"Sick days" nebudou. Zákon smeten ze stolu

Praha – Plán s celoplošným zavedením tzv. sick days, neboli indispozičního volna, se zadrhl. Podle původních předpokladů mohlo zavedení pěti dní placeného zdravotního volna platit už od polovina letošního roku. Nyní se zdá, že problematiku budou zřejmě řešit budoucí vlády. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) pro EuroZprávy.cz uvedlo, že v současné době se právní úprava tohoto institutu vůbec neřeší.

V současnosti je  instrument tzv. sick days využívám mnoha firmami na dobrovolné bázi. Každý zaměstnavatel si tak o možnosti pro zaměstnance vzít si placené volno z důvodu nemoci rozhoduje sám. Podle připravovaného návrhu zákona z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), by však indispoziční volno mělo být dostupné pro všechny zaměstnance bez rozdílu. Plán počítal s pěti dny v roce, kdy si zaměstnanec kvůli nevolnosti může vzít volno. Zaměstnavatel by už pak zpětně nepožadoval potvrzení o nemoci od lékaře. 

Ministryně se na podzim loňského roku nechala slyšet, že "sick days" jsou jakýmsi kompromisem - měly by nahradit zrušení placených prvních třech dnů nemocenské. Tehdy se předpokládalo, že návrh zákona je téměř dokončen a mohl by platit od letošního července.

Situace je však zcela odlišná. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), v jehož čele je Marksová, se žádný zákon nechystá. "K problematice tzv. sick days můžeme uvést pouze to, že v současné době se nepřipravuje žádná právní úprava tohoto institutu," uvedlo pro EuroZprávy.cz. Ministerstvo zmínilo, že institut funguje pouze jako určitý benefit pro některé zaměstnance. 

"Určitým problémem tohoto institutu je, že jej není možno jednoznačně podřadit pod překážky v práci, neboť jejich režim podle zákoníku práce vyžaduje, aby byl schopen zaměstnanec překážku v práci zaměstnavateli doložit, což v daném případě není možné," uvedl vedoucí tiskového oddělení ministerstva Petr Sulek.

Překážky v práci jsou podle zákoníku práce ty skutečnosti, které brání zaměstnanci ve výkonu práce. Zákoník práce upravuje případy, kdy zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, případy, při kterých vzniká z vymezených důvodů zaměstnanci nárok na pracovní volno. Zpravidla je s nárokem na pracovní volno spojen nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.Podle zákoníku nejsou překážkami v práci např. dovolená na zotavenou, která by mohla odpovídat konceptu sick days, přestávky v práci či náhradní volno za práci přesčas.

Obhájci konceptu sick days viděli hlavní výhodu v tom, že pokud by si například nachlazení zaměstnanci mohli vzít placené volno, sníží se riziko, že by nakazili zbytek zaměstnaneckého kolektivu. I z toho důvodu sick days v současnosti v mnoha společnostech funguje. Podle odhadů nabízí sick days až třetina velkých společností v rozmezí 3 a 5 dnů. Využívat pěti volných dnů mohou už nyní zaměstnanci ve výkonu státní služby, týká se to zhruba 70 tisíc státních zaměstnanců. 

Související

Michaela Marksová /ČSSD/, exministryně práce a sociálních věcí

Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí

Politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničních věcí bude od 15. června bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Marksová by se měla zabývat podporou krajanů, rozvojovou či humanitární pomocí, podporou české vědy a výzkumu ve světě i podporou žen v diplomacii.

Více souvisejících

Michaela Marksová-Tominová nemocenská Ministerstvo práce a soc. věcí ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy