Ústavní soud (ÚS) by mohl ulehčit situaci lidem, kteří prodali auto, ale nový majitel s nimi nespolupracuje na přepisu. Dosavadní vlastníci tak zůstávají zapsaní v registru silničních vozidel. Krajský soud v Plzni navrhl zrušit krátkou pasáž zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, která stanovuje některé podmínky přepisu. Návrh je dostupný na webu ÚS.
Konkrétně jde o povinnost předložit na silničním registru čerstvý protokol o evidenční kontrole vozidla a novou zelenou kartu. Pokud nový vlastník neposkytuje součinnost, znamená to pro toho dosavadního zásadní komplikaci.
"Dosavadnímu vlastníku silničního vozidla je tak znemožněno domáhat se zápisu změny vlastníka silničního vozidla tak, aby formální stav zápisu odpovídal stavu faktickému," stojí v návrhu plzeňského soudu.
Případ má kořeny v roce 2017, kdy muž jako dosavadní vlastník inicioval na plzeňském magistrátu řízení o zápisu změny majitele renaultu v centrálním registru silničních vozidel. Nový majitel s ním nespolupracoval. Muž neuspěl ani na magistrátu, ani s odvoláním ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje, a to právě kvůli tomu, že nedoložil protokol o evidenční kontrole a zelenou kartu.
Krajský soud v roce 2019 vyhověl mužově žalobě a zrušil rozhodnutí obou správních orgánů. Poté ale zasáhl Nejvyšší správní soud (NSS), který zaujal opačné stanovisko. NSS nesouhlasil se závěrem, že pokud byla práva k vozidlu prokazatelně převedena, je správní orgán povinen provést zápis změny bez ohledu na to, zda byl předložen protokol a zelená karta.
NSS připustil, že dosavadního vlastníka může zákonná podmínka dostat do problematické, až patové situace. Je ale především na něm, aby při převodu a ideálně ještě před ním jednal přiměřeně odpovědně a obezřetně, aby následně mohl splnit své zákonné povinnosti.
Podle krajského soudu je účelem zákona zajistit, aby v registru silničních vozidel byli skuteční a aktuální vlastníci. NSS ale zdůraznil další účel zákona - aby na silnicích jezdila pouze auta splňující předpisy a s uzavřenými pojištěním odpovědnosti. Pokud se však druhý z účelů upřednostní, povede to z "zamrznutí" zápisu, která neodpovídá skutečnosti, varuje krajský soud. Návrhem se bude u Ústavního soudu zabývat soudce Pavel Šámal.
Související

Další problém pro Feriho. Policie ho po zásahu Ústavního soudu znovu obvinila

Zemřela Eliška Wagnerová, jedna z významných osobností novodobých právních dějin
Ústavní soud ČR , řidiči , auto , zákony , život , Brno
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Pokus o zákaz chemických zbraní, který tak úplně nevyšel. Největší hrozbou jsou teroristé
před 2 hodinami

Bouřlivé počasí hrozí po několik dní, upozornili meteorologové
před 3 hodinami

Zemřela Loretta Switová, představitelka Šťabajzny v seriálu M.A.S.H.
před 4 hodinami

Tragédie československé expedice. Před 55 lety zahynuli horolezci v Peru
před 5 hodinami

Tragický požár na pražském Chodově. Jeden člověk nepřežil
před 7 hodinami

Letní počasí už klepe na dveře. Příští týden teploty téměř dosáhnou tropů
včera

Český fotbal si zvolil nového šéfa. Fouska po čtyřech letech nahrazuje Trunda
včera

Trump může dočasně zrušit azyl půl milionu migrantů
včera

Kanadu spalují rozsáhlé lesní požáry. Probíhá největší evakuace, jakou místní pamatují
včera

Novou ministryní spravedlnosti by mohla být Decroix. Babiš chce pád celé vlády
včera

Ukrajina se mírových rozhovorů s Ruskem v Istanbulu zúčastní, ale pod jednou podmínkou
včera

Ministr spravedlnosti Blažek rezignuje
včera

Může Afrika zaútočit na USA? Sahel se mění v ohnisko globálního teroru, varuje generál
včera

Oceány mění barvu. Vědci netuší, co se stane dál
včera

Sebevraždy ve světě: Jak si stojí Česko v porovnání s USA a Japonskem
včera

Trump nás konečně začíná chápat, pochvaluje si Kreml. Ukrajině zajistíme bezpečnostní záruky, reaguje EU
včera

Jak zvládá extrémní počasí nejžhavější město Evropy? Připravuje na další spalující léto i příliv turistů
včera

Past na zákazníky? Oneplay nelze jednoduše zrušit, varuje dTest
včera

Čtvrt století poté: Hledá se Nemo a příběh generace, která může všechno změnit
včera
EU má nový cíl pro boj s extrémním počasím. Jenže vůbec neví, jak ho dosáhnout
Evropská komise plánuje navrhnout nový klimatický cíl: do roku 2040 snížit emise skleníkových plynů o 90 % oproti úrovním z roku 1990. Cíl by měl být nejen ambiciózní, ale i realistický z hlediska politických možností. Jak uvedla místopředsedkyně Komise pro klima Teresa Ribera v rozhovoru pro Politico, klíčové bude najít cestu, jak tohoto cíle dosáhnout bez ohrožení jednoty Evropské unie.
Zdroj: Libor Novák