Praha - Čeští včelaři přes zimu především kvůli nemoci varroáze přišli zhruba o 35 procent včelstev. Jak se to odrazí v cenách medu?
Epidemie je podobná té ze zimy mezi roky 2007 a 2008, při níž zahynula třetina včel. Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily.
Včelaři na podzim zazimovali 603.000 včelstev, podle Miloslava Peroutky z Českého svazu včelařů (ČSV) jich uhynulo zhruba 200.000. Průměrné ztráty přes zimu dosahují přitom dlouhodobě zhruba deset procent. "To co se avizovalo, že by to tak mohlo být, tak to tak bohužel dopadá," podotkl Peroutka. Včelaři totiž již v průběhu zimy avizovali zhruba třetinové ztráty. Úhyny se podle něj výrazně regionálně liší, někde zemřela i polovina včel, jinde ztráty nedosáhly ani deseti procent.
Peroutka odhaduje, že jen samotné bezprostřední ztráty na včelstvech mohou ve finančním vyjádření dosáhnout 600 milionů až jednu miliardu korun. Obnova jednoho včelstva totiž přijde včelaře na 3000 až 5000 Kč. O další nemalé peníze přijdou včelaři v důsledku ušlé produkce medu."Určitě se ten stav nedohoní během roku. Že bychom zase na jeho konci měli 600.000 včelstev, o tom silně pochybuji," uvedl Peroutka.
Peroutka nepředpokládá, že by kvůli úbytku včel a očekávané nižší produkci dále rostla cena medu, nelze však rozhodně očekávat její pokles. Cena medu se dlouhodobě mírně zvyšuje. Zatímco v roce 2010 se pohybovala v průměru okolo 130 Kč za kilogram, letos v srpnu to bylo již takřka 170 korun.
Existují dva základní druhy, a to med květový (zpravidla světlý) a med lesní (převážně tmavý), ten je oproti prvně jmenovanému tekutinou, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz konzumující mízu ze stromů a rostlin. Včely tento produkt sbírají, aby ho pak v úle dále zpracovávaly. Med květový vzniká také díky včelám, avšak z rostlinného nektaru. Zdroj, z něhož tento nektar pochází, ovlivňuje výsledné vlastnosti. Květový med může být řepkový, slunečnicový nebo například malinový apod. Z praktického hlediska je cenově dostupnější med lesní, často však bývá označován jako ten méně kvalitní z hlediska léčivých účinků.
Med je oblíbený nejen jako sladká potravina, ale také jako přírodní lék, jehož užíváním je možné předcházet mnoha zdravotním obtížím nebo se lépe vypořádat s již probíhající nemocí. Med je zcela po právu považován za přírodní antibiotikum. Svým složením je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu.
Med může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky, civilizačních chorob a dalších obtíží plynoucích z nezdravého životního stylu a uspěchanosti této doby. Med dokáže čistit tělo od toxinů a volných radikálů, které způsobují rychlé stárnutí buněk. Úspěšný je i při terapii kožních problémů, jako jsou vyrážky, rány, popáleniny, omrzliny, proleženiny a další. Med tak nachází své uplatnění i v kosmetice, často jsou výtažky z něj přidávány do pleťových masek, krémů, šamponů. Dokáže totiž pokožku vyživit, zvláčnit a rozjasnit.
Jak radí server spektrumzdravi.c, aby med doma vydržel co nejdéle, je nutné ho správným způsobem skladovat. Sklenice medu byste tak měli umístit na suchá, chladná (do 15 °C) a tmavá místa, nezapomeňte také víčko pořádně uzavřít. V příhodných podmínkách vydrží med i několik let, i když s postupem času ztrácí na své biologické hodnotě. Pokud med zatvrdne, tedy zcukernatí nebo zkrystalizuje, nemusíte se o jeho kvalitu obávat. Můžete ho užívat i v takovém stavu, překáží-li vám to, pak ho celkem jednoduše vrátíte do tekuté podoby. Sklenici vložte do vodní lázně a opatrně zahřívejte tak, aby teplota vody nepřesáhla 45 až 50 °C.
Související
V Česku během zimy uhynula polovina včelstev, říká výrobce medu
Europoslanci řešili záchranu včel a zemědělců
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 2 hodinami
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 3 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 4 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 5 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 5 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 6 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 7 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 8 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 9 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 10 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 11 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.
Zdroj: David Holub