Dezinformační scéna podrývá podporu členství Česka v EU. Před 20 lety v referendu činila 77 procent

Do Evropské unie chtělo v roce 2003 vstoupit 77 procent oprávněných voličů. Od té doby popularita členství klesá a stojí za tím několik faktorů. Podle společnosti STEM to v letech 2015 a 2016 byla například migrační krize, mezi lety 2010 a 2011 pak krize ekonomická. Olej do ohně však nejvíce přilévá dezinformační scéna. Tvrzení alternativních médií jdou často za hranice morálky. 

Před dvaceti lety Češi v referendu rozhodli o vstupu země do Evropské unie. Vstup podpořilo přes 77 % oprávněných voličů za účasti 55 %. Zprávu zveřejnil server iRozhlas.cz dne 15. června 2003. „Členy Unie bychom se měli stát 1. května 2004,“ napsal. O necelý rok později se tato slova potvrdila.

Už loni v březnu ústav empirických výzkumů STEM informoval o všeobecném poklesu podpory členství České republiky v Evropské unii. Opětovný vstup by podpořilo 53 % občanů. Problematika je ale daleko komplexnější než pouhá podpora členství.

Například obecnou myšlenku na evropskou spolupráci neboli pocit sounáležitosti s Evropou podporovalo 72 % Čechů, na druhé straně podpora přijetí eura setrvává už od roku 2011 zhruba na 20 %, zatímco v roce 2006 tento krok vnímalo jako pozitivní až 54 % české veřejnosti.

Kritickými lety podpory členství byly roky 2015 a 2016. Kvůli migrační krizi a s ní spojenou kritizovanou politikou EU by podpořilo vstup pouhých 38 % českých občanů. Podíl se vytrvale snižoval od roku 2011 spolu s ekonomickou krizí a kompletní krizí Eurozóny, meziroční propad podpory činil 10 %. Nad 50 % se míra podpory členství v Evropské unii vrátila před pěti lety.

Největší podporu mělo loni členství napříč mladými lidmi mezi 18 a 29 lety (63 %), zatímco u lidí nad 60 let členství v EU chtělo zachovat 45 % z nich. Totéž platí pro různé vrstvy vzdělání – lidé bez maturity podporovali členství ze 44 %, s maturitou z 54 % a vysokoškoláci ze 69 %.

Snižující se podpoře pomáhá dezinformační scéna

Upozornil na to například fact-checkingový server Manipulátoři.cz. V půli loňského září se dezinformační scénou šířilo tvrzení, že Evropská unie nařídila lidem vypnout elektřinu na tři až čtyři hodiny denně. Ve skutečnosti šlo o dezinterpretaci nezávazného návrhu opatření na šetření energiemi. Evropská komise s ním přišla v reakci na dodávky plynu z Ruska, píše server.

Návrh mluvil o snížení celkové spotřeby o 10 %. Mělo by se toho dosáhnout povinným snížením spotřeby ve vybraných hodinách cenové špičky o 5 %. přičemž by se jednalo o tři až čtyři hodiny denně. „Evropská komise tedy v textu navrhuje pouze relativně malé snížení spotřeby elektřiny na 3-4 hodiny denně, nikoliv její naprosté vypnutí,“ vysvětlují Manipulátoři.cz.

Některá tvrzení dezinformačních serverů ale přesahují hranice jakékoliv morálky. Server Faktické info začátkem června vyvracel tvrzení o tom, že se v Bruselu konala aukce či veletrh dětí pro homosexuální páry. První nepravdivou informací bylo vůbec to, že se konal letos – akce se konala v roce 2019 a šlo měla osvětový charakter, jejímž cílem bylo poskytnout párům stejného pohlaví informace o možnostech náhradního mateřství v zemích jako USA nebo Kanada. Čili s obchodem s lidmi (který je samozřejmě nezákonný) neměla nic společného.

Podobný problém je i přidávání hmyzu a červů do jídla. Roku 2020 na univerzitě v Gentu probíhal experiment, jestli se z larev mouchy bráněnky dá vyrobit produkt podobný máslu. Dezinformační weby ovšem tuto informaci předaly jako zaručenou a aktuální zprávu: „Do másla budou přidávat červy.“ Tento produkt ale nekoupila žádná společnost zabývající se alternativní stravou a už vůbec ne mlékárna, píše Faktické info.

Podle webu EAGRI.cz jsou na území Evropské unie v potravinářské výrobě povoleny čtyři druhy hmyzu, musí se však používat celá těla těchto živočichů. „Na českém trhu lze najít např. chléb a proteinové tyčinky s obsahem cvrččí moučky, cvrčky v čokoládě, těstoviny s hmyzem a další produkty. Do působnosti přechodných opatření nepatří potraviny a složky potravin, které byly získány a extrahovány z částí hmyzu,“ vysvětluje server.

Mezi povolené druhy hmyzu patří larvy a dospělci cvrčka domácího, larvy potemníka stájového, larvy potemníka moučného a larvy a dospělci sarančete stěhovavého.

Řada tvrzení dezinformačních webů podrývá důvěru lidí v politiku Evropské unie. Využívají k tomu jednoduše strach – ať už ze zatažení ČR do války proti Rusku nebo Číně nebo kvůli nechtěné konzumaci hmyzu.

Související

Armáda České Republiky

Česko by se konfliktu neubránilo, myslí si většina lidí. Shodnou se, že suverenitu je třeba chránit

I přes jednomyslný názor české veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než polovina občanů v této zemi obává, že by v případě konfliktu nebyla schopna se ubránit. Vyplývá to z nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle výsledků tohoto průzkumu si 40 procent dotázaných myslí, že Česká republika by se neubránila, což je nárůst o 13 procentních bodů oproti loňskému roku.

Více souvisejících

Česká republika Boj proti dezinformacím a fake news EU

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy