Bude med zase dražší? České včelaře stihla pohroma

Praha - Čeští včelaři přes zimu především kvůli nemoci varroáze přišli zhruba o 35 procent včelstev. Jak se to odrazí v cenách medu?

Epidemie je podobná té ze zimy mezi roky 2007 a 2008, při níž zahynula třetina včel. Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily.

Včelaři na podzim zazimovali 603.000 včelstev, podle Miloslava Peroutky z Českého svazu včelařů (ČSV) jich uhynulo zhruba 200.000. Průměrné ztráty přes zimu dosahují přitom dlouhodobě zhruba deset procent. "To co se avizovalo, že by to tak mohlo být, tak to tak bohužel dopadá," podotkl Peroutka. Včelaři totiž již v průběhu zimy avizovali zhruba třetinové ztráty. Úhyny se podle něj výrazně regionálně liší, někde zemřela i polovina včel, jinde ztráty nedosáhly ani deseti procent.

Peroutka odhaduje, že jen samotné bezprostřední ztráty na včelstvech mohou ve finančním vyjádření dosáhnout 600 milionů až jednu miliardu korun. Obnova jednoho včelstva totiž přijde včelaře na 3000 až 5000 Kč. O další nemalé peníze přijdou včelaři v důsledku ušlé produkce medu."Určitě se ten stav nedohoní během roku. Že bychom zase na jeho konci měli 600.000 včelstev, o tom silně pochybuji," uvedl Peroutka.

Peroutka nepředpokládá, že by kvůli úbytku včel a očekávané nižší produkci dále rostla cena medu, nelze však rozhodně očekávat její pokles. Cena medu se dlouhodobě mírně zvyšuje. Zatímco v roce 2010 se pohybovala v průměru okolo 130 Kč za kilogram, letos v srpnu to bylo již takřka 170 korun.

Existují dva základní druhy, a to med květový (zpravidla světlý) a med lesní (převážně tmavý), ten je oproti prvně jmenovanému tekutinou, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz konzumující mízu ze stromů a rostlin. Včely tento produkt sbírají, aby ho pak v úle dále zpracovávaly. Med květový vzniká také díky včelám, avšak z rostlinného nektaru. Zdroj, z něhož tento nektar pochází, ovlivňuje výsledné vlastnosti. Květový med může být řepkový, slunečnicový nebo například malinový apod. Z praktického hlediska je cenově dostupnější med lesní, často však bývá označován jako ten méně kvalitní z hlediska léčivých účinků.

Med je oblíbený nejen jako sladká potravina, ale také jako přírodní lék, jehož užíváním je možné předcházet mnoha zdravotním obtížím nebo se lépe vypořádat s již probíhající nemocí. Med je zcela po právu považován za přírodní antibiotikum. Svým složením je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu.

Med může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky, civilizačních chorob a dalších obtíží plynoucích z nezdravého životního stylu a uspěchanosti této doby. Med dokáže čistit tělo od toxinů a volných radikálů, které způsobují rychlé stárnutí buněk. Úspěšný je i při terapii kožních problémů, jako jsou vyrážky, rány, popáleniny, omrzliny, proleženiny a další. Med tak nachází své uplatnění i v kosmetice, často jsou výtažky z něj přidávány do pleťových masek, krémů, šamponů. Dokáže totiž pokožku vyživit, zvláčnit a rozjasnit.

Jak radí server spektrumzdravi.c, aby med doma vydržel co nejdéle, je nutné ho správným způsobem skladovat. Sklenice medu byste tak měli umístit na suchá, chladná (do 15 °C) a tmavá místa, nezapomeňte také víčko pořádně uzavřít. V příhodných podmínkách vydrží med i několik let, i když s postupem času ztrácí na své biologické hodnotě. Pokud med zatvrdne, tedy zcukernatí nebo zkrystalizuje, nemusíte se o jeho kvalitu obávat. Můžete ho užívat i v takovém stavu, překáží-li vám to, pak ho celkem jednoduše vrátíte do tekuté podoby. Sklenici vložte do vodní lázně a opatrně zahřívejte tak, aby teplota vody nepřesáhla 45 až 50 °C.

Související

Včela

V Česku během zimy uhynula polovina včelstev, říká výrobce medu

Za letošní zimu v Česku uhynula asi polovina včelstev, tedy 300.000. Vyplývá to z odhadu společnosti Medokomerc, která je jednou z největších firem v ČR specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej. K podobnému úhynu podle ní naposledy došlo v letech 2019 a 2020. Loni nepřežilo přibližně 35 procent včelstev v závislosti na lokalitě, uvedla firma. 
Včela

Europoslanci řešili záchranu včel a zemědělců

Více než milion lidí ze zemí EU včetně asi 10.000 z Česka vyzývá Evropskou unii k postupnému omezení používání umělých pesticidů a jejich úplnému vyřazení v roce 2035. Podnětem občanské iniciativy nazvané "Zachraňme včely a zemědělce! Vstříc včelám nakloněnému zemědělství a zdravému životnímu prostředí" se dnes zabývali poslanci Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku.

Více souvisejících

Včely zdražování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 10 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

Zdroj: David Holub

Další zprávy