Důchody nebudou? Nemá smysl lhát, systém nevydrží, varuje expertka

Praha - ČSSD nově navrhuje zvýšení starobních důchodů od roku 2018 v průměru alespoň o 500 korun tak, aby částka odrážela růst cen a vývoj mezd. Podle opozice ale nemá cenu lidem lhát, že důchody budou, protože si spořili do průběžného systému. Aktuálně nastavený systém je totiž dlouhodobě neudržitelný, protože dávno nestačí platit všechny důchody.

ČSSD na začátku vlády prosadila obnovení valorizace penzí podle inflace a obnovila slevu na dani pro pracující důchodce. V roce 2016 zajistila jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun a od ledna 2017 zvýšila penze v průměru o 307 korun.

Podle sociální demokracie se nyní ekonomice daří a je na čase opět seniorům zvýšit penze. Navrhuje proto změnu valorizačního mechanismu důchodů tak, aby důchody rostly podle 50% růstu mezd a také podle speciální důchodcovské inflace. To by umožnilo zvýšit penze v roce 2018 v průměru alespoň o 500 korun. 

"Jednoznačným cílem je zajištění lepší životní úrovně všech důchodců, kterým by k důchodu od 1. ledna příštího roku přibylo minimálně 500 korun v průměru. Ministerstvo práce a sociálních věcí tento pozměňovací návrh podpořilo a je důležité říci, že návrh je také v souladu se závěry Odborné komise pro důchodovou reformu, na jejíž práci se podílejí zástupci všech politických stran ve Sněmovně," uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Budoucí generace by měly být v pozoru

Podle expertky na sociální oblast ODS Lenky Kohoutové je zvyšování důchodů potřeba, protože penze jsou nízké. ČSSD se ale podle ní v systému důchodů chová jak slon v porcelánu. "Nepřišli s žádným návrhem, kde na důchody přesně brát, nepřišli s jasným návrhem, jak udržet důchodový systém do budoucna," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Problémy se podle ní neukáží dnes ani příští rok, budoucí generace důchodců by ale měla být velmi ostražitá, protože není jasné, jak a v jaké výši se důchodový systém udrží. "Nemá smysl lidem lhát, že důchody budou, protože si spořili do průběžného systému," dodala.

Podle Kohoutové tento systém dávno nestačí platit všechny důchody. "Musíme přijít s návrhem, nad kterým se dokážeme shodnout, a to bez ohledu na politické strany. Nicméně tato vláda změnu v systému důchodů založila pouze na zrušení druhého důchodového pilíře a nepřichází s tím, jak celý systém udržet a důchody zvýšit bez toho, že se budeme bát co bude za pět až deset let," vysvětluje pro EuroZprávy.cz expertka.

Kohoutová dále uvedla, že jakékoliv diskuze v rámci důchodové komise se točily pouze kolem přidávání, respektive zvyšování penzí. Komise už ale nadále prý neřešila dlouhodobé udržení systému, tedy "rozhlédnutí se, kde na to vezmu."

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

důchody důchodci, senioři ČSSD ODS Lenka Kohoutová

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy