Řidiči čtěte: Evropská unie dojednala podmínky STK. Bude povinná každý rok?

Štrasburk/Praha - Evropský parlament v úterý definitivně odhlasoval konečnou podobu balíčku směrnic o technické způsobilosti vozidel. Původní návrh, který byl představen zhruba před půl rokem, plánoval, že by majitelé aut starších šesti let museli na povinnou kontrolu každý rok. Návrh však u parlamentu neprošel, přesto řidiče pár změn čeká.

Poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová na stranickém webu uvádí, že podle odhadů Evropské komise zapříčiňují technické závady asi 6 % všech nehod na silnicích, při kterých zemře zhruba 2 000 lidí. 25 % nehod, u kterých jsou mezi aktéry kamiony a nákladních automobily, je navíc spojeno se špatným zabezpečením nákladu.

"Vzhledem k tomu, že v Evropě narůstá přeshraniční charakter přepravy, jsou společná pravidla opravdu žádoucí. Zatímco někde se při silniční technické kontrole spokojí s obhlídkou vozu a kontrolou dokladů, jinde následuje důsledná technická prohlídka, která nebezpečné vozidlo přirozeně lépe odhalí," tvrdí Sehnalová s tím, že jí podařilo prosadit stejné podmínky pro všechny země EU. 

Počet vozidel, které nepodléhaly způsobilosti provozu na komunikacích, je totiž v každé zemi jiný. Zatímco Spojené království jich eviduje 58,5%, Bulharsko například jen 0,3%.

"Během každé podrobnější silniční technické kontroly užitkových vozidel budou kontrolovány vždy minimálně ty položky, které jsou nejčastějšími příčinami dopravních nehod s technickou závadou, tzn. brzdy, kola, pneumatiky a podvozek," dodává europoslankyně.

Změní se také pomínky pro kontroly nákladních vozidel. Jejich výběr k silniční technické kontrole bude od roku 2019 údajně probíhat podle tzv. rizikového profilu jejich provozovatelů, což v praxi znamená, že majitelé vozového parku, kteří svá vozidla pečlivě udržují, nebudou nuceni podstupovat svá vozidla k prohlídkám tak často, jako jiní.

Rizikový profil by se měl skládat z nejnovějších výsledků pravidelných a silničních technických kontrol a měl by podle všeho mít flexibilní charakter. V plánu je také on-line databáze, ke které by měli mít provozovatelé přístup a mohli si tak zjišťovat informace o závadách.

Evropský parlament rovněž uvažoval nad tím, kam začlenění kategorii lehkých užitkových vozidel. Podle Sehnalové tato vozidla nakonec k silničním technickým kontrolám povinně zastavována nebudou. I přesto by ale členské státy EU měly tento krok zvážit.

Celý nový balíček směrnic však nastavuje pouze minimální rozsah pravidel a každý stát si jej tak může zpřísnit podle svých potřeb. Nové předpisy by měly vejít v platnost nejpozději do konce roku 2017, jejich vymáhání od roku 2018. Výběr vozidel podle rizikového profilu vstoupí v realitu od roku 2019.

Související

Doprava v zimě, ilustrační foto

Platnost končících STK automobilů se prodlouží o deset měsíců

Platnost státních technických kontrol (STK) automobilů se kvůli koronavirové krizi prodlouží o deset měsíců. Opatření platné pro celou EU se týká technických kontrol propadlých od loňského září do konce letošního června. Nebude však platit pro už jednou takto prodloužené STK loni. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Už dříve úřady automaticky prodloužily platnost končících řidičských průkazů.
Ilustrační foto

Nemáte STK? Možná už své auto na parkovišti nenajdete

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť možná dostanou širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Vláda na dnešním zasedání podpořila návrh skupiny poslanců ANO, podle kterého by mohli odvézt také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technikou prohlídku. Nyní je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. O dnešním hlasování kabinetu informoval novináře tiskový odbor úřadu vlády.

Více souvisejících

stk auto europoslanci

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy