Mizerné důchody v Česku. Zjistili jsme, proč senioři dostávají tak málo

Důchodová politika je v Česku velmi ožehavým tématem. Přestože výše starobního důchodu není nijak závratná, jedná se o jednoznačně největší výdajovou položku státního rozpočtu. Sociální pojištění zaměstnanců je největší srážkou z platu, kolik odteče z platu na penze a proč důchodci přesto dostávají tak málo?

Přestože asi drtivá většina důchodců by si dokázala představit mnohem větší důchod, osciluje dnešní varianta na maximu možného. Starobní důchody stojí státní rozpočet přes 380 mld. korun, což je pro mnohé asi jen těžko představitelná suma. Pro srovnání celý rozpočet českého státu byl v roce 2018 1, 4 biliónu korun, což je bezprecedentní rekord způsobený takřka plnou zaměstnaností obyvatelstva. Přestože se příjmy státu zvedly o 130 mld. skončil stát jen v mírném přebytku asi 3 mld. Provozovat stát je prostě nákladná záležitost. Podstatnou část nových státních příjmu spolykalo právě navyšování penzí.

Co znamenají astronomické částky pro běžného člověka? Především, že musí odvádět peníze z platu na sociální pojištění. Právě sociální pojištění je největší srážkovou položkou nikoliv "daně". V modelovém případě, kdy zaměstnanec popírá hrubou mzdu 30 000 Kč, odejde do státního rozpočtu 9 450 Kč na sociální (důchodové) pojištění. Zatímco daň z příjmu bude dělat u bezdětného plátce jen 3960 Kč. Z výplaty pak ještě odejde 4050 Kč na zdravotní pojištění. Výsledkem je cena za měsíc takovéto práce 40 200 Kč (superhrubá mzda) a výsledek v peněžence je 22 740 Kč.

Ekonomové varují, že takto vysoká zátěž je demotivační jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, jelikož musí zaplatit takřka dvojnásobnou sumu peněz, než u zaměstnance skončí jako jeho platové navýšení. Odvody z platů patří v Česku k nejvyšším v Evropě, ovšem důchody nikoliv.

Pokud by se odvody snížily, lidem by zůstalo více peněz v peněženkách, jenže by nebylo ani na důchody v současné výši, kdy se průměr pohybuje kolem 13 tisíc měsíčně. I přes všechna doporučení politiků a odborníků nikde není psáno, že pokud by se odvody z platů snížily, tak by si lidé začali více spořit na penze. Snižovat penze žádná politická strana nehodlá. Jinými slovy se sice všude hovoří o potřebě změn v důchodovém systému, ale celý problém se točí v začarovaném kruhu., tj. reálně nikdo nic nezmění.

To si myslí i ekonom dlouhodobě zabývající se důchody Vladimír Pikora. "Myslím, že už nikdy žádná reforma nebude, protože nebude nikdy populární a politici se jí budou bát. Kalousek a spol. měli šanci udělat dobrou reformu, ale svou šanci promrhali. Politikům už veřejnost nevěří," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Budoucnost přináší řadu otázníků. Prodlužující se doba dožití oproti klesající porodnosti nevzbuzuje přílišný optimismus, že i vysoké odvody zvládnou zabezpečit alespoň nízké důchody. K žádné zásadní změně však nyní nedojde a ve vzdálené budoucnosti už bude pozdě. Jaký bude výsledek? Co se týče velikosti důchodů a odvodů k žádným turbulencím nedojde, ovšem penze budou z rozpočtu ukrajovat více a více peněz, a ty nepůjdou jinam. Tudíž o pokles penzí se dnešní pracující nemusí bát tolik, jako o pokles kvality ostatních státních služeb tj. školství, zdravotnictví, dopravní infrastruktury, atd. 

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

důchody mzdy / platy důchodová reforma rozpočet důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy