Dezinformační scéna podrývá podporu členství Česka v EU. Před 20 lety v referendu činila 77 procent

Do Evropské unie chtělo v roce 2003 vstoupit 77 procent oprávněných voličů. Od té doby popularita členství klesá a stojí za tím několik faktorů. Podle společnosti STEM to v letech 2015 a 2016 byla například migrační krize, mezi lety 2010 a 2011 pak krize ekonomická. Olej do ohně však nejvíce přilévá dezinformační scéna. Tvrzení alternativních médií jdou často za hranice morálky. 

Před dvaceti lety Češi v referendu rozhodli o vstupu země do Evropské unie. Vstup podpořilo přes 77 % oprávněných voličů za účasti 55 %. Zprávu zveřejnil server iRozhlas.cz dne 15. června 2003. „Členy Unie bychom se měli stát 1. května 2004,“ napsal. O necelý rok později se tato slova potvrdila.

Už loni v březnu ústav empirických výzkumů STEM informoval o všeobecném poklesu podpory členství České republiky v Evropské unii. Opětovný vstup by podpořilo 53 % občanů. Problematika je ale daleko komplexnější než pouhá podpora členství.

Například obecnou myšlenku na evropskou spolupráci neboli pocit sounáležitosti s Evropou podporovalo 72 % Čechů, na druhé straně podpora přijetí eura setrvává už od roku 2011 zhruba na 20 %, zatímco v roce 2006 tento krok vnímalo jako pozitivní až 54 % české veřejnosti.

Kritickými lety podpory členství byly roky 2015 a 2016. Kvůli migrační krizi a s ní spojenou kritizovanou politikou EU by podpořilo vstup pouhých 38 % českých občanů. Podíl se vytrvale snižoval od roku 2011 spolu s ekonomickou krizí a kompletní krizí Eurozóny, meziroční propad podpory činil 10 %. Nad 50 % se míra podpory členství v Evropské unii vrátila před pěti lety.

Největší podporu mělo loni členství napříč mladými lidmi mezi 18 a 29 lety (63 %), zatímco u lidí nad 60 let členství v EU chtělo zachovat 45 % z nich. Totéž platí pro různé vrstvy vzdělání – lidé bez maturity podporovali členství ze 44 %, s maturitou z 54 % a vysokoškoláci ze 69 %.

Snižující se podpoře pomáhá dezinformační scéna

Upozornil na to například fact-checkingový server Manipulátoři.cz. V půli loňského září se dezinformační scénou šířilo tvrzení, že Evropská unie nařídila lidem vypnout elektřinu na tři až čtyři hodiny denně. Ve skutečnosti šlo o dezinterpretaci nezávazného návrhu opatření na šetření energiemi. Evropská komise s ním přišla v reakci na dodávky plynu z Ruska, píše server.

Návrh mluvil o snížení celkové spotřeby o 10 %. Mělo by se toho dosáhnout povinným snížením spotřeby ve vybraných hodinách cenové špičky o 5 %. přičemž by se jednalo o tři až čtyři hodiny denně. „Evropská komise tedy v textu navrhuje pouze relativně malé snížení spotřeby elektřiny na 3-4 hodiny denně, nikoliv její naprosté vypnutí,“ vysvětlují Manipulátoři.cz.

Některá tvrzení dezinformačních serverů ale přesahují hranice jakékoliv morálky. Server Faktické info začátkem června vyvracel tvrzení o tom, že se v Bruselu konala aukce či veletrh dětí pro homosexuální páry. První nepravdivou informací bylo vůbec to, že se konal letos – akce se konala v roce 2019 a šlo měla osvětový charakter, jejímž cílem bylo poskytnout párům stejného pohlaví informace o možnostech náhradního mateřství v zemích jako USA nebo Kanada. Čili s obchodem s lidmi (který je samozřejmě nezákonný) neměla nic společného.

Podobný problém je i přidávání hmyzu a červů do jídla. Roku 2020 na univerzitě v Gentu probíhal experiment, jestli se z larev mouchy bráněnky dá vyrobit produkt podobný máslu. Dezinformační weby ovšem tuto informaci předaly jako zaručenou a aktuální zprávu: „Do másla budou přidávat červy.“ Tento produkt ale nekoupila žádná společnost zabývající se alternativní stravou a už vůbec ne mlékárna, píše Faktické info.

Podle webu EAGRI.cz jsou na území Evropské unie v potravinářské výrobě povoleny čtyři druhy hmyzu, musí se však používat celá těla těchto živočichů. „Na českém trhu lze najít např. chléb a proteinové tyčinky s obsahem cvrččí moučky, cvrčky v čokoládě, těstoviny s hmyzem a další produkty. Do působnosti přechodných opatření nepatří potraviny a složky potravin, které byly získány a extrahovány z částí hmyzu,“ vysvětluje server.

Mezi povolené druhy hmyzu patří larvy a dospělci cvrčka domácího, larvy potemníka stájového, larvy potemníka moučného a larvy a dospělci sarančete stěhovavého.

Řada tvrzení dezinformačních webů podrývá důvěru lidí v politiku Evropské unie. Využívají k tomu jednoduše strach – ať už ze zatažení ČR do války proti Rusku nebo Číně nebo kvůli nechtěné konzumaci hmyzu.

Související

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Více souvisejících

Česká republika Boj proti dezinformacím a fake news EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy