Co s hnědým uhlím? Tohle si myslí veřejnost

Praha - Otázkami energetiky se STEM zabývá dlouhodobě. V posledních deseti letech byla situace celkem přehledná: velká většina (kolem 70 %) našich obyvatel spoléhala na jadernou energetiku, populární ve vědomí lidí byly i obnovitelné zdroje a uhelná energetika byla na ústupu. Stále hledáme energetickou koncepci a do veřejné debaty se strategické otázky energetické situace dostávají ojediněle a jen útržkovitě. V této situaci se zdá, že někdejší obecně přijímaná stanoviska dnes zůstávají s otazníkem. Osud výstavby nových jaderných kapacit je velmi nejistý. Zaujetí obnovitelnými zdroji po aférách se solární energií poněkud uvadlo. A o uhelných elektrárnách, teplárnách a těžbě uhlí se mluví jen okrajově.

Je tedy otázkou, jak naložit dál s těžbou uhlí a se zásobami, které máme. Veřejné mínění se nejčastěji přiklání k tomu, že bychom měli maximálně využívat známé dostupné zdroje (tento názor zastává téměř polovina populace). Pětina občanů doporučuje hledat nové zdroje hnědého uhlí. Necelá pětina naopak dává přednost co nejrychlejšímu utlumení těžby hnědého uhlí. Nad situací váhá a odpověď „nevím" volí šestina populace.

Rozdíly v názoru na zásoby hnědého uhlí podle sociodemografických znaků nejsou významné. Znamená to, že situaci velmi podobně hodnotí muži i ženy, mladí i staří, lidé se základním i vysokoškolským vzděláním, město i venkov. Liší se však názory stoupenců různých politických stran. To nepřímo ukazuje, jak živým politickým tématem těžba hnědého uhlí je.

Podívejme se, jak v současné době vypadá srovnání jaderné a uhelné energetiky. Potvrzuje se, že jednoznačná většina české veřejnosti považuje za velmi důležitou energii z jaderných elektráren (79 %), dvě pětiny občanů (44 %) ji dokonce považují za zcela klíčovou. Názor na energii získanou z uhelných elektráren není tak jednoznačný, přesto ji mírně nadpoloviční většina lidí (54 %) považuje za klíčovou nebo velmi důležitou.

Názory na jadernou energetiku těsně souvisejí s úrovní vzdělání respondentů. Klíčovou důležitost mají jaderné elektrárny pro 37 % lidí se základním vzděláním, ale více než pro polovinu lidí se vzděláním vysokoškolským.

Donedávna byla energie z uhlí ve vědomí lidí na ústupu a prosazovaly se alternativní zdroje energie. Očekávali bychom proto, že ze setrvačnosti lpějí na starém spíše lidé s nižším vzděláním a lidé se vzděláním vyšším se ohlížejí po něčem novém obdobně, jako je tomu v případě energie jaderné. Výzkumné poznatky ale ukazují, že u uhelné energie tomu tak není. Ve všechvzdělanostních skupinách je její váha zhruba stejná. Zračí to jistou obezřetnost a uvážlivost, neboť v současné situaci není osud uhelné energetiky lidem zcela jasný. 

Očekávali bychom možná také, že s jadernou energií se více ztotožňují lidé mladší a že starší lidé na ni hledí s nedůvěrou. To však neplatí, výrazná preference jaderné energie se projevuje ve všech věkových skupinách stejně, je v zásadě univerzální. Na druhé straně bychom předpokládali, že váha uhelné energetiky v mysli lidí bude klesat směrem k mladším věkovým skupinám. Ani zde však tato závislost není příliš významná. Jinými slovy to znamená, že i mladší generace si uvědomuje, že naše energetika se do budoucna bez uhlí zřejmě neobejde.

Umírněný a uvážlivý postoj k uhelné energetice možná také odráží širší mezinárodní situaci a bere v úvahu naši dovozní závislost a energetickou bezpečnost. V tomto kontextu převažuje v českém veřejném mínění názor, že bychom měli především využívat domácích energetických zdrojů, nad názorem, že bychom měli rozšiřovat dovoz plynu a jaderného paliva ze zahraničí.

Preference rozšiřování dovozu se mírně zvyšuje s úrovní dosaženého vzdělání, nejvyšší naměřená hodnota u vysokoškoláků činila 44 %. Výraznější jsou rozdíly regionální – v Praze je pro rozšiřování dovozu celá polovina obyvatel, v moravských krajích je to však jen třetina. 

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy Energetika Těžba uhlí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy