Důchody budou tak, jak jsme řekli, ať o nich rozhodne soud, vzkazuje koalice opozici

Koalice postoj ke své navrhované novele s omezením červnové valorizace penzí nemění. Legislativní proces k jejímu přijetí chce dokončit. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud podle něj panují o normě pochybnosti, ať o nich rozhodne Ústavní soud. 

Opoziční hnutí ANO a SPD chtějí přijetí zákona se sníženým mimořádným červnovým přidáním blokovat. Podle nich je protiústavní, a to kvůli projednávání ve stavu legislativní nouze či kvůli retroaktivitě. Místopředseda ANO Karel Havlíček dnes po setkání se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem řekl, že podle jeho dojmu i budoucí hlava státu vnímá přijetí novely jako velké riziko.

"Já, vláda i koalice chceme dokončit legislativní proces u tohoto návrhu. Musíme si uvědomit - a to někteří nechápou, že v okamžiku, kdy se valorizace uskuteční podle tohoto valorizačního vzorce, tak dopady nejsou jen na letošní rozpočet. Ale v příštích deseti letech jsou to dopady v objemu více než 600 miliard korun, které prostě nemáme kryty příjmy na důchodovém pojištění. Proto peníze, které se budou muset vzít, jsou obecně ze státního rozpočtu. Řekněme si na rovinu: budeme si muset půjčit," uvedl ministr.

Penze se mají kvůli inflaci mimořádně valorizovat od června. Podle podkladů k návrhu by se podle nynějších pravidel zásluhový procentní díl důchodu zvedl o 11,5 procenta, průměrný starobní důchod by rostl o 1770 korun. Vláda navrhuje jednorázově přidání omezit a navýšit zásluhový díl o 2,3 procenta a k tomu o 400 korun, průměrný starobní důchod by se navýšil o 760 korun. Zadlužení by se zbrzdilo o 19 miliard korun. Místo 34,4 miliardy na dluh navíc by se vyplatilo 15,4 miliardy Kč.

Opozice chce ve Sněmovně prosazení změn bránit obstrukcemi. Koalice má většinu v dolní komoře i v Senátu. Poté dostane normu k podpisu prezident. Své argumenty Petru Pavlovi před pár dny představil Jurečka, dnes politici ANO. Podle Havlíčka by "byla blamáž", kdyby novelu odmítl Ústavní soud. "Chápu, že jsou tu jiné názory opozice. Lidsky i politicky jim rozumím. Pokud jsou tady pochybnosti, ať o nich ve finále rozhodne Ústavní soud. Když se jako politici přeme, co je a co není ústavní, tak to jsou naše subjektivní názory, ale toto jedině dokáže rozsoudit Ústavní soud," řekl Jurečka.

Podle zástupců ANO by měla vláda novelu stáhnout a měla by začít s opozicí vyjednávat o změnách valorizace, které by platily od ledna. Mezi návrhy je například návrat k dřívějšímu pomalejšímu navyšování důchodů. "Nejde už žádným opatřením - ani úpravou valorizačního schématu do budoucna - cokoliv ušetřit. Je to prostě trvalý výdaj, který se bude valorizovat. To v té diskusi někteří úplně nevidí," dodal ministr práce.

Norma s omezením mimořádné červnové valorizace by po případném schválení měla patřit mezi první zákony, o nichž nový prezident rozhodne. Zákon začne platit s podpisem, ale i bez podpisu hlavy státu. Pavel může normu také vetovat a vrátit poslancům, přijmout by se pak nestihla.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

Více souvisejících

důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy