Česko po útoku ve Vídni zavedlo namátkové kontroly na hranicích, víc je střežen Terezín

Česká policie namátkově kontroluje lidi překračující hranice s Rakouskem po pondělním teroristickém útoku ve Vídni. Žádné dopravní problémy nenastaly, řekl dnes ČTK jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Při útoku zemřeli čtyři lidé a 17 zraněných je v nemocnicích. Jeden z atentátníků, jehož policie zastřelila, byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Na přechodech probíhají namátkové kontroly. Pod kontrolou máme i turistické přechody i zelenou hranici," uvedl Malášek. Spolupráce s rakouskými policisty je podle něj na vysoké úrovni. "Dostáváme od nich informace, na základě kterých na hranicích upravujeme výkon služby. Využíváme informací z rakouské strany, na co se máme zaměřovat," dodal.

Provoz na hranicích je nízký, dopravní komplikace tak podle mluvčího nejsou.

"Už v pondělí po útoku ve Vídni jsme se na hranice přesunuli. Přesný počet lidí, které tam máme, však nebudeme z taktických důvodů uvádět," řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policie tak nahodile kontroluje cestující, kteří míří přes Jihočeský nebo Jihomoravský kraj do Rakouska. Matzner uvedl, že žádné kolony se na přechodech netvoří.

Policie zvýšila dohled nad Terezínem na Litoměřicku kvůli teroristickému útoku ve Vídni z pondělního večera. ČTK to dnes řekl bezpečnostní expert z Terezína David Rožek. "Co se týká Památníku Terezín, tak policie zvýšila svoji aktivitu a poskytuje nám plnou podporu a my jí," řekl Rožek. Zvýšený dohled nad Terezínem je podle Rožka celoroční. Zaměstnanci Památníku jsou podle experta připraveni jak na zvládání krizových situací, tak na odhalení případnéhopodezřelého chování.

"Situace pro nás teď není úplně nová," uvedl Rožek s tím, že v souvislosti s děním ve Vídni je Terezín v režimu zvýšené ostražitosti. "Zaměstnanci vědí přesně, podle čeho mají postupovat, čeho si mají všímat a velmi ostražitě monitorují prostor," řekl expert.

Památník Terezín je od 9. října z důvodu restriktivních opatření vlády proti šíření koronaviru uzavřen, což podle Rožka situaci personálu i policii ulehčuje. "Lehce rozeznáme jakoukoli podezřelou aktivitu v těchto časech," uvedl bezpečnostní expert. Uvedl, že si lidé rozmysleli i návštěvu židovského hřbitova. "V meziročním srovnání to máme jednodušší než léta předtím," dodal.

Obětí večerní střelby ve Vídni se stali dva muži a dvě ženy. Ve vídeňských nemocnicích je 17 zraněných, z toho šest má vážná zranění. Kritický, ale stabilizovaný je stav jednoho policisty.

Útok se stal ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Pozadí atentátu zůstává nejasné. Útočníkovu identitu policie zná, ale kvůli vyšetřování ji zatím nezveřejnila. Policie dále pracuje s verzí, že pachatelů mohlo být více.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) hranice Jihomoravský kraj Rakousko Česká republika koncentrační tábor Terezín

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 21 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 5 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 6 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 6 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 7 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

před 8 hodinami

Gaza

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli

Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.

před 9 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025)

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem

Slíbený „mírový průlom“ zůstal pouze rétorikou. Pondělní telefonát mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky a podle mnohých spíše podtrhl, jak daleko se svět nachází od skutečného ukončení války na Ukrajině.

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Západu došla trpělivost. Za brutální útoky v Pásmu Gazy chystá sankce na Izrael

Izrael čelí narůstajícímu mezinárodnímu tlaku kvůli nové ofenzivě v Pásmu Gazy, která si jen za posledních několik dní vyžádala stovky obětí. Lídři Velké Británie, Francie a Kanady varovali, že pokud izraelská armáda neukončí útoky a neumožní vstup humanitární pomoci, přistoupí jejich země ke „konkrétním opatřením“, včetně cílených sankcí.

před 10 hodinami

Konce sezóny se Lars Friis nedočkal. Kouč byl z pozice trenéra Sparty po prohře ve finále MOL Cupu odvolán

Po předešlých dvou sezónách, ve kterých se pražská Sparta po letech dočkali doublu, tedy dvou ligových titulů v řadě za sebou, se Pražané opět ocitli v téměř až bezvýchodné situaci. Po sezóně plné klopýtání přišel ještě větší kolaps v samotném závěru sezóny, tedy v té její nejdůležitější fázi, v nadstavbě. Doposud v ní Sparta pokaždé prohrála a to s Plzní, Jabloncem a Slavií. Když se k tomu přidala středeční prohra ve finále MOL Cupu s Olomoucí (1:3), nebylo už pro klubové vedení jiné východisko z čím dál zoufalejší situace než se rozloučit s trenérem Larsem Friisem.

Zdroj: David Holub

Další zprávy