Praha - Otázkami energetiky se STEM zabývá dlouhodobě. V posledních deseti letech byla situace celkem přehledná: velká většina (kolem 70 %) našich obyvatel spoléhala na jadernou energetiku, populární ve vědomí lidí byly i obnovitelné zdroje a uhelná energetika byla na ústupu. Stále hledáme energetickou koncepci a do veřejné debaty se strategické otázky energetické situace dostávají ojediněle a jen útržkovitě. V této situaci se zdá, že někdejší obecně přijímaná stanoviska dnes zůstávají s otazníkem. Osud výstavby nových jaderných kapacit je velmi nejistý. Zaujetí obnovitelnými zdroji po aférách se solární energií poněkud uvadlo. A o uhelných elektrárnách, teplárnách a těžbě uhlí se mluví jen okrajově.
Je tedy otázkou, jak naložit dál s těžbou uhlí a se zásobami, které máme. Veřejné mínění se nejčastěji přiklání k tomu, že bychom měli maximálně využívat známé dostupné zdroje (tento názor zastává téměř polovina populace). Pětina občanů doporučuje hledat nové zdroje hnědého uhlí. Necelá pětina naopak dává přednost co nejrychlejšímu utlumení těžby hnědého uhlí. Nad situací váhá a odpověď „nevím" volí šestina populace.
Rozdíly v názoru na zásoby hnědého uhlí podle sociodemografických znaků nejsou významné. Znamená to, že situaci velmi podobně hodnotí muži i ženy, mladí i staří, lidé se základním i vysokoškolským vzděláním, město i venkov. Liší se však názory stoupenců různých politických stran. To nepřímo ukazuje, jak živým politickým tématem těžba hnědého uhlí je.
Podívejme se, jak v současné době vypadá srovnání jaderné a uhelné energetiky. Potvrzuje se, že jednoznačná většina české veřejnosti považuje za velmi důležitou energii z jaderných elektráren (79 %), dvě pětiny občanů (44 %) ji dokonce považují za zcela klíčovou. Názor na energii získanou z uhelných elektráren není tak jednoznačný, přesto ji mírně nadpoloviční většina lidí (54 %) považuje za klíčovou nebo velmi důležitou.
Názory na jadernou energetiku těsně souvisejí s úrovní vzdělání respondentů. Klíčovou důležitost mají jaderné elektrárny pro 37 % lidí se základním vzděláním, ale více než pro polovinu lidí se vzděláním vysokoškolským.
Donedávna byla energie z uhlí ve vědomí lidí na ústupu a prosazovaly se alternativní zdroje energie. Očekávali bychom proto, že ze setrvačnosti lpějí na starém spíše lidé s nižším vzděláním a lidé se vzděláním vyšším se ohlížejí po něčem novém obdobně, jako je tomu v případě energie jaderné. Výzkumné poznatky ale ukazují, že u uhelné energie tomu tak není. Ve všechvzdělanostních skupinách je její váha zhruba stejná. Zračí to jistou obezřetnost a uvážlivost, neboť v současné situaci není osud uhelné energetiky lidem zcela jasný.
Očekávali bychom možná také, že s jadernou energií se více ztotožňují lidé mladší a že starší lidé na ni hledí s nedůvěrou. To však neplatí, výrazná preference jaderné energie se projevuje ve všech věkových skupinách stejně, je v zásadě univerzální. Na druhé straně bychom předpokládali, že váha uhelné energetiky v mysli lidí bude klesat směrem k mladším věkovým skupinám. Ani zde však tato závislost není příliš významná. Jinými slovy to znamená, že i mladší generace si uvědomuje, že naše energetika se do budoucna bez uhlí zřejmě neobejde.
Umírněný a uvážlivý postoj k uhelné energetice možná také odráží širší mezinárodní situaci a bere v úvahu naši dovozní závislost a energetickou bezpečnost. V tomto kontextu převažuje v českém veřejném mínění názor, že bychom měli především využívat domácích energetických zdrojů, nad názorem, že bychom měli rozšiřovat dovoz plynu a jaderného paliva ze zahraničí.
Preference rozšiřování dovozu se mírně zvyšuje s úrovní dosaženého vzdělání, nejvyšší naměřená hodnota u vysokoškoláků činila 44 %. Výraznější jsou rozdíly regionální – v Praze je pro rozšiřování dovozu celá polovina obyvatel, v moravských krajích je to však jen třetina.
Související
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla
průzkumy , Energetika , Těžba uhlí
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák