Srovnání penzí žen a mužů? Důchodová komise bude o návrzích jednat v pátek

Možnostmi dorovnání nižších penzí žen do penzí mužů by se měla v pátek zabývat nová komise pro spravedlivé důchody. Ministerstvo práce jí předložilo pět variant řešení ve státním důchodovém systému a dvě mimo něj. Resortní právníci ale už předem upozornili na to, že pokud by se navrhované kroky týkaly jen žen, narušily by se zřejmě zásady rovnosti a úpravy by se pravděpodobně musely záhy zas zrušit. Úplné srovnání rozdílu v penzích žen a mužů by si navíc vyžádalo ročně 32 miliard navíc.

Komise, kterou tvoří 44 poslanců, senátorů, zástupců ministerstev, akademiků a členů seniorských či ženských organizací, se v pátek sejde podruhé. Tým má probírat první ze svých čtyř úkolů, a to řešení problému nižších penzí žen. Seniorky mají v průměru skoro o pětinu menší důchod než senioři. Muži na konci loňska dostávali podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) v průměru 13.683 korun, ženy 11.281 korun.

Důchod se skládá ze dvou dílů. Pevná část je pro všechny stejná a letos činí 3270 korun. V procentní výměře se odráží odpracované roky a výše výdělku. Ministerstvo práce navrhlo pět případných úprav nynějšího státního důchodového systému. Za každé vychované dítě by se penze mohla zvednout o paušální částku, procentní část by se za vychované dítě násobila určitým koeficientem, za dobu péče by se započítávaly odvody z fiktivního výdělku, penze žen a mužů by se jinak valorizovaly, děti by převedly část svých odvodů či daní do důchodu rodičů. Mimo státní důchodový pilíř by se těm, kteří pečují o děti, dával zvláštní státní příspěvek k penzijnímu spoření. Vzniknout by mohla také nová sociální dávka.

Skvělá zpráva, důchody stoupnou v příštím roce o 900 Kč, rodičovský příspěvek se zvýší na 300 000 Kč pro nově narozené od 1.1. 2020, na neplatiče výživného čekají tvrdší tresty od stejného data a zálohované výživné bude od 1.1. 2021 ???Dnešní koaliční rada přinesla průlom?

— Jana Maláčová (@JMalacova) 18. března 2019

Ministerský právní rozbor ale ukázal, že by opatření v důchodovém systému jen na podporu žen "s výraznou mírou jistoty" byla v rozporu s Ústavou i se zásadou rovného zacházení a "byla by pravděpodobně následně zrušena". Podle analýzy resortu by úplné setření rozdílu v penzích mužů a žen stálo ročně navíc 32 miliard korun. ČSSZ by také bez dalších nákladů do několika měsíců změny k dorovnávání nezvládla. Úřad na konci loňska vyplácel starobní důchod 2,41 milionu lidí - 948.000 mužů a 1,46 milionu žen.

O ocenění lidí za to, že přivedli na svět další plátce pojistného na penze, jednala i důchodová komise v minulém volebním období. Navrhovala snížení odvodů rodičům dětí a naopak zvýšení odvodů bezdětným. Plán narazil na odpor. Podle ministerstva financí i dalších resortů by byl diskriminační. Odbory ho označily za necitlivý vůči těm, kteří děti mít nemohou. Tehdejší vláda ČSSD, ANO a lidovců o prosazení novely nakonec neusilovala.

Ministerstvo práce podle legislativního plánu počítá s tím, že nyní důchodovou novelu s opatřeními k odstraňování rozdílu v penzích žen a mužů předloží do prázdnin. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uváděla, že komise začíná tématem, na kterém panuje největší shoda. Podle některých politiků a ekonomů by si ale právě na něm mohla "vylámat zuby".

Někteří členové komise už totiž na minulém jednání upozorňovali na to, že by opatření mohla narušovat zásady rovného přístupu a být v rozporu s Ústavou a že řešit by se měly spíš příčiny nerovnosti. Vadí jim také zásahy do systému bez toho, že by bylo jasné jeho budoucí financování.

Samo ministerstvo v analýze podotýká, že jeho návrhy "pouze omezují důsledky". Za třetinou rozdílu je dřívější odchod žen do penze. Věk se ale postupně srovnává. Za dvě třetiny pak může to, že ženy vydělávají v průměru o pětinu méně než muži. Nedávná výdělková analýza ukázala, že ve stejných profesích dostávají ženy i o tisíce či desetitisíce měsíčně méně než jejich kolegové. Podle ekonomů je proto nutné zaměřit se spíš na opatření, která by posílila pozici žen na pracovním trhu.

Za propast ve výdělcích může podle expertů i nastavení rodinné politiky a daní. Studie ukázaly, že čím déle matky zůstávají na rodičovské, tím méně pak v budoucnu vydělávají. Každý rok pobytu doma s dítětem sníží příjem o 1,1 procenta, zjistil před pár lety Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE-EI). Spočítal také, že příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Doporučili snížit jim odvody.

Související

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.
Jana Maláčová

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí

Sociální demokracie (SOCDEM) v sobotu na programové konferenci v pražském hotelu Olšanka představila své klíčové priority pro nadcházející podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Strana se zaměřila především na dostupné bydlení, sociální otázky a ekonomickou spravedlnost. Předsedkyně Jana Maláčová zároveň připustila, že stále není jasné, v jaké podobě se SOCDEM voleb zúčastní. 

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) důchody důchodová reforma

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 8 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 9 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 11 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy