Nemáte zaměstnání? Jakou dostanete podporu a co musíte udělat?

Praha - Lidé, kteří přijdou o práci, mohou zažádat o vyplacení podpory v nezaměstnanosti, ta jim bude vyplácena následujících pět měsíců, u lidí starších 50 let pak o něco déle. Podpora činí maximálně 0,58násobek průměrné mzdy, což je nyní 14 157 korun, průměrná mzda byla vloni 24 408 korun.

Navíc platí podmínka, že člověk může během prvních dvou měsíců, co je na podpoře, maximálně získat 65 procent svého bývalého platu, další dva měsíce pak polovinu a po zbývající "podpůrčí" dobu 45 procent.

Počet měsíců, kdy mohou nezaměstnaní pobírat tuto dávku, je daný věkem žadatele. Do 50 let mají občané právo na pětiměsíční pomoc, do 55 let je to osmiměsíční lhůta a nad 55 let pomůže stát lidem 11 měsíců. Pokud člověk ukončil zaměstnání sám bez nějakého závažného důvodu nebo "šel na dohodu", je mu výška podpory krácena. Dosáhne maximálně na 45 procent svého bývalého platu po celou dobu vyplácení.

Pokud nejde člověku dávka vyměřit (neměl žádný příjem, nemůže doložit a podobně), dostane během prvních dvou měsíců 0,15násobek průměrné mzdy (tedy 3662 korun), další dva měsíce 0,12násobek (2929 korun) a po zbývající dobu 0,11násobek (2685 korun).

Aby na podporu člověk dosáhl, musí splnit celou řadu podmínek. Za prvé je třeba, aby alespoň rok během posledních dvou let odváděl peníze do důchodového pojištění. K tomu ale může pomoci i tzv. náhradní doba zaměstnání, která se také do lhůty započítává. Tou se myslí například pobírání invalidního důchodu třetího stupně, péče o dítě, kterému ještě nejsou čtyři roky, veřejné služby (alespoň 20 hodin týdně).

Dávku pak nemůže dostat nikdo, kdo bere starobní důchod nebo některou z dávek nemocenského pojištění (ať už přímo nemocenskou, či mateřskou, nebo ošetřovné) nebo pokud dostává podporu při rekvalifikaci. Nedosáhne na ni ani v případě, pokud odchází ze zaměstnání s odstupným, podpora se mu začíná vyplácet až po uplynutí doby, které odstupné pokryje. To samé se týká odbytného nebo odchodného.

Na podporu nemají nárok ani ti lidé, které zaměstnavatel vyhodil kvůli porušení jejich povinností nebo zvlášť hrubým způsobem porušili ustanovení zákoníku práce. To říká, že musí pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností a plnit pokyny nadřízených.

O podporu si lidé musí zažádat do tří dnů od ztráty zaměstnání na úřadu práce, u kterého se zároveň dostanou do evidence uchazečů o zaměstnání.

Z té je může úřad vyloučit z mnoha důvodů, například pokud odmítnou nastoupit do vhodného zaměstnání, které pro ně úředníci našli, nebo nenastoupí na dohodnutou rekvalifikaci. Důvodem pro vyřazení je i odmítnutí zdravotní prohlídky či psychologického vyšetření.

Do září by se měl utlumit také systém DONEZ (docházka v nezaměstnanosti), ve kterém se museli odebrat lidé dvakrát týdně na Českou poštu, aby měl úřad jistotu, že si nepřidělávají prací načerno.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Úřad práce nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 6 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy