Jak se budou kontrolovat elektronické dálniční známky? Ťok představil plán

Ke kontrole budoucích elektronických dálničních známek by mohly sloužit také nynější mýtné brány. Při dnešních sněmovních interpelacích to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Mýtné brány přestanou plnit svou současnou funkci v souvislosti se zavedením satelitního systému pro výběr mýta. Elektronické dálniční známky by měly nahradit nynější nálepky pro rok 2021.

"V první fázi by měly být současné manuální systémy kontroly dálničních známek udělány elektronicky," řekl ministr na dotaz Ivana Adamce (ODS). Celníci a policisté dostanou podle něho aplikaci, díky níž po vyfotografování registrační značky automobilu zjistí, zda má dálniční známku uhrazenu, nebo ne.

V druhém kroku budou ke kontrole podle Ťoka sloužit statické snímače. "I na mýtné brány, které nový systém nevyužije, máme nachystány další aplikace. Určitě tam chceme dát telematiku, proměnné značky, chceme tam dát i vysokorychlostní vážení. A v souvislosti s tím by tam mohly být i kontrolní kamery pro dálniční známky," uvedl ministr.

Kvůli zavedení elektronických dálničních známek se musí změnit zákon, novela je podle Ťoka připravena. Ve zkušebním provozu by měl systém být v roce 2020, naostro by měl fungovat podle něho od prosince téhož roku, tedy s platností dálničních známek na rok 2021.

Ťok byl jediným z ministrů, který v dopoledním bloku písemných interpelací na dotazy poslanců odpovídal. Další z členů vlády, na které interpelace mířily, byli omluveni, včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Projednávání těchto interpelací Sněmovna odložila.

Debata se vedla také o nejnebezpečnějších místech na silnicích, téma iniciovala Věra Kovářová (STAN). Ťok uvedl, že ministerstvo ani Ředitelství silnic a dálnic takový seznam nemají. Musela by být provedena bezpečnostní inspekce silnic, která je k dispozici jen pro silnice zařazené do transevropské sítě.

Ministerstvo však nedávno zahájilo podle Ťoka jednání s Českým vysokým učením technickým o bezpečnostních auditech všech silnic první třídy. Ministr nechtěl spekulovat o tom, kdy by prověrka mohla být hotová. "Je to otázka, zda budeme muset pravděpodobně vypsat veřejné výběrové řízení na tuto službu," řekl.

Nyní se podle Ťoka nebezpečné úseky postupně upravují podle vyhodnocení rizik, na čemž se podílí také policie. Ministerstvo podle něho řeší také podněty například od obcí.

Související

Dan Ťok

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to dnes server SeznamZprávy. Návrh nominace Ťoka potvrzují informace o nominacích do řídících a dozorčích firem s majetkovou účastí státu na webu ministerstva financí (MF). Prostřednictvím MF stát vlastní 70 procent akcií ČEZ. Hlasování na valné hromadě firmy tak vesměs končí podle přání resortu.
Dan Ťok

Exministr Ťok se stal členem správní rady Správy železnic

Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (62) se stal členem správní rady Správy železnic. Vláda dnes přijala návrh současného ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Nominaci schválil a doporučil začátkem března vládní výbor pro personální nominace. Ťok byl ministrem dopravy v letech 2014 až 2019.

Více souvisejících

Dan Ťok (ministr dopravy) Mýtné dálniční známky

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy