Ostrá diskuze o důchodech: My tu za 50 let nebudeme, ale mladí spláčou nad výdělkem!

Mezi lidmi panují obavy, že se jim s nástupem do důchodu výrazně sníží životní úroveň. Jenom s průměrným důchodem 13 250 korun, na nějž ale více než polovina seniorů nedosáhne, není jednoduché vyjít. Odpověď na otázku, jak si máme lépe spořit na důchod se ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, snažili Ivan Pilný, exministr financí (ANO), Roman Sklenák, člen Výboru pro sociální politiku (ČSSD) a poslanec, Pavel Kohout, ekonom, Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů, Radka Johnová, nastávající důchodkyně a Josef Kosík, důchodce.

Moderátorka Jílková se zeptala Johnové, jak se těší na nástup do důchodu, a proč se domnívá, že se stát chová hůř, než Jánošík. Ta jí odpověděla, že Jánošík bral jenom bohatým, kdežto stát okrádá prakticky každého. "Když si vezmete, že se vypočítává důchod do základní částky výdělku 14 tisíc a něco se započítává 100 % a nad tuto částku jenom 26 %, tak to je redukce na jednu čtvrtinu prakticky, a to je částka, která odpovídá minimální mzdě, nejméně kvalifikované práce. Takže fakticky stát nepoškozuje jenom ty, kteří vydělávají minimální mzdu," zlobila se Johnová.

Poslanec Sklenák řekl, že solidarita a zásluhovost musejí být vybalancovány, což koneckonců požaduje dokonce i Listina základních práv a svobod. Ústavní soud se touto problematikou už zabýval a zasáhl. Jílková jej přerušila a pokusila se znovu vrátit do diskuze solidaritu, na což jí bylo odpovězeno, že tento princip být uplatňován musí, protože jinak by velká část důchodců zůstala v chudobě. Johnová nesouhlasila a trvala na svém, že důchodový systém podporuje nejvíc ty, kteří vydělávají minimální mzdu, což je ale minorita. Rozhodně se nejedná o solidaritu bohatých s chudými. 

Jílková vysvětlila, že máme snad nejvíc rovnostářské důchody, a že lidé pracující za průměrnou mzdu a více bývají mnohdy šokovaní. "Pokud jste zmínila Evropu, tak já bych v první řadě tady uvedl srovnání, kolik vydáváme z HDP na důchody. U nás je to něco mezi 7-8 %, průměr v Evropě je přes 10 a jsou státy, které dávají 12, 13 i více, takže až budeme vydávat takový objem, tak můžeme posílit zásluhovost. Ale skutečně já si myslím, že stát nemůže se chovat tak, že lidem, kteří celý život pracovali, dá nějakou almužnu," řekl Sklenák.

Exministr Pilný reagoval, že abychom mohli zvyšovat proporci státního rozpočtu, tak na to musíme mít, což sociální demokracie často opomíjí. Bylo také řečeno, že bychom měli změnit nejen důchodový, ale i daňový systém. Jílková se snažila dát do diskuze znovu rovnostářství důchodů. Pilný konstatoval, že se v tomto směru nikdy nelze dopracovat k úplné spravedlnosti. Johnová by viděla řešení v podobě základní sociální daně, která by garantovala minimální příjem. Lidé by se měli komerčně pojistit. Sklenák řekl, že důchodové pojištění je založené na tom, že pracující dnes živí důchodce.

Dobrovolné penzijní připojištění: Znehodnocená investice? Jsou výhodné spořící účty?

Ekonom Kohout konstatoval, že státy, které vydávají více na důchody, což jsou Francie a Itálie, jsou zadlužené, až po uši, což by nebylo v našem zájmu. Důchodce Kosík řekl, že je se svým důchodem spokojený, a že si nestěžuje. Co se týče Pilného a jeho penzijního připojištění, tak tam Kosík nevidí jistotu, že se naspořené peníze neznehodnotí. Pilný vysvětlil, že možností, jak spořit je několik, a že některé z nich stát podporuje - například stavební spoření a dobrovolné penzijní připojištění. Samozřejmě platí zásada, že čím větší výnos, tím vyšší riziko.

Předseda Dufek ale řekl, že ten, kdo vydělává, jsou hlavně banky a penzijní fondy, protože i když je dnes minimální zúročení peněz na úrovni 3 %, tak ani to se nedostane ke klientům, protože finanční instituce to odvedou nejprve samy sobě, a teprve až pak něco naspoří. Dále si Dufek také postěžoval, že vklady na bankovních účtech jsou pojištěné, ale penzijní připojištění nikoliv. Sám si spořil na důchod už za minulého režimu, kdy nikdo nic takového neřešil, a dokonce investoval i do akcií OKD, na nichž prodělal. Vložil 190 tisíc a zůstalo mu pouhých 154 korun.

Za 50 let tady nebudeme a mladí spláčou na výdělkem! Nízké úroky na bankovních účtech

Kohout připomněl, že se mají investovat do dobře diverzifikovaných fondů, a ne vše soustředit do jedné akcie. Také bylo vysvětleno, že se na důchody nemá spořit, nýbrž spekulovat. Nejnevhodnější je to, co je pouze úročené, tedy vklady na spořících a termínovaných účtech, protože to neodpovídá inflaci. Peníze má smysl dávat do akciových fondů a do nemovitostí. Dufek poukázal také na to, že se peníze, které měly být vynaloženy na důchodovou reformu, použily na pofidérní ekologické projekty. "Bez důchodový reformy se to prostě nedá udělat," zlobil se Dufek.

Sklenák reagoval na slova o investicích do nemovitostí a vysvětlil, že 28 % domácností nemá naspořenou rezervu ani 10 tisíc korun, a žijí od výplaty k výplatě. "Těmto lidem říkejme, ať si kupují nemovitostí," řekl Sklenák. Diskutovat se začalo o nízkých úrocích na bankovních účtech navzdory tomu, že Česká národní banka zvýšila úrokové sazby. Pilný říkal, že to není pravda, a že některé banky nabízejí i 3 %. Jílková mu do toho skočila a vysvětlila, že některé banky je ale časově omezují. Kosík si postěžoval na nerovnováhu mezi úrokovými sazbami v případě vkladů a úvěrů. 1 % u spořícího účtu je hodně a 8 % u půjček je málo?! "To jsem asi blbej!," rozohnil se Kosík

Měla by být zavedená sektorová daň? 

Kohout vysvětlil, že je na vině nadbytek peněz v oběhu, a že za vše může měnová politika nejen České národní banky, ale i Evropské centrální banky. Vysokoškolák z publika řekl, že se podle jeho názoru řeší důsledek a ne příčina. Možná, že kdyby například poslanec Sklenák, který je za ČSSD, nepodpořil zbytečné výdaje, včetně obědů zdarma a jízdy vlakem za nehorázně nízké ceny, tak by lidé mohli mít víc peněz, a nemuseli být závislí na státu. Lépe řečeno kdyby se všechny tyto výdaje přerozdělily rodinám, tak ty by se samy mohly rozhodnout, co s nimi. Sklenák se obhájil tím, že je potřeba podporovat rodiny, protože máme porodnost pouhých 1,7 dítěte na matku.

Jiný mladý pán z publika by viděl řešení v zavedení sektorové daně, tedy ve zdanění bank, nikoliv v braní peněz potřebným. Pilný připomněl, že obědy zdarma a nízké žákovské jízdné mají i děti z bohatých rodin. Sklenák to obhájil uplatňováním slev na dani i u poplatníků s vysokými příjmy. Do diskuze se vrátilo zavedení sektorové daně. Podle Pilného bychom to mohli odnést na výši bankovních poplatků. Už dnes banky platí dvojí daň, a to ze zisku a dividend. Jsou ale zřetelné snahy o nižší daňovou zátěž.

Proč nevydělávají penzijní fondy?

Jílková přesunula diskuzi k tématu nízké výdělečnosti penzijních fondů. Kohout řekl, že jsou z více, než 90 % zainvestovány do českých státních dluhopisů, které jsou nevýnosné, špatně úročené a nedosáhnou na inflaci. Taktéž bylo vysvětleno, že jsou penzijní společnosti vázány různými předpisy, včetně povinnosti investice do dluhopisů zem OECD. Řešení by Kohout viděl v podobě švédského modelu, kdy si klient vybere, jakým způsobem chce investovat.

Sklenák řekl, že průměrný vklad do penzijního připojištění je 700,-Kč, a že penzijní fondy tím pádem neplní svůj účel (částka, kterou tam ti lidé mají, činí většinou 80 tisíc, což na zbytek života nestačí), ačkoliv stát na podporách vyplácí 7 miliard. Pilný ale konstatoval, že státní podpora pak přijde těm seniorům, kteří si spoří, což je jedině dobře. Jílková předala mikrofon pánovi z publika, podle něhož by si každý člověk měl najít kvalitního investičního poradce, což je koneckonců i jeho profese. Sám by lidem nedoporučovat dávat peníze do penzijních fondů, s čímž nesouhlasil Pilný. Bylo také zdůrazněno, že by si lidé měli umět vybrat kvalitního finančního poradce.

Máme se spoléhat na stát? 

Pilný by apeloval víc na zdravý rozum, než na poradce. Podle jeho názoru by lidé měli více investovat konzervativních fondů a vše dělat takříkajíc s rozvahou. Pán z publika řekl, že se v zahraničí neosvědčil druhý pilíř důchodového spoření, protože na Slovensku mají ti, kteří do něj vstoupili, o 6 % menší důchod než ti, kteří tak neučinili. V Polsku je ten rozdíl dokonce 10 %. Podle jeho názoru je nejlepší investicí volba rozumných politiků, protože nic jiného se neosvědčilo. Johnová ale ve stát nevěří, protože všem přidává, což ale vede k tomu, že se máme všichni stejně, protože podnikatelé pak zvedají ceny. 

Jílková varovala, že po roce 2030, kdy do důchodu půjdou Husákovy děti, tedy nejpočetnější generace hrozí, že se zdvojnásobí počet seniorů ohrožených chudobou. Následovala hádka o důchodové reformě a druhém pilíři. Valda z publika řekl, že věří v průběžný systém, který funguje od dob Bismarcka, a že nevidí důvod, proč by jednou neměly být důchody. Bylo ještě také připomenuto, že by lidé měli investovat do vzdělání a v neposlední řadě také do dětí. Kosík vysvětlil, že ale ani na děti se nelze plně spoléhat. Sám má problémy s dcerou.

Diskuze se chýlila ke konci a prostor ještě získal pán z publika, podle něhož se zatím stále ještě můžeme spoléhat na státní důchod a průběžný systém, protože nemůže zkrachovat. Sám by ale byl radši, kdyby byli víc podporováni ti, kteří mají děti, a kteří pracují. Rovnostářství je demotivující a měla by být větší zásluhovost. Pak dostala mikrofon ještě také paní, která podotkla, že si s manželem spořili na důchod, a že kvůli nepodepsání pozůstalostní penze ze strany manžela přišla o 200 tisíc. Jílková oznámila konec debaty a téma příštího týdne, jímž bude nadměrná spotřeba alkoholických nápojů. 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo důchody důchodová reforma důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy