Důchodci, máte se na co těšit. Máte mít mnohem víc peněz, vláda je ale projedla

Od ledna letošního roku dostali všichni Češi, kteří pobírají nějakou formu důchodu, více peněz. O tisíc korun si přilepší lidé nad 85 let a více dostanou i také důchodci s malou penzí. Podle politiků to ale nestačí a měli by mít senioři ještě více, peníze ale nejsou, a údajně kvůli vládě.

Senátor Tomáš Goláň tvrdí, že rezervu na důchody, až nastane krize, seniorům letos projedla vláda. "Vládní koalice totiž schválila zákon, který rozpustil z Fondu privatizace (dříve Fond národního majetku) do státního rozpočtu rezervu ve výši cca 30 mld. Kč. Na tuto rezervu, která sloužila především na krytí schodku salda důchodového pojištění, nesáhly vlády ani v roce 2009, tedy v době největší krize!" tvrdí.

Dodává, že se tento fond ročně doplňoval z dividend státních podniků jako je ČEZ, Čepro a další, a z pronájmu státního majetku, takže rezerva se nezmenšovala. Jenže byla kromě krytí schodku důchodového pojištění určena i na krytí škod z dob socialismu, jako jsou ekologické zátěže, prohrané spory, apod. a na další minoritní účely jako průmyslové zóny, fond kulturního dědictví, a dále.

"Tento krok vláda zdůvodnila tím, že již druhým rokem je saldo důchodového pojištění v přebytku, takže rezervu není zapotřebí. Pokud bude v budoucnu potřeba krýt některé z výdajů, vláda prý na ně přesune peníze z rozpočtu. Logika, kterou poslanci asi nepochopili. Až brzy nastane krize a nebude v rozpočtu na důchody, tak vláda přesune peníze z rozpočtu do rezervy z jiných kapitol a pak z této rezervy vyplatí důchody? Takže ubereme školství, dopravě, zdravotnictví, protože rezerva už nebude," varuje senátor.

Senát ale tento zákon smetl ze stolu, podle senátora proto, že nechce hazardovat s důchody našich seniorů jenom proto, aby si vláda vylepšila svou bilanci rozpočtu a jednohlasně tento zákon zamítl. Sněmovna ale veto přehlasovala 103 hlasy. "V době krize budou tedy důchody financovány z jiných rozpočtových kapitol, což doposud nebylo zapotřebí," dodal senátor.

Důchodci dostávají neprávem méně peněz, tvrdí Piráti

Na problematiku nízkých penzí upozornili i Piráti. Poslanec Mikuláš Ferjenčík podával návrh na zrušení části zákona k Ústavnímu soudu ve věci valorizace důchodů, která je podle něho a příslušné skupiny poslanců v rozporu s ústavou.

Ferjenčík poukazuje na skutečnost, že lidé v důchodu, kteří pracovali stejně dlouho a odvedli do systému stejně peněz, důsledkem systému vyplácení peněz a odložené valorizace nedostávají od státu stejný objem financí. Piráti, které svými podpisy pod stížnost podpořili poslanci KDU-ČSL a SPD, usilují o odstranění této "nespravedlnosti".

"Současný systém funguje tak, že důchody se vyplácejí v termínu, který si člověk vylosuje, a to od 2. do 24. dne v měsíci. Když dochází k valorizaci, tak navýšení se vztahuje k termínu výplaty místo toho, aby se vztahovalo například k prvnímu lednu," vysvětluje Ferjenčík

"Lidé, kterým se vyplácí důchod na konci ledna dostávají méně peněz než ti, kterým se vyplácí na začátku ledna. V tuto chvíli člověk, který dostane důchod 2. ledna, obdrží celých 500 kč a ten kdo 24. ledna, tak má pouze poměrnou část za 6 dnů a zbytek se mu nikdy nedoplatí. To je podle mě skutečně absurdní a je potřeba, aby byl systém spravedlivý," dodal.

Piráti napadají rozpor s principem rovnosti občanů se zákonem. Návrh na zrušení části zákona podaného na Ústavní soud upřednostnili před poslaneckou novelou zejména proto, aby lidé, kteří kvůli nastavenému systému přišli o peníze, neztratili možnost se bránit.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 
Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Více souvisejících

důchodci, senioři Česká pirátská strana Tomáš Goláň (senátor)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy