Důchody 2023 a valorizace? Jurečka řekl, proč chce vláda snížení růstu penzí prosadit rychle a včas

Zachování současného způsobu valorizace důchodů by podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) znamenalo v příštích deseti letech celkové zatížení pro státní rozpočet zhruba 600 miliard korun povinných výdajů. Vládní návrh by toto zatížení snížil na zhruba 316 miliard korun, uvedl dnes ministr při nočním pokračování sněmovní schůze, která byla zahájena před 38 hodinami.

Ministr tak zdůvodňoval, proč chce vláda snížení růstu penzí prosadit ve zrychleném jednání a tedy včas. "To je ten charakter významné hospodářské škody," zdůvodňoval Jurečka oprávněnost schválení návrhu ve stavu legislativní nouze. Výdaje nejsou na příjmové straně kryty výběrem pojistného a stát by si na ně musel půjčit, dodal.

Opoziční poslanci ministrův výklad zpochybňovali formou dvouminutových poznámek, podobně jako minulou noc. Sněmovna se k řádné debatě dostala čtvrt hodiny po půlnoci po zhruba hodinové slovní přestřelce. Očekává se, že jednání bude opětovně kolem 02:00 přerušeno. Opoziční poslanci se znovu přeli s vládními zástupci o to, zda je vládní návrh o snížení červnové valorizace důchodů oprávněný a nutný.

Vládní novela je jediným bodem schůze, jejíž program poslanci schválili po zhruba 37 hodinách od zahájení zasedání. Samotné jednání bylo přerušeno pouze třikrát na přibližně sedm hodin. Poslanci nyní debatují o tom, zda jsou podmínky pro zkrácené projednání novely, jejíž schvalování blokuje opozice. Do diskuse bylo i po půlnoci podobně jako při úvodním potvrzování stavu legislativní nouze, o který požádala vláda, přihlášeno 65 poslanců.

Schválení programu předcházela zhruba sedmihodinová debata, v níž s obsáhlými projevy vystoupili lídři obou opozičních hnutí, Tomio Okamura (SPD) a Andrej Babiš (ANO). Bývalý premiér Babiš hovořil přes tři hodiny, šéf SPD na rozdíl od úterního sedmihodinového vystoupení pouze dvě a čtvrt hodiny. Netajil se tím, že je jeho cílem zabránit přijetí vládního návrhu. Stejnou ambici měl i Babiš, který podobně jako Okamura kritizoval kroky současného koaličního kabinetu.

Dolní komora teprve ve středu odpoledne hlasy koalice rozhodla o tom, že vládní předlohu bude projednávat ve stavu legislativní nouze. Rozhodla o tom přesto, že k tomu chtělo vystoupit ještě 66 opozičních poslanců včetně jejich lídrů. Zástupci koalice argumentovali tím, že zástupci opozice měli příležitost vystoupit během dvou desítek hodin jednání od úterního zahájení schůze. Opozice se chce i kvůli tomu obrátit na Ústavní soud, napadnout se chystá i samotnou novelu.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

Více souvisejících

důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy