Předčasné důchody jen pro hlubinné horníky, říká Zeman. Varuje před otevíráním Pandořiny skříňky

Praha - O šest let dříve do důchodu by podle prezidenta Miloše Zemana měli odcházet jen horníci hlubinných dolů. Rozšíření na další horníky by bylo otevíráním Pandořiny skříňky.

Zeman to řekl při dnešním setkání se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN).

Zákon, podle nějž horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech, podepsal Zeman minulý měsíc. Dnes zopakoval, že takovou změnu podporuje. "Chtěl bych vám také říci, že se domnívám, že by se to zdaleka nemělo týkat jenom OKD, i když v případě OKD to bude drtivá většina případů," řekl dnes na Hradě prezident. Poznamenal, že zná také případ hlubinného uranového dolu a dolu na hnědé uhlí, kterých by se zákon měl týkat.

"Na druhou stranu stejně poctivě říkám, že tím by to mělo skončit. Protože jinak bychom otevírali Pandořinu skříňku. Pak by to chtěli i horníci v povrchových dolech, pak by to chtěli pracovníci v hutích a na to už státní rozpočet nemá peníze," řekl.

Horničtí odboroví předáci Zemanovi za přijetí a za podporu poděkovali. "Hlavně děkuji, že jste podporoval prolomení limitů, to se nám bohužel zatím nepodařilo," řekl předseda OS PHGN Jan Sábel. Zeman k tomu poznamenal, že se to nepodařilo "zatím".

Po skončení schůzky Sábel řekl, že je Zeman "docela tvrdě zkritizoval" za malou důraznost a za to, že nepodali trestní oznámení na Zdeňka Bakalu, který do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele černouhelné firmy OKD. Sábel se brání, že jednali s podnikateli, kteří na Bakalu "pravděpodobně" trestní oznámení podali. "My víme, že to trestní oznámení podáno bylo, byli jsme informováni ještě dříve, než bylo podáno od podnikatele, který to trestní oznámení údajně podal," řekl Sábel.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman důchody Horníci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy