Za tragickou srážku vlaků u Českého Brodu mohly zdravotní problémy strojvůdce

Příčinou tragické srážky vlaků loni v červenci u Českého Brodu byly zdravotní problémy strojvedoucího Českých drah, které nebylo možné odhalit. Podle soudního lékaře strojvedoucího mohla postihnout náhlá srdeční příhoda. S odkazem na zprávu o výsledcích vyšetřování, kterou zveřejnila Drážní inspekce, to dnes napsal server Zdopravy.cz.

Osobní vlak při nehodě narazil do stojící poštovní soupravy, strojvedoucí zemřel a přes 30 lidí se zranilo.

"Jednání strojvedoucího vlaku při obsluze ovládacích prvků odpovídá obecně uváděným příznakům srdeční příhody, jakými mohou být například závratě, nevolnost, dušnost a v nejtěžších případech porucha vědomí, která může být příznakem srdeční zástavy," píše se ve zprávě. Podle posudku soudního lékaře bylo provedeno imunohistochemické vyšetření srdeční svaloviny. Lékař připustil, že nehodě mohla předcházet náhlá srdeční příhoda. Drážní inspekce při vyšetřování také zjistila, že z obdobné příčiny zemřel otec strojvedoucího.

K nehodě přispělo také to, že strojvedoucí před ní opakovaně rušil omezení rychlosti nastavené v systému automatického vedení vlaku, uvedla Drážní inspekce. "Toto chování strojvedoucích obecně bylo již v prosinci 2018 na jednání AŽD a Českých drah označeno jako zlozvyk," píše se v dokumentu. Tlačítko bdělosti strojvedoucí podle zprávy stiskl ještě šest sekund před srážkou. Pak už bez jeho reakce osobní vlak automaticky snížil rychlost na 66 kilometrů v hodině, při které se vlaky srazily. Ten samý strojvedoucí zabránil v červnu 2017 ve stanici Český Brod jiné srážce vlaků, upozornil server.

Čelo osobního vlaku bylo podle zprávy zcela zdemolované, ovládací pult strojvedoucího byl posunutý zhruba o dva metry dovnitř vozu až na sedadlo strojvedoucího a mezistěnu. Nehoda by dopadla ještě hůře, kdyby byl poštovní vlak zabrzděný, uvedla Drážní inspekce.

Při nehodě v polovině loňského července bylo zraněno 36 lidí a škoda dosáhla 45 milionů korun. Provoz na koridorové trati mezi Prahou a Kolínem byl zastavený zhruba 13 hodin, obnovoval se postupně. Nehoda zapadla do série tragických událostí na české železnici během června a července, která vyvolala diskusi o bezpečnosti na železnici.

Související

Srážka vlaků u Českého Brodu (14. 7. 2020)

Policie odložila případ předloňské tragické vlakové nehody u Českého Brodu

Policisté odložili případ předloňské srážky vlaků u Českého Brodu na Kolínsku, při níž zemřel strojvůdce a přes 30 lidí se zranilo. Ve věci nejde o podezření z trestného činu, uvedla dnes na webu policejní mluvčí Michaela Richterová. Osobní vlak předloni v červenci narazil do stojící poštovní soupravy, příčinou byly podle dřívějších informací zdravotní problémy strojvedoucího, které nebylo možné odhalit.
Karel Havlíček Komentář

Neřešte Havlíčka, když vstává brzy. Pokud se stane další malér, budík zadrnčí už ve čtyři

KOMENTÁŘ – Nic s nimi nepohne, vyvození osobní odpovědnosti za průšvihy je pro ně cizí. Proto dvojministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za hnutí ANO) ani na vteřinu nezauvažoval, že by rezignoval na resort dopravy poté, co železnici obchází strach, vyhasínají na ní lidské životy a cestující úpí bolestí. Během deseti dní se na dráze událo sedm nehod či mimořádných událostí, po níž vyšlo najevo, že bezpečnostní systém je zastaralý a nedostatečný. Premiéra Andreje Babiše vůbec nenapadlo udělat na dopravě rošádu a Havlíčka se samozřejmě zastal. Je to přece nejpracovitější ministr, který vstává už ve čtvrt na pět, tedy o půl hodiny dříve než samotný šéf vlády. A pokud se nedejbože stane další malér na dráze, superministr posune na svém budíku ručičku už na čtvrtou hodinu ranní a zajistí si tak další přízeň. Ve Strakově akademii totiž nejde o odbornost, zárukou uznání je časné vstávání.

Více souvisejících

srážka vlaků u Českého Brodu (14. 7. 2020) drážní inspekce Nehody vlaků

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy