Řidiči čtěte: Evropská unie dojednala podmínky STK. Bude povinná každý rok?

Štrasburk/Praha - Evropský parlament v úterý definitivně odhlasoval konečnou podobu balíčku směrnic o technické způsobilosti vozidel. Původní návrh, který byl představen zhruba před půl rokem, plánoval, že by majitelé aut starších šesti let museli na povinnou kontrolu každý rok. Návrh však u parlamentu neprošel, přesto řidiče pár změn čeká.

Poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová na stranickém webu uvádí, že podle odhadů Evropské komise zapříčiňují technické závady asi 6 % všech nehod na silnicích, při kterých zemře zhruba 2 000 lidí. 25 % nehod, u kterých jsou mezi aktéry kamiony a nákladních automobily, je navíc spojeno se špatným zabezpečením nákladu.

"Vzhledem k tomu, že v Evropě narůstá přeshraniční charakter přepravy, jsou společná pravidla opravdu žádoucí. Zatímco někde se při silniční technické kontrole spokojí s obhlídkou vozu a kontrolou dokladů, jinde následuje důsledná technická prohlídka, která nebezpečné vozidlo přirozeně lépe odhalí," tvrdí Sehnalová s tím, že jí podařilo prosadit stejné podmínky pro všechny země EU. 

Počet vozidel, které nepodléhaly způsobilosti provozu na komunikacích, je totiž v každé zemi jiný. Zatímco Spojené království jich eviduje 58,5%, Bulharsko například jen 0,3%.

"Během každé podrobnější silniční technické kontroly užitkových vozidel budou kontrolovány vždy minimálně ty položky, které jsou nejčastějšími příčinami dopravních nehod s technickou závadou, tzn. brzdy, kola, pneumatiky a podvozek," dodává europoslankyně.

Změní se také pomínky pro kontroly nákladních vozidel. Jejich výběr k silniční technické kontrole bude od roku 2019 údajně probíhat podle tzv. rizikového profilu jejich provozovatelů, což v praxi znamená, že majitelé vozového parku, kteří svá vozidla pečlivě udržují, nebudou nuceni podstupovat svá vozidla k prohlídkám tak často, jako jiní.

Rizikový profil by se měl skládat z nejnovějších výsledků pravidelných a silničních technických kontrol a měl by podle všeho mít flexibilní charakter. V plánu je také on-line databáze, ke které by měli mít provozovatelé přístup a mohli si tak zjišťovat informace o závadách.

Evropský parlament rovněž uvažoval nad tím, kam začlenění kategorii lehkých užitkových vozidel. Podle Sehnalové tato vozidla nakonec k silničním technickým kontrolám povinně zastavována nebudou. I přesto by ale členské státy EU měly tento krok zvážit.

Celý nový balíček směrnic však nastavuje pouze minimální rozsah pravidel a každý stát si jej tak může zpřísnit podle svých potřeb. Nové předpisy by měly vejít v platnost nejpozději do konce roku 2017, jejich vymáhání od roku 2018. Výběr vozidel podle rizikového profilu vstoupí v realitu od roku 2019.

Související

Doprava v zimě, ilustrační foto

Platnost končících STK automobilů se prodlouží o deset měsíců

Platnost státních technických kontrol (STK) automobilů se kvůli koronavirové krizi prodlouží o deset měsíců. Opatření platné pro celou EU se týká technických kontrol propadlých od loňského září do konce letošního června. Nebude však platit pro už jednou takto prodloužené STK loni. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Už dříve úřady automaticky prodloužily platnost končících řidičských průkazů.
Ilustrační foto

Nemáte STK? Možná už své auto na parkovišti nenajdete

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť možná dostanou širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Vláda na dnešním zasedání podpořila návrh skupiny poslanců ANO, podle kterého by mohli odvézt také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technikou prohlídku. Nyní je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. O dnešním hlasování kabinetu informoval novináře tiskový odbor úřadu vlády.

Více souvisejících

stk auto europoslanci

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy