Exnáměstek Šiska potřetí u soudu: Zakázka na výplatu dávek byla dle zákona, hájí se

Praha - Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška dnes u soudu odmítl vinu i ve třetí kauze spojené s jeho působením na ministerstvu. V souvislosti se zadáním zakázky na výplatu sociálních dávek firmě Fujitsu Technology podle svého vyjádření postupoval podle zákona. Za zneužití pravomoci, sjednání výhody a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí Šiškovi až 12 let vězení. Ministerstvo práce požaduje náhradu škody ve výši 529 milionů korun, dalších 1,1 milionu žádá vnitro.

Protikorupční policie v případu původně obvinila deset lidí včetně jednatelů několika IT firem z toho, že se nelegálně dohodli na rozdělení trhu s výplatou dávek. Před soudem však nakonec stanuli jen dva ze stíhaných: Šiška a Miroslav Duda, někdejší ředitel odboru rozvoje projektů ministerstva vnitra.

"Necítím se být vinen v žádném z bodů obžaloby. (...) Mým hlavním úkolem na ministerstvu bylo realizovat reformu sociálního systému, která byla v programu vlády - tedy zavést nové systémy výplaty dávek. Bylo nutné zcela změnit provozní systémy," popsal Šiška senátu pražského městského soudu, proč určil, že ministerstvo práce přejde od ledna 2012 na nový koncept řešení pro výplatu sociálních dávek, kterou do té doby zajišťovala firma OKsystem.

Státní zástupce Zdeněk Matula poukázal na to, že Šiška postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. "Namísto toho, aby dodavatele nového informačního systému (...) nechal vybrat v otevřené soutěži, v jejímž rámci by si ministerstvo vybralo nejvhodnější nabídku, rozhodl, že tato nadlimitní veřejná zakázka bude bez výběrového řízení zadána společnosti Fujitsu Technology Solutions s.r.o.," uvedl při čtení obžaloby.

Šiška se údajně rozhodl, že ministerstvo přistoupí k rámcové smlouvě na poskytování licencí produktů společnosti Microsoft, kterou s Fujitsu uzavřelo v roce 2008 ministerstvo vnitra, a že bude předstírat, že od Fujitsu odebírá licence k těmto produktům. Skutečným důvodem přistoupení ke smlouvě přitom byl nákup služeb souvisejících s novým konceptem výplaty dávek. "Na poradách padlo, proč nevyužijeme Microsoft, když ty produkty mají, a já jsem se toho nápadu chytil," popsal Šiška. Podle něj byl Microsoft architektem celého řešení, a není tedy pravda, co tvrdí obžaloba.

Prováděcí smlouvu k rámcové smlouvě Šiška podle obžaloby podepsal v červnu 2011 bez toho, že by návrh prošel standardním schvalovacím řízením. Muž to odmítá. "Co se týče procesu schvalování podpisů smluv, vždy jsem postupoval podle zákona a vnitřních předpisů ministerstva," řekl.

Kontrakt nabyl účinnosti, když pod něj připojil podpis Duda. "Prováděcí smlouvu jsem podepsal po řádném prostudování," uvedl dnes. Dokumentu se věnoval obzvlášť důkladně, protože Fujitsu mu jej poslala s předtištěným datem podpisu, což ho rozčílilo, řekl. Dodnes je přesvědčen, že smlouva i její dodatky byly podřaditelné pod rámcovou smlouvu. "Na svém jednání neshledávám žádné pochybení. Nebyl v něm žádný úmysl poškodit stát a zadat zakázku společnosti Fujitsu. Pro takové své jednání neshledávám motiv," podotkl. Poukázal i na to, že referenti mu ke všem šesti dodatkům předložili doporučující stanovisko.

Fujitsu následně dodávku služeb zajistila od firmy Vítkovice IT Solutions, a to o několik set milionů levněji, než byla cena dojednaná ve smlouvě. "Smlouvu se společností Vítkovice jsem viděl, až když se objevila ve spise," zdůraznil exnáměstek Šiška.

Obžaloba upozorňuje, že Šiška zneužil pravomoc obdobně jako v kauze, kde je obžalován ze snahy nezákonně zajistit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Ohledně IBM však pražský městský soud Šišku nepravomocně zprostil viny s tím, že náměstkovy skutky nebyly trestným činem. Šiška zatím nebyl pravomocně odsouzen ani v první ze svých kauz, která se týká údajného vydírání jednatele firmy OKsystem.

Související

soudy

Bývalý Drábkův náměstek Šiška podal dvě ústavní stížnosti

Bývalý první náměstek na ministerstvu práce Vladimír Šiška podal ústavní stížnosti ve dvou trestních kauzách. Kvůli kontroverzním IT zakázkám si vyslechl trest čtyři roky vězení. Justice jej uznala vinným také z vydírání firmy OKsystem, ale další trest neuložila.

Více souvisejících

Vladimír Šiška (Drábkův náměstek na MPSV) Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy