásahu policie jsou desítky zraněných

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na západě země sešli kvůli nesouhlasu se stavbou obří zavlažovací nádrže. Zraněno bylo nejméně 30 lidí, z toho dva těžce, oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin, který odsoudil "extrémní násilnosti" ze strany krajně levicových demonstrantů. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní děla a zábleskové granáty.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo

Tornáda a silné bouře, které se v noci na dnešek prohnaly americkými státy Mississippi a Alabama a zcela zpustošily několik obcí, připravily o život nejméně 24 lidí. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035

Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční dohodu Německa s Evropskou komisí (EK), která se týká zachování aut se spalovacími motory i po roce 2035. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš naopak řekl, že takovým slibům nevěří a že je třeba "zelený fanatismus" revidovat. Uvedli to dnes v reakcích pro ČTK.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Papež František

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání

Papež František dnes přijal rezignaci německého biskupa Franze-Josefa Bodeho, který se rozhodl opustit svůj úřad kvůli chybám, jichž se dopustil při řešení případů sexuálního násilí ve své diecézi. Informovala o tom agentura DPA. Papež shodou okolností právě dnes rozhodl také o tom, že prodlouží platnost dekretu z roku 2019, kterým zavedl povinnost okamžitě hlásit případy sexuálního zneužívání nebo snahu o jejich krytí, a rozšíří jeho působnost.

před 2 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku by mělo být deset letadel schopných jaderné zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 4 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 5 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 5 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 6 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 8 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 10 hodinami

Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby

Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek v tiskové zprávě uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy